białe ściany w salonie
28
gru

Pokój dzienny często określany jest jako serce naszego domu. Z pewnością może nim zostać nawet niewielki salon. Jak zatem urządzić małą przestrzeń tak, aby była komfortowa, sprzyjająca wypoczynkowi oraz spełniała wszystkie niezbędne funkcje? Oto kilka rad, które warto zastosować w przypadku małego salonu.

Niskie meble

czarna, lakierowana komoda

W małym salonie meble nie powinny zabierać zbyt wiele miejsca. Powinny za to wprowadzać porządek. Należy więc wybierać raczej niskie meble, dzięki którym Wasz salon będzie sprawiał wrażenie wyższego i większego. Meble o podobnej wysokości optycznie poszerzają perspektywę oraz porządkują przestrzeń.

Meble oprócz spełniania swoich funkcji powinny pozwolić na w miarę swobodną komunikację w niewielkim salonie. Konieczne jest zachowanie odpowiedniego odstępu od okna i balkonu. Droga do kuchni musi być swobodna.

Wybierając meble dodatkowe do małego salonu powinniśmy postawić na te lekkie, żeby z łatwością można było je przesuwać. Często lepszym wyborem będą dwa małe stoliki kawowe niż jeden większy. Te mniejsze mogą stać obok siebie bądź po dwóch stronach sofy. Jeśli w Waszym niewielkim salonie znajdzie się miejsce na fotel – jesteście szczęściarzami. Wtedy wybierzcie ten obrotowy, najlepiej na jednej nodze. Dzięki temu z tego samego miejsca można będzie wygodnie oglądać filmy, a po odwróceniu swobodnie rozmawiać np. z gośćmi siedzącymi na sofie.

Należy pamiętać, że salon ma być przede wszystkim funkcjonalny. Zatem meble, które do niego wybieramy powinny być wielofunkcyjne. Dobrym rozwiązaniem będą pufy ze schowkiem, stolik z szufladami czy szafka na kółkach. Pozwoli Wam to na dostosowanie układu mebli do Waszych potrzeb oraz metrażu.

Jeżeli chodzi o kolorystykę mebli do niewielkiego salonu, najlepiej sprawdzą się te z gładkimi frontami. Można postawić również na lakierowane fronty, szklane, czy też z naklejonym lustrem. Najlepiej wybierać jasne barwy. Postaw na:

· biel,

· delikatną szarość,

· pastele,

· naturalne odcienie drewna,

· szarość.

Sofa oraz dodatki

Sofa jest chyba najważniejszym elementem salonu. W niewielkim metrażu najlepiej sprawdzi się modułowa, która daje dużo możliwości zestawień. Jeśli takie rozwiązanie nie przypadło Wam do gustu, postawcie na dwuosobową kanapę. Modna w ostatnim czasie kanapa narożnikowa nie będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku małego wnętrza. Jej wielkość może okazać się przytłaczająca.

Wybierając kolor sofy powinniście postawić na nasycone odcienie. Dobrze sprawdzą się: szarość, czerń czy pomarańcz. Niewielka, ale praktyczna sofa w mocnym kolorze będzie główną ozdobą małego wnętrza.

Dodatki do małego wnętrza zawsze muszą być szczegółowo przemyślane. Zbyt duża ich ilość będzie przytłaczająca oraz sprawi, że wnętrze będzie wydawało się mniejsze. Wybierając dywan warto postawić na taki ze zdecydowanym, barwnym deseniem. Sprawdzą się lekkie zasłony, wiszące lampy oraz powiększające optycznie wnętrze lustro na ścianie. Dobrym rozwiązaniem będzie również szafa z całkowicie bądź częściowo lustrzanymi frontami. Pamiętaj o tym, aby zwrócić uwagę na to, co będzie się w niej odbijać!

Najważniejsze jest jednak to, aby wnętrze było funkcjonalne oraz dopasowane do potrzeb domowników. W małym salonie świetnie sprawdzą się także niskie meble, zamknięte szafki czy telewizor powieszony na ścianie.

Oświetlenie

Niezależnie od powierzchni salonu, oświetlenie jest jego ważnym elementem. Światło ma ogromy wpływ na to jak postrzegamy wnętrze. Jasne wnętrze do tego dobrze oświetlone będzie wydawało się na większe i bardziej przestronne. Wybierając lampy do niewielkiego salonu, warto zadbać, aby znalazło się w nim kilka źródeł światła. Jako główne oświetlenie doskonale sprawdzą się lampy wiszące. Jako dodatkowe możemy wykorzystać te stojące oraz kinkiety czy lampy stołowe.

Ściany

Oczywistym wyborem do małego salonu powinny być jasne kolory ścian. Wybierzmy beże, biele oraz pastele. Jeśli nie jesteśmy fanami jasnych barw we wnętrzu, postawmy na jedną ścianę w mocniejszym kolorze. Nasycone barwy jak czerwień, pomarańcz czy fiolet będą idealnym tłem dla jasnych mebli. Innym pomysłem, jeśli chodzi o kolor ścian w niewielkim salonie jest połączenie różnych odcieni jednej barwy, które stworzą pasy. Przechodzenie jednego koloru od jasnego do ciemnego sprawi, że wnętrze będzie wydawało się na bardziej przestronne.

Jeszcze lepszy efekt otrzymamy przez chłodne odcienie jasnych barw naturalnych. Ściany w takich kolorach wydają się na bardziej oddalone niż są w rzeczywistości. Są jednak wyjątki. Czasem duża, ciemna powierzchnia jak np. jedna ściana pomalowana na czarno, daje wrażenie głębi oraz powiększa optycznie wnętrze.

Warto również pamiętać o połyskujących powierzchniach. Meble lakierowane na wysoki połysk doskonale odbijają światło, przez co wnętrze wydają się mniejsze.

Na mocniejsze kolory powinniśmy postawić jedynie w dodatkach. Wykorzystajmy zasłony, poduchy oraz elementy dekoracyjne. Należy jednak unikać eksponowania zbyt wielu przedmiotów. Chodzi o to, aby stworzyć uporządkowaną przestrzeń.

Jeśli potrzebujesz pomocy doświadczonych specjalistów, zapraszamy do kontaktu! Chętnie zaprojektujemy dla Ciebie wymarzone przestrzenne wnętrza!