designerska Sofa Chesterfield
10
sty

Styl angielski znów powraca do naszych wnętrz. Na ten moment pojedyncze inspiracje w wystrojach pomieszczeń w starym stylu nie cieszą się zbyt dużą popularnością, ale od niedawna wystrój ten bardzo często jest kopiowany w całości.  

Obecnie stylów aranżacyjnych jest bardzo wiele i ciężko jest ocenić, który jest najbardziej popularny. Można śmiało stwierdzić, że na co dzień napotykamy mieszanki różnych nurtów – nowe trendy nie są nam obce. W połączeniach tych występują style takie jak: secesyjny, art deco, prowansalski lub vintage. 

Zastosowanie stylu angielskiego w pomieszczeniu 

Styl angielski możemy wprowadzić do naszego mieszkania na kilka sposobów. Nie musisz koniecznie dekorować swojego lokum na wzór angielskiego domu. Kilka elementów bądź dodatków zaczerpniętych z tego stylu, będzie prezentować się tak samo dobrze. W Polsce możemy dostrzec wiele domów idealnie odwzorowanych w tymże klimacie.  

Wystrój domu w stylu angielskim jest specyficzny i wyróżniający się. Różnego rodzaju meble, dodatki oraz materiały swoim wyglądem nawiązują do angielskiego klimatu. W dalszej części artykułu dowiecie się, jak tak naprawdę wygląda styl angielski, jakie jest typowe dla niego umeblowanie oraz detale. Poznacie też jego najbardziej charakterystyczne cechy. Zatem, jak urządzić mieszkanie w stylu angielskim? Przekonajcie się sami. 

Charakterystyka angielskich wnętrz 

W angielskich wnętrzach na pierwszy rzut oka możemy dostrzec cechy charakterystyczne, takie jak przede wszystkim elegancja i szyk. Klimat ten nawiązuje do izb w wiejskich chatach i peryferyjnych domostw z czasów wiktoriańskich. Luksus, elegancja oraz schludność – tak właśnie możemy określić nowoczesne domy zaprojektowane w stylu angielskim. 

Styl angielski – jak prezentuje się z biegiem lat? 

Angielskie lokale wykonane są z materiałów bardzo dobrej jakości. Różnorodność wzornictwa oraz struktur również są kluczowe. Wnętrza te mają być przytulne, podniosłe i spokojne. 

Na przestrzeni lat styl angielski coraz bardziej zaczyna czerpać stylistykę z innych wzorców. Przykładowo styl Cottage to odmiana stylu angielskiego bazującego na wnętrzach prowincjonalnych domów. Trafnym byłoby stwierdzenie, że styl angielski łączy w sobie kunszt i podniosłość bogatych posiadłości oraz elementy popularne w przeciętnych angielskich domach z tamtego okresu.  

Stylistyka ścian  

W stylu angielskim dużą rolę odgrywa wzornictwo. Większość ścian brytyjskich pokojów oprawiona jest drewnianym fornirem. Okładzina ta zaczyna się od podłogi, kończąc się w połowie ściany – to angielska boazeria, na której umiejscowione są ornamenty oraz ramki. W jej kolorystyce występują najczęściej biel i ciemny brąz. Struktura tego dekoracyjnego elementu jest szykowna i bogata, a przede wszystkim odnosi się do pałacowych wnętrz XVIII–wiecznych. 

Wzorzyste i ekstrawaganckie tapety to kolejna z cech charakterystycznych tego stylu. Jest to najczęściej motyw kwiatowy lub geometryczny – może być on podobny do wzoru szkockiej kraty. Jeżeli chodzi o barwy ścian, występują one tylko w kilku odcieniach. Zdecydowanie dominuje tutaj biel, róże, błękity czy odcienie żółci. Wnętrza w stylu angielskim zazwyczaj jednak posiadają jeden przewodni kolor. Często również ozdabiane są strojnymi tapetami oraz sztukaterią. 

Umeblowanie – styl angielski 

Nieodzownym elementem stylu angielskiego są meble. Są one wielkie, masywne, stworzone z ciemnego drewna (również egzotycznego). Przykładowo są to regały często zasłaniające całe ściany. Takie meble to idealne miejsce, by umieścić na nich książki, dlatego też biblioteki cieszą się ogromną popularnością w tymże stylu. Możesz taką postawić w salonie, a nawet w sypialni. To już tak naprawdę zależy od Ciebie. 

