wanna wolnostojąca
31
paź

Trudność aranżacji

Urządzanie łazienki na poddaszu to wyjątkowe wyzwanie. Ostateczny kształt pomieszczenia nie zależy tylko od jego metrażu, ale przede wszystkim od wysokości ściany kolankowej, która tworzy stromy spadek. To właśnie ten spadek definiuje, jak dużo przestrzeni możemy efektywnie zagospodarować na meble łazienkowe i urządzenia sanitarne. Warto jednak pamiętać, że mimo tych trudności, z odpowiednim podejściem można stworzyć funkcjonalną i estetyczną łazienkę na poddaszu. W tym artykule omówimy kilka ważnych zagadnień i podpowiemy, jak skutecznie urządzić to wyjątkowe pomieszczenie.

Lokalizacja wanny na poddaszu

Jednym z pierwszych wyzwań, które napotykamy przy aranżacji łazienki na poddaszu, jest wybór lokalizacji wanny – warto dokładnie zaplanować dostępną przestrzeń. Na poddaszu zazwyczaj nie mamy zbyt wiele miejsca, dlatego istotne jest maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie wanny zaraz pod skosem. Dzięki temu unikniemy marnowania cennej przestrzeni i stworzymy efektywny układ łazienki.

Warto zastanowić się nad wyborem wanny, która będzie pasować do naszej łazienki na poddaszu. Wanny wolnostojące są doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Mogą być ustawione w dowolnej odległości od ściany, co daje nam elastyczność w kwestii umiejscowienia. Ponadto między wanną a ścianą można stworzyć niewielki odstęp, który pozwoli na umieszczenie półki na akcesoria do mycia. Wanny wolnostojące nie tylko optymalnie wykorzystują przestrzeń, ale również dodają łazience nowoczesny i luksusowy wygląd.

Czy prysznic to lepszy pomysł?

Jeśli przestrzeń w łazience na poddaszu jest ograniczona, warto rozważyć montaż prysznica zamiast wanny. Kabiny prysznicowe najlepiej umieścić w najwyższym punkcie pomieszczenia, gdzie można swobodnie stać. Minimalna wysokość powinna wynosić 210 cm, aby zapewnić komfortowe korzystanie z prysznica. Otwarty prysznic typu walk – in z jedną ścianką prysznicową jest doskonałym rozwiązaniem, które zajmuje niewiele miejsca. Co więcej, taki rodzaj prysznica dodaje łazience minimalistycznego charakteru i jest łatwy w utrzymaniu czystości.

muszla WC

Umywalka i meble

Przechodząc do organizacji pozostałych elementów łazienki, takich jak umywalka i meble łazienkowe, warto skupić się na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. Na poddaszu dobrym pomysłem jest połączenie strefy umywalkowej z meblami łazienkowymi, takimi jak:

  • szafki z przedłużonym blatem,
  • słupki,
  • lustra.

Możemy przeznaczyć jedną ścianę łazienki, aby stworzyć kompleksowy zestaw meblowy wraz z umywalką. To pozwoli użytkownikom na wygodne wykonywanie codziennych czynności higienicznych, mając wszystkie niezbędne przybory toaletowe w zasięgu ręki.

Rola lustra łazienkowego

Nie zapominajmy o roli lustra łazienkowego. To nie tylko funkcjonalny element, ale także detal, który optycznie powiększy przestrzeń łazienki na poddaszu. Umieszczenie dużego lustra nad umywalką może stworzyć wrażenie większego pomieszczenia, co jest szczególnie istotne w niewielkich łazienkach. Jeśli brakuje nam miejsca na przechowywanie pod umywalką, rozważmy umieszczenie niskich mebli łazienkowych pod skosem, aby zagospodarować tę przestrzeń.

Kwestie związane z miską WC

Podczas aranżacji strefy toaletowej warto zwrócić uwagę na wysokość ściany i wzrost domowników. Podwieszane miski WC do montażu muszą mieć ścianę o odpowiedniej wysokości, zwykle co najmniej 130 cm, aby stelaż utrzymywał się stabilnie. Nie jest konieczne montowanie ich przy najwyższej części ściany, ale należy zachować minimalną wysokość dla stelaża podtynkowego, aby zachować wygodę dla wszystkich domowników.

lustro nad umywalką

Dodanie okna połaciowego

Jeśli chcemy stworzyć niepowtarzalny nastrój w łazience na poddaszu, warto rozważyć dodanie okna połaciowego w dachu. Okno dachowe nie tylko wpuszcza naturalne światło do łazienki, ale również pozwala cieszyć się widokiem nieba podczas kąpieli. To także doskonały sposób na optyczne powiększenie przestrzeni. Możemy umieścić okno połaciowe na ścianie skośnej, na której jest dużo wolnej powierzchni.

Urok i funkcjonalność w jednym

Urządzanie łazienki na poddaszu może być wyzwaniem, ale z odpowiednim i pomysłowym podejściem możemy stworzyć funkcjonalną i atrakcyjną przestrzeń. Ważne jest, aby uwzględnić ograniczenia wynikające z wysokości skosów i wybrać odpowiednie elementy wyposażenia, które pomogą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Warto również pamiętać o estetyce i odpowiedniej organizacji przestrzeni, aby stworzyć łazienkę na poddaszu, która będzie zarówno funkcjonalna, jak i przyjemna w użytkowaniu.

płytki na podłodze i ścianach

Twoja nowoczesna łazienka

Aranżując łazienkę na poddaszu, warto skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta wnętrz z FengshuiHome.  Nasi architekci wnętrz specjalizują się w aranżacji łazienek na poddaszu. Dzięki ich wiedzy i kreatywności możesz maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Zalety współpracy z naszym zespołem to optymalna organizacja przestrzeni, efektywne wykorzystanie każdego metra kwadratowego oraz stworzenie harmonijnej atmosfery. Zaufaj profesjonalistom i ciesz się nowoczesną i funkcjonalną łazienką na poddaszu, dostosowaną do Twoich potrzeb. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jakie wyzwania niesie ze sobą urządzanie łazienki na poddaszu?

Urządzanie łazienki na poddaszu wiąże się z koniecznością uwzględnienia wysokości ściany kolankowej i stromego spadku, które mogą stanowić trudność w aranżacji.

Gdzie najlepiej usytuować wannę na poddaszu?

Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie wanny zaraz pod skosem, aby wykorzystać maksymalnie dostępną przestrzeń.

Czy lepszym pomysłem na łazienkę na poddaszu jest prysznic, czy wanna?

Wybór zależy od dostępnej przestrzeni i preferencji. Prysznic może być doskonałym rozwiązaniem w przypadku ograniczonej przestrzeni.

Jakie są korzyści z dodania okna połaciowego do łazienki na poddaszu?

Okno połaciowe wpuszcza naturalne światło do łazienki, tworząc wyjątkowy nastrój i pozwalając cieszyć się widokiem nieba podczas kąpieli.