przestrzeń do pracy w domu 
07
mar

Projekt – przyjemność czy wyzwanie? 

Pokój dla nastolatka może być nie lada wyzwaniem, szczególnie dla rodziców. To nie tylko miejsce do nauki i odpoczynku, ale także prywatna strefa, gdzie dziecko miło może spędzać czas. Musi wyrażać styl i zainteresowania młodego człowieka, jednocześnie powinien też pasować do wystroju pozostałych pomieszczeń w domu. Jak urządzić pokój dla młodego, poszukującego swojego miejsca człowieka? Oto kilka porad, które pomogą urządzić pokój młodzieżowy. Aby zadowolone było nie tylko dziecko, ale i rodzice: 

  • nie narzucaj własnej wizji; 
  • uporządkowana przestrzeń; 
  • mocne barwy jako akcent; 
  • odpowiednie oświetlenie; 
  • praktyczne dekoracje. 

Unikaj narzucania własnej wizji  

Pamiętaj, że pokój młodzieżowy to przestrzeń Twojego dziecka. Ono wie, czego chce i potrzebuje. Jednak nie ulegaj też ślepo fantazjom nastolatka. Mimo że wiek dziecięcy ma już za sobą, to trudno uznać go za dorosłego i pozwolić na samodzielne decyzje. Zastanówcie się razem, czego potrzebuje nastolatek i ile możecie przeznaczyć pieniędzy na remont. Najlepiej projektujecie wspólnie, bądźcie partnerami podczas tej misji.  

Funkcjonalne wnętrze, czyli czego potrzebuje nastolatek 

drewniana podłoga

Mniej znaczy więcej. Czy nastolatek naprawdę potrzebuje dużo elementów w swoim pokoju? Duża, praktyczna szafa pomieści nie tylko odzież i buty, ale także sprzęt sportowy, plecak czy koc. Dorastające dziecko marzy o swojej przestrzeni, która będzie cichą przystanią i bezpiecznym azylem. To miejsce, gdzie się uczy, odpoczywa, spotyka z przyjaciółmi i rozwija swoje pasje. Z pewnością musi być wyjątkowe.

Przy wyborze mebli nie skupiaj się tylko na łóżku i szafie. Dorastające dzieci potrzebują miejsca do kolekcjonowania pamiątek, jak również przestrzeni na swoje hobby. Otwarty regał będzie świetnym wyborem, ponieważ pomieści książki, sportowe trofea, kwiaty, pluszaki, ramki ze zdjęciami, czyli wszystko to, czym młody człowiek chce się pochwalić. W przypadku małych pokoi świetnym pomysłem będą dekoracyjne półki zawieszone na ścianach. Nie zapominajmy też o przyjaznym miejscu do nauki. Nawet niewielka przestrzeń wymaga wydzielenia strefy dedykowanej nauce i rozwojowi pasji pozaszkolnych. Dobrze sprawdzi się tu wygodne, funkcjonalne biurko, lub jeśli małe wnętrze na to nie pozwala – niewielki stolik.  

Czarny czy różowy – czyli jak dobrać kolory? 

tapeta w pokoju

Dziewczęta często decydują się na styl skandynawski, boho czy glamour. Trend marynistyczny lub hi-tech na pewno spodoba się chłopcom. Bez względu na to, jaki charakter ma mieć wymarzony pokój bardzo ważne są kolory, którymi lubi otaczać się Twoje dziecko. Dobrze jest na początek pomalować wszystkie ściany na biało, to będzie baza.

Dobrym pomysłem jest wybranie zdecydowanej barwy na jedną ścianę i stworzenie kolorowego akcentu. Pamiętajmy, że zbyt duża ilość energetycznych odcieni utrudni koncentrację. Jeśli dziecko ma problem z wyciszeniem, najlepiej wybrać biel, zieleń lub szarość. Gdy chce pokój w czarnych barwach, tutaj super sprawdzi się farba tablicowa, na pokrytej nią ścianie młody człowiek może zapisywać swoje pomysły. Minusem odważnych kolorów jest to, że szybko się nudzą – szczególnie dorastającej młodzieży. W sytuacji, gdy nasza pociecha upiera się, by pokój był w energetycznych kolorach, ale szybko zmienia zdanie, warto wtedy wybrać szablony i naklejki. Te dobrej jakości można w każdej chwili odkleić od ściany bez uszczerbku dla jej powierzchni.  

Zadbaj o kilka źródeł światła 

Podstawą oświetlenia pokoju dla nastolatka powinno być okno, przy którym najlepiej jest postawić biurko. Światło dzienne najmniej obciąża oczy. Zadbać należy też o lampę sufitową i małą na biurko. Rodzice zapominają, że łóżko to nie tylko miejsce do spania. Bardzo często nastolatek czyta w nim książki, odrabia lekcja, korzysta z laptopa, dlatego nie może ono zostać pozbawione indywidualnego oświetlenia. Poszczególne strefy dobrze wyznaczą punktowe lampki, które można ustawić tak, by rzucały światło na konkretną część pokoju lub na przykład na regał z książkami. Im więcej różnych punktów tym lepiej. 

nastoletni pokój

Urządzenie pokoju dla nastolatków może być prawdziwym wyzwaniem dla rodziców. Zainteresowania i upodobania estetyczne młodych ludzi szybko się zmieniają. Oryginalne dodatki, funkcyjne meble, a przede współpraca na linii rodzice – dziecko sprawią, że przestrzeń będzie godna marzeń! Mamy nadzieję, że ten artykuł ułatwi Wam stworzenie pięknego miejsca.

Stworzymy wyjątkowe wnetrzę

Po więcej inspiracji zachęcamy do kontaktu z profesjonalnym zespołem z FengshuiHome, który zaprojektuje nie tylko pokój dla nastolatka, ale przede wszystkim stworzy aranżację całego mieszkania. Projektujemy wnętrza w Warszawie i okolicach, a online w całej Polsce

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jakich błędów unikać, projektując pokój dla dorastającego dziecka?

Przede wszystkim nie narzucaj własnej wizji. Pokój to azyl Twojego dziecka. Ono wie, czego potrzebuje, jakimi kolorami chce się otaczać. Projektując rozmawiajcie i wspólnie podejmujcie decyzje. 

Co zrobić, by pokój dla nastolatka nie był nudny?

Niezbędne będą dodatki, które ożywią pomieszczenie. Ciekawa narzuta na łóżko, kolorowe zasłony w oknie, poduszki w wyrazistych kolorach, świece i inne akcesoria w określonym stylu. To wszystko nada indywidualny charakter wnętrzu i sprawi, że nie będzie nudno. 

Jakie oświetlenie do pokoju młodzieżowego?

Głównym źródłem światła powinno być okno, przy którym najlepiej postawić jest biurko. Lampa wisząca świetnie podkreśli charakter wnętrza. W strefie przeznaczonej do nauki najlepiej zastosować barwę światła neutralną, z kolei barwa ciepła sprzyja wyciszeniu i relaksowi. 

Jakie kolory ścian do pokoju nastolatka?

Warto postawić na kolory, które podobają się naszemu dziecku. Jeśli są to żywe, energetyczne barwy należy uważać, żeby nie przesadzić z ich ilością. Na pewno warto wykorzystać biel, beż, odcienie szarości. Charakter wnętrzu można nadać za pomocą kolorowych dodatków