biała zabudowa kuchenna
05
mar

Kilka słów wstępu 

Urządzenie kuchni o niewielkiej przestrzeni to z pewnością wyzwanie dla każdego projektanta wnętrz. Jednakże, istnieje wiele sposobów na to, aby stworzyć funkcjonalną i piękną kuchnię, mimo ograniczeń dotyczących przestrzeni. 

Sposoby umeblowania 

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest urządzenie kuchni w kształcie litery I. Polega to na ustawieniu szafek i sprzętów wzdłuż jednej ściany. Ta konfiguracja zapewnia dużo miejsca na blacie roboczym oraz ułatwia pracę, ponieważ wszystko jest na wyciągnięcie ręki. 

Innym ciekawym rozwiązaniem jest kuchnia w kształcie litery L. W tym przypadku, szafki i sprzęty są ustawione wzdłuż dwóch sąsiednich ścian. Jest to dobry wybór dla tych, którzy potrzebują dodatkowego miejsca na przygotowanie posiłków i chcą mieć więcej przestrzeni do przechowywania swoich narzędzi kuchennych. 

Kuchnie w kształcie litery U są również popularne. W tym przypadku, szafki i sprzęty są ustawione wzdłuż trzech ścian. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują większej ilości przestrzeni do przechowywania, ale jednocześnie chcą zachować funkcjonalność i estetykę. 

Innym pomysłem jest kuchnia z centralnym wyspą. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą stworzyć przestrzeń do gotowania i jednocześnie mieć dodatkowe miejsce do spożywania posiłków. Wyspa może również służyć jako dodatkowe miejsce do przechowywania lub jako strefa robocza. 

wąska kuchnia

Ostatnim, ale nie mniej ważnym rozwiązaniem jest urządzenie kuchni w stylu minimalistycznym. Składa się to z prostych, jednolitych szafek i blatu, które tworzą spójną i elegancką całość. Taka kuchnia jest idealna dla tych, którzy lubią prostotę i minimalizm, a jednocześnie cenią sobie funkcjonalność i estetykę. 

Dobór szafek 

Urządzanie kuchni to proces wymagający sporej dozy kreatywności, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z niewielką przestrzenią. Szafki kuchenne to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia, ale równocześnie stanowią poważne wyzwanie dla projektantów wnętrz. Wąska kuchnia, niezależnie od jej rozmiarów, zawsze wydaje się być za mała na wszystko, co musi w niej się zmieścić. Dlatego też ważne jest, aby dobierać szafki z głową, zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Aby stworzyć więcej miejsca na przechowywanie, warto rozważyć zabudowanie całej ściany. Jednakże, jeśli chcemy uniknąć efektu pomniejszenia przestrzeni, warto postawić na otwarte półki w górnej części kuchni. Takie rozwiązanie nie tylko zapewni więcej miejsca na przechowywanie, ale także optycznie rozszerzy wnętrze. Jeśli jednak decydujemy się na zabudowę szafkową, warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, najlepiej zabudować tylko jedną ścianę, zamiast montować szafki po obu stronach kuchni. Po drugie, warto wybierać te przeszklone na poziomie oczu, ponieważ dodadzą one optycznie przestrzeni. Po trzecie, meble warto dobierać w jasnych odcieniach i o strukturze odbijającej światło. W przypadku wąskiej kuchni, mobilność mebli jest bardzo ważna. Szafki na kółkach lub wysuwane to dobre rozwiązania, które pozwolą na wykorzystanie każdego centymetra dostępnej przestrzeni. Szafki z przesuwanymi drzwiami, zamiast tradycyjnych zawiasów, również okażą się praktyczne w wąskiej kuchni. Należy pamiętać, że zaletą niewielkiej kuchni jest to, że wszystko jest w zasięgu ręki, co ułatwia przygotowanie posiłków. Jednakże, aby uzyskać funkcjonalne i praktyczne rozwiązanie, warto dobierać meble kuchenne zgodnie z indywidualnymi potrzebami i wymaganiami. 

białe szafki, czarny blat

Wybór odpowiedniego stołu 

W zależności od układu pomieszczenia, możesz wykorzystać przestrzeń po jednej ze ścian, gdzie nie ma szafek, i postawić tam podłużny stół. Jeśli szafki znajdują się po obu stronach, możesz wykorzystać część blatu kuchennego i zaadaptować go na miejsce do jedzenia. W takim przypadku warto postawić na wyższe krzesła, które pomieszczą się pod blatem. Jeśli Twoja kuchnia jest połączona z salonem, możesz zdecydować się na umieszczenie wyspy z miejscami do siedzenia. W ten sposób zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania oraz blaty kuchenne. Wyspa może być także efektywnym sposobem na oddzielenie strefy gotowania od strefy relaksu. Aby wizualnie powiększyć przestrzeń kuchenną, postaw na jasne kolory i naturalne materiały. Jeśli masz mało miejsca na przechowywanie, warto wykorzystać szafki wiszące, które nie tylko zaoszczędzą miejsce, ale także będą prezentować się bardzo stylowo. W przypadku wąskiej kuchni warto również postawić na szafki z przesuwanymi drzwiami lub otwarte półki, które dodają przestrzeni. Ważne jest, aby nie przesadzić z ich ilością, ponieważ mogą one optycznie pomniejszyć pomieszczenie. 

wąska kuchnia

Kolorystyka  

Planując aranżację, warto zwrócić uwagę na kolorystykę, która wpływa na optyczne powiększenie lub zmniejszenie pomieszczenia. W małych kuchniach szczególnie ważne jest stosowanie jasnych kolorów, takich jak: 

  • biel, 
  • szarość, 
  • beże, 
  • kolory pastelowe, 
  • odcienie imitujące jasne drewno. 

Można również zdecydować się na połączenia kolorystyczne, takie jak biel lub beż z drewnem, ciemne odcienie z bielą, czy też kolor + surowce (np. wstawki z drewna, metalu lub naturalna cegła). Należy jednak pamiętać, że kolorystyka kuchni powinna harmonizować z wystrojem pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu. W przypadku ciemnych mebli, można je stonować ze wstawkami w kolorze jasnego drewna, takim jak buk, jesion czy brzoza. 

Chętnie ci pomożemy!

Istnieje wiele sposobów na to, aby stworzyć funkcjonalną i piękną kuchnię, mimo ograniczeń dotyczących przestrzeni. Warto zastanowić się, jakie elementy są dla nas najważniejsze i dopasować do nich odpowiednią konfigurację urządzenia kuchni. Zespół FengshuiHome chętnie podzieli się z Tobą wiedzą i doświadczeniem. Z nami spełnisz swoje marzenia wnętrzarskie. Zapraszamy do kontaktu!

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jak zaplanować oświetlenie w wąskiej kuchni?

Ważne jest, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie zarówno na blacie roboczym, jak i na obszarze stołu. Warto postawić na oświetlenie punktowe, np. halogeny lub kierunkowe lampy sufitowe.

Jakie kolory optycznie powiększą wąską kuchnię?

Warto stawiać na jasne kolory, takie jak biel, szarość, beże lub kolory pastelowe, aby optycznie powiększyć pomieszczenie. Można także połączyć biel lub beż z drewnem lub wstawkami z metalu.