kwiatki w łazience
31
paź

Dokładny pomiar

Pierwszą i jedną z najważniejszych korzyści płynących z dokładnych pomiarów łazienki jest oszczędność pieniędzy. Staranny pomiar łazienki pozwala nam zoptymalizować zakup i wykorzystanie materiałów wykończeniowych, co, z kolei, przekłada się na oszczędności finansowe. Warto więc zainwestować czas, aby dokładnie zmierzyć wnętrze łazienki i aby uniknąć zbędnych kosztów.

Podczas pomiaru łazienki warto pamiętać, że wymiary to nie tylko długość i szerokość ścian. Trzeba uwzględnić również otwory drzwiowe i okienne, jeśli takie występują w pomieszczeniu. Okna, zwłaszcza te umieszczone we wnękach z parapetem, mają wpływ na układ płytek i wykorzystanie płytek. Warto również uwzględnić ewentualne występy ścian, jak np. filary czy wnęki, które mogą wpłynąć na sposób układania płytek.

Instalacje i planowanie przyszłości

Kiedy już mamy dokładne wymiary pomieszczenia, warto również zastanowić się nad lokalizacją instalacji, takich jak kontakty elektryczne i włączniki. To dobry moment na przemyślenie czy miejsce, w którym znajduje się kocioł gazowy, pralka i suszarka, spełnia nasze potrzeby. Jeśli planujemy zmiany w tych obszarach, konieczne jest uzgodnienie ich ze specjalistami posiadającymi odpowiednie uprawnienia.

Jeśli planujemy zakup nowych urządzeń, takich jak suszarka na bieliznę czy toaleta myjąca, warto zastanowić się nad potrzebą dodatkowych przyłączy. Suszarka na bieliznę może wymagać dodatkowego odprowadzenia wody, a nowoczesna toaleta myjąca oznacza konieczność zastosowania dodatkowego kabla elektrycznego. Warto te kwestie rozważyć i dostosować instalacje, aby uniknąć dodatkowych prac w przyszłości.

łazienka z wanną i prysznicem

Wybór sprzętów

Kolejnym ważnym krokiem podczas projektowania łazienki jest wybór sprzętów. Wszystkie podstawowe elementy, takie jak:

  • wanna,
  • prysznic,
  • miska WC,
  • umywalka,

mają wpływ na funkcjonalność i wygląd łazienki. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć, które sprzęty mają się znaleźć w pomieszczeniu. Nie chodzi tylko o wybór między wanną a prysznicem, ale także o konkretne modele i ich wymiary.

Prysznic – nowoczesne rozwiązania

W dzisiejszych czasach, prysznic to znacznie więcej niż klasyczna kabina z plastikowymi drzwiami i standardowym brodzikiem. Oferowane są różnorodne rozwiązania, w tym brodziki o różnych wymiarach i kształtach, jak również minimalistyczne kabinowe prysznice typu walk-in z odpływem liniowym. Dzięki temu mamy znaczną swobodę w projektowaniu łazienki i możemy dostosować prysznic do naszych indywidualnych potrzeb oraz stylu wnętrza.

Wanna – luksusowa oaza relaksu

Wanna to nieodłączny element luksusowej łazienki. Wybór odpowiedniej wanny może wprowadzić do pomieszczenia atmosferę relaksu i komfortu. Dlatego warto przyjrzeć się różnym rodzajom wanien dostępnych na rynku. Wanny wolnostojące doskonale sprawdzają się w łazienkach o stylu skandynawskim, ale również w innych aranżacjach. Jeśli brakuje nam miejsca, warto zastanowić się nad wanną do zabudowy, której różne rodzaje pozwalają dostosować ją do różnych przestrzeni.

płytki na podłodze i ścianach

Umywalka – wybór formy i funkcji

Wybór odpowiedniej umywalki ma istotne znaczenie dla wyglądu i funkcjonalności łazienki. Umywalka może być ozdobą pomieszczenia, jeśli wybierzemy model wolnostojący lub zwiększyć przestrzeń do przechowywania, łącząc ją z szafką łazienkową. Alternatywnie, umywalki nablatowe lub wpuszczane w blat pozwalają dostosować je do konkretnego stylu aranżacji. Ostateczny wybór umywalki zależy od naszych preferencji i potrzeb funkcjonalnych.

