telewizor na ścianie
15
lis

Rozplanowanie i aranżacja piwnicy w domu

W dzisiejszych domach jednorodzinnych piwnice znacznie różnią się od tych z przeszłości. Mogą pełnić wiele praktycznych funkcji, takich jak warsztat, pokój multimedialny, pralnia czy siłownia. Odpowiednie rozplanowanie i urządzenie piwnicy sprawią, że będzie bardziej funkcjonalna i komfortowa dla domowników. Zanim przystąpimy do planowania aranżacji piwnicy, warto zastanowić się nad różnicą między piwnicą a sutereną. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego piwnicą jest część budynku, która znajduje się pod poziomem terenu lub jest najniższą kondygnacją nadziemną, w której poziom wyjścia znajduje się poniżej poziomu terenu. Sutereną jest zaś ta część budynku, w której poziom podłogi znajduje się na projektowanym poziomie lub na zagospodarowanym terenie i która z jednej strony ma okna znajdujące się nie więcej niż 0,9 metra nad poziomem terenu po tej stronie budynku.

Wykończenie ścian, doświetlenie piwnicy

Ważnym elementem aranżacji piwnicy jest wykończenie ścian i podłogi. Jasne kolory na ścianach, takie jak modne szarości czy rozmyty beż mogą optycznie powiększyć przestrzeń piwnicy. Warto również zabezpieczyć ściany produktem odporowym na wilgoć, aby uniknąć problemów z pleśnią. Oświetlenie odgrywa ważną rolę w piwnicy. W miejscach, gdzie nie ma dostępu do światła naturalnego warto zainstalować sztuczne oświetlenie, takie jak lampy sufitowe umieszczone w centralnym punkcie. Jeśli istnieje możliwość, można także zastosować świetliki do piwnicy z dostępem do kabla radiowego.

sala telewizyjna

Jak urządzić warsztat w piwnicy?

Jeśli planujemy urządzić warsztat w piwnicy, musimy przemyśleć kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, ważne jest, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń do pracy. Potrzebujemy miejsca na blat roboczy oraz pojemne szafy lub regały do przechowywania narzędzi i materiałów. Ściany warsztatu w piwnicy warto pomalować na ciemny kolor, który jest łatwy do zmywania, ponieważ może się zdarzyć, że podczas pracy narzędziami na ścianach pojawią się zabrudzenia. Planując korzystanie z pieca lub kotłowni w piwnicy, upewnijmy się, że jest ona odpowiednio podłączona do systemu ogrzewania budynku.

Pralnia i suszarnia w piwnicy

Jeśli zastanawiamy się nad urządzeniem pralni i suszarni w piwnicy, musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie przestrzeni. Do pralni powinna być doprowadzana woda oraz odpływy kanalizacyjne – dostęp do prądu również jest niezbędny. Warto także rozważyć zakup wydajnej suszarki lub pralko – suszarki, które pomogą zaoszczędzić miejsce w pralni. Dobre oświetlenie i cyrkulacja powietrza są niezbędne, aby pralnia była komfortowym miejscem do pracy.

duże lustro na ścianie

Domowa siłownia w piwnicy

Jeśli jesteśmy miłośnikami sportu i fitnessu, piwnica może stać się idealnym miejscem na urządzenie domowej siłowni. Nie zapomnijmy o odpowiedniej wentylacji, aby zapewnić świeże powietrze podczas treningów. Podłogę w siłowni najlepiej wyłożyć materiałem, który tłumi hałasy i amortyzuje uderzenia, takim jak linoleum, gumowe maty lub wykładzina korkowa. Co do wyposażenia, wystarczą proste sprzęty takie jak uchwyty, drążki czy maty gimnastyczne. Oczywiście, jeśli mamy większe ambicje, możemy rozważyć zakup sprzętu takiego, jak:

  • atlas,
  • bieżnia,
  • orbitrek,
  • rower treningowy.

Pokój w piwnicy

Jeśli mamy dodatkową przestrzeń w piwnicy, możemy rozważyć urządzenie pokoju przeznaczonego do innych celów – na przykład, małej sali kinowej, która może być idealnym miejscem na rodzinne wieczory filmowe. Nie musi ona mieć dostępu do światła dziennego, ponieważ można zainstalować oświetlenie, które stworzy odpowiednią atmosferę podczas oglądania filmów.

Aranżacja piwnicy może być dostosowana do indywidualnych potrzeb i upodobań mieszkańców domu. Istotną kwestią jest odpowiednie zaplanowanie i zaprojektowanie wnętrza, które zapewnią funkcjonalność i komfort użytkowania tej części domu.

siłownia w piwnicy

Zaprojektuj piwnicę, która zmienia twój dom

Aranżacja piwnicy w domu to doskonały sposób na zwiększenie przestrzeni i komfortu życia. Nasz doświadczony zespół projektantów wnętrz z FengshuiHome ma duże doświadczenie w projektowaniu i aranżacji piwnic. Nasza wiedza i umiejętności sprawią, że Twoja piwnica stanie się funkcjonalnym i przyjemnym miejscem. Zaprojektowana zgodnie z zasadami fengshui,  zapewni Ci harmonię i pozytywną energię. Stwórz w swojej piwnicy wyjątkową przestrzeń razem z nami! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jakie kolory ścian są polecane do wykończenia piwnicy?

Do wykończenia piwnicy polecane są jasne kolory, takie jak szarości czy beże, które pomagają optycznie powiększyć przestrzeń piwnicy.

Jakie oświetlenie jest najlepsze w piwnicy?

Oświetlenie sztuczne, takie jak lampy sufitowe jest ważne w miejscach bez dostępu do światła naturalnego.

Jakie sprzęty mogą być przydatne w domowej siłowni w piwnicy?

W domowej siłowni w piwnicy warto rozważyć zakup uchwytów, drążków, mat gimnastycznych, a także sprzętu takiego jak atlas, bieżnia czy orbitrek.

Jakie korzyści niesie aranżacja piwnicy?

Aranżacja piwnicy zwiększa funkcjonalność domu, tworząc dodatkową przestrzeń do różnych celów, od pralni po siłownię czy pokój kinowy.