W meblach tych pojawia się klasycyzm, nieraz odwołujący się do Shabby Chic. Jest to wnętrzarska stylistka, do której wprowadza się staromodne lub specjalnie postarzane meble. Często również kunsztowne umeblowanie uzupełniane jest o styl industrialny, czyli połączenie nowoczesności z klasycyzmem. W konwencji takiej meble łączą w sobie drewno jako główny materiał oraz metal, z którego zrobione są dodatki.  

Sofa Chesterfield to luksusowy mebel przykuwający wzrok swoim eleganckim wyglądem. Jest bardzo przyjemny oraz komfortowy. Wystarczy, że umieścisz na nim koc i poduszki i dzięki temu stworzysz relaksujący klimat pomieszczenia. Sofa ta świetnie sprawdzi się w Twoim lokum. Również inne tapicerowane meble, na przykład gładki fotel, także często pojawiał się w angielskich domach. 

Dodatki w stylu angielskim 

Mieszkanie warto wzbogacić o akcesoria i dodatki charakterystyczne w angielskich wnętrzach:  

  • długie zasłony w oknach, 
  • obrazy ze scenami batalistycznymi oraz portrety, 
  • lampki i kinkiety umieszczone w rogach pokoju, 
  • figurki i naczynia ceramiczne umieszczone na półkach czy regałach, 
  • orientalne dekoracje odnoszące się do kolonialnych wspomnień, 
  • poduszki z wzornictwem kraty, 
  • elegancki puf na nóżkach w stylu ludwikowskim. 

Dzięki dodaniu tychże detali, z pewnością nasze lokum zyska brytyjskiego charakteru, odczuwalnego już od momentu przestąpienia przez próg drzwi. 

Salon w stylu angielskim 

Salon w stylu angielskim powinien być zaopatrzony w kominek. Możemy go zostać w praktycznie każdym brytyjskim domu. Jeżeli chodzi o umeblowanie, powinno ono być wykonane z dębu, jesionu czy mahoniu. Meble mają być odpowiednie dla tego stylu, czyli eleganckie. Styl angielski jest przeciwieństwem minimalizmu, oznacza to, że duża ilość wyposażenia oraz dodatków jest jak najbardziej adekwatna. Oczywiście należy zaopatrzyć się w nie z umiarem, by nie stworzyć graciarni. Obrazy, dywany oraz żyrandole są nieodzownym elementem wiktoriańskich salonów. Designerski, metalowy żyrandol z imitacją świec idealnie sprawdzi się w tymże pokoju. 

Kuchnia brytyjska 

Angielska kuchnia bije ciepłem oraz przytulnością. Oprócz tego jest bogata w jasne barwy i naturalne materiały. Staromodne meble lub kredens wywodzący się ze schyłku okresu wiktoriańskiego, idealnie sprawdzi się w części jadalnianej. Zabudowa kuchni musi być spójna z szafkami oraz półkami. Jeśli chodzi o blaty kuchenne, to powinny być one zrobione z naturalnych surowców, takich jak na przykład drewno bądź kamień. W pomieszczeniu tym kluczowy jest stół, ponieważ jak w każdym brytyjskim domu, wszyscy razem jedzą przy nim posiłki w przyjemnym rodzinnym gronie. Zasłony, bieżniki, obrusy i serwetki będą świetnym dopełnieniem. 

Łazienka – styl angielski 

Nowoczesna łazienka w stylu angielskim powinna również prezentować się intrygująco oraz dostojnie. Kolorystyka łazienki opiera się na jasnych oraz pastelowych barwach, podobnie jak inne pomieszczenia. Kwiatowe ornamenty świetnie wyglądają w aranżacji ścian. Meble powinny być wykonane z surowców naturalnych – tak samo jak chociażby w kuchni. Szafy oraz komody powinny mieć ozdobne gałki lub gzymsy. Stylizowane staromodne meble są świetnym rozwiązaniem w tym klimacie. Do pomieszczenia możesz wstawić puf na nóżkach w stylu ludwikowskim. Gwarantujemy ci, że Twoja łazienka będzie prezentować się obłędnie! 

Mamy nadzieję, że ten wpis Ci się spodobał. By uzyskać więcej inspiracji oraz kompleksową pomoc w aranżacji wnętrza, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą FengshuiHome oraz odsyłamy do przeczytania innych naszych artykułów.