biała cegła na ścianie
03
lis

Potencjał przestrzeni ze skosami

Kuchnia na poddaszu to wyjątkowe wyzwanie aranżacyjne, które może przekształcić niewielką i trudną przestrzeń w funkcjonalne i pięknie urządzone miejsce. Dla większości osób, które decydują się na kuchnię na poddaszu ze skosami, maksymalne wykorzystanie każdego centymetra oraz stworzenie miejsc do przechowywania rzeczy mogą stanowić wyzwanie. W tym artykule podpowiemy, dlaczego projektowanie kuchni na poddaszu to tak istotna kwestia, jakie są najlepsze style wnętrz do tego celu oraz jakie rozwiązania warto rozważyć podczas urządzania kuchni na poddaszu.

Wysokość ścianek kolankowych

Podczas projektowania kuchni na poddaszu należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość ścianek kolankowych. To od ich wysokości zależy, jakie rozwiązania aranżacyjne i technologiczne można zastosować. Jeśli ścianki kolankowe mają wysokość od 75 do 80 cm, mamy do czynienia z kuchnią na niskim poddaszu. W takim przypadku konieczne jest zrezygnowanie z klasycznych mebli, które będą niewygodne i nieergonomiczne. Zamiast tego warto rozważyć ciągi schowków lub ustawienie mebli pod pełnowymiarową ścianą, co jest możliwe w przypadku dachów dwuspadowych. Natomiast na większych poddaszach, ścianki kolankowe zazwyczaj nie stanowią większego problemu, co pozwala na zaaranżowanie kuchni na poddaszu z wyspą, na której można umieścić kuchenkę lub płytę grzewczą. W przypadku ścianek kolankowych sięgających powyżej 90 cm można stosować standardową zabudowę meblową, a w przypadku tych o wysokości 110 cm możliwe jest zastosowanie szafek wiszących.

kolorowe dekoracje na ścianie

Sprzęt AGD

Sprzęt AGD jest nieodzownym elementem każdej kuchni, jednak skosy znajdujące się w kuchniach na poddaszu mogą utrudnić montaż tradycyjnych urządzeń. Dlatego warto zdecydować się na wykonanie zabudowy na wymiar, która pozwoli dopasować kuchenne urządzenia do dostępnej przestrzeni. Najlepiej umieścić lodówkę, kuchenkę oraz szafkę ze zlewozmywakiem pod pełnowymiarową ścianą. Ponadto w kuchni na niskim poddaszu można zastosować sprytne rozwiązanie, takie jak okap do zabudowy blatowej, który oszczędza miejsce. Jeśli brakuje miejsca na standardowy zlew, warto rozważyć zakup zlewozmywaka narożnego, który można zamontować w rogu szafek, oszczędzając cenną przestrzeń na blacie roboczym. Ta koncepcja jest szczególnie polecana w niewielkich kuchniach na poddaszu.

Układ mebli – litera L

Układ mebli w kuchni na poddaszu ma ważne znaczenie dla komfortu użytkowania. Niezależnie od stylu, jaki wybierzemy, warto rozważyć układ mebli w literę L. Taki układ pozwoli na zastosowanie układu zbliżonego do tzw. trójkąta roboczego, co ułatwi pracę i poruszanie się w kuchni. Strefy kuchenne mogą być podzielone na:

  • strefę zapasów (lodówka, zamrażarka, szafa spiżarniana),
  • strefę przechowywania (zastawy stołowe),
  • strefę zmywania (zlew, zmywarka, suszarka, kosz na śmieci),
  • strefę przygotowywania potraw (blat roboczy, deski do krojenia, noże, przyprawy),
  • strefę gotowania.

Warto zauważyć, że w kuchni na poddaszu ze skosami warto umieścić strefę gotowania zaraz za strefą zmywania. To pozwoli na zamontowanie kuchenki z okapem i umiejscowienie zlewu z ociekaczem pod oknem. Każda kuchnia na poddaszu, niezależnie od jej rozmiaru, wymaga indywidualnego podejścia i dostosowania projektu do danej przestrzeni.

okna dachowe

Indywidualne potrzeby

Projektowanie kuchni na poddaszu to wyjątkowe wyzwanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak wysokość ścianek kolankowych, dostępna przestrzeń oraz preferowany styl wnętrza. Indywidualizacja naszej aranżacji pozwoli na zachowanie wygody użytkowania tego pomieszczenia i na zadbanie o jego estetyczny wygląd. Niezależnie od tego, czy marzymy o niewielkim aneksie kuchennym na poddaszu, czy o przestronnej kuchni połączonej z salonem, odpowiednie podejście sprawi, że kuchnia na poddaszu stanie się miejscem, gdzie przyjemność z gotowania spotyka się z elegancją i funkcjonalnością.

Stwórz doskonałą kuchnię na poddaszu

Urządzenie kuchni na poddaszu to unikalna szansa na wykorzystanie przestrzeni. Nasz doświadczony projektant wnętrz specjalizuje się w projektowaniu kuchni na poddaszu, dbając o ergonomiczną aranżację i estetykę. Projektowanie kuchni to nasza pasja, a architekt wnętrz z FengshuiHome może przekształcić trudną przestrzeń w funkcjonalne i piękne wnętrze. Skorzystaj z naszej pomocy, aby stworzyć kuchnię na poddaszu, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

drewniane belki stropowe

FAQ – najpopularniejsze pytania

Dlaczego projektowanie kuchni na poddaszu jest takie istotne?

Projektowanie kuchni na poddaszu jest istotne, ponieważ pozwala przekształcić trudną przestrzeń w funkcjonalne i estetyczne miejsce.

Jakie style wnętrz najlepiej sprawdzają się w kuchniach na poddaszu?

W kuchniach na poddaszu najlepiej prezentują się style skandynawski, angielski, shabby chic oraz nowoczesny.

Jak ścianki kolankowe wpływają na projektowanie kuchni na poddaszu?

Wysokość ścianek kolankowych wpływa na wybór mebli i rozwiązań aranżacyjnych dostosowanych do danej przestrzeni.