Nie tylko kształt i kolor

Nie tylko kształt i kolor 

Choć miska WC to często pomijany szczegół, może mieć duży wpływ na wygląd łazienki. Możemy dostosować ją nie tylko pod względem kształtu, ale także koloru, aby pasowała do innych elementów ceramiki. Jeśli chcemy oszczędzić miejsce, warto rozważyć toaletę myjącą, która łączy funkcję miski WC i bidetu. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, szczególnie w mniejszych łazienkach.

Armatura łazienkowa – wybór przed remontem

Po wyborze sprzętów łazienkowych, istotne jest rozważenie rodzaju armatury. Wybór między armaturą podtynkową a natynkową może mieć wpływ na sposób prowadzenia instalacji. Aby uniknąć komplikacji podczas remontu, warto podjąć tę decyzję przed rozpoczęciem prac budowlanych. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że armatura będzie idealnie dopasowana do naszych potrzeb i planów aranżacyjnych.

Płytki ceramiczne – serce aranżacji

Płytki ceramiczne stanowią serce aranżacji łazienki. To od ich wyglądu, wzoru i sposobu ułożenia zależy ostateczny efekt wizualny. Na rynku dostępne są różne rodzaje płytek, od klasycznych po imitujące różne materiały, takie jak kamień, beton, marmur, metal czy drewno. Istnieje także wiele różnych rozmiarów i kształtów płytek, co daje nam szerokie możliwości projektowania wnętrza.

muszla WC

Komponowanie wzorów i kolorów

Podczas wyboru płytek warto trzymać się zasady umiaru. Dobrze jest stosować zasadę dwa plus jeden, plus jeden, czyli jedna płytka bazowa plus jeden wzorzysty dekor. Możemy także zastosować dwie płytki bazowe, jeśli są podobne kolorystycznie lub kontrastują ze sobą. Ważne jest, aby cała kompozycja była spójna i nie przytłaczała ilością wzorów i kolorów.

Oświetlenie – podkreślenie aranżacji

Ostatnim elementem, o którym warto pomyśleć podczas projektowania łazienki, jest oświetlenie. Odpowiednie oświetlenie może podkreślić mocne strony aranżacji i nadać pomieszczeniu odpowiednią atmosferę. Łazienka, ze względu na warunki wilgotności, wymaga specjalnych lamp odpornych na parę wodną i zachlapania. Oświetlenie w okolicy umywalki i lustra powinno zapewniać naturalne światło, aby uniknąć zniekształceń w lustrze.

Stwórz wyjątkową łazienkę!

Profesjonalne projektowanie łazienki to klucz do stworzenia idealnej przestrzeni. Nasz doświadczony projektant wnętrz z FengshuiHome oferuje profesjonalne usługi projektowania i aranżacji wnętrz. Dzięki naszemu architektowi wnętrz masz pewność, że Twoja łazienka będzie nie tylko funkcjonalna, ale także zgodna z zasadami harmonii i równowagi feng shui. Odkryj korzyści projektowania z ekspertem i ciesz się idealnie zaprojektowaną łazienką. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Dlaczego dokładne pomiary pomieszczenia są tak ważne?

Dokładne pomiary są niezbędne, ponieważ pozwalają zoptymalizować układ płytek i minimalizować marnotrawstwo materiału.

Jakie znaczenie ma dobór płytek ceramicznych w aranżacji łazienki?

Wybór płytek wpływa na wygląd łazienki i jej charakter. Dobrze dobrane płytki tworzą spójną całość i podkreślają styl pomieszczenia.