pokój rodzinny z ozdobami
04
wrz

Elegancja i ekstrawagancja – fascynujący świat art déco

W kręgu estetycznych ruchów minionych dziesięcioleci, styl art déco wyłania się jako oaza elegancji i ekstrawagancji. To dekadenckie mariaże formy i funkcji, które ożywają w architekturze, designie wnętrz i sztukach wizualnych. Odzwierciedlając ducha lat 20. i 30. XX wieku, styl ten promieniuje swoją niezwykłą aurą poprzez geometryczne kształty, luksusowe materiały i niezapomniany duch epoki.

Geometryczna symetria – fundament formy

W świecie art déco geometria staje się językiem wyrazu. Wyraziste linie, trójkąty, koła i kwadraty wyłaniają się na pierwszym planie, tworząc struktury oparte na doskonałej symetrii. Te geometryczne motywy nie tylko podkreślają minimalizm formy, ale także symbolizują harmonię i precyzję – dwa kluczowe atrybuty epoki, które wstrząsnęły światem po Wielkiej Wojnie.

nowoczesny salon

Luksus w detalu – materiały i tekstury

Styl art déco nie oszczędza na pięknych materiałach i wykwintnych teksturach. Jasne obrazy odłamujące się od marmuru, lśniące złoto i srebro, a także egzotyczne drewno są nieodzownym elementem tego stylu. W połączeniu z geometrycznymi wzorami tworzą one zmysłowe kompozycje, które przyciągają wzrok i dotyk.

Odbicie wielkomiejskiego blasku

Styl art déco w krystalizujący sposób wyłania się w architekturze i designie wnętrz. Wieże o smukłych kształtach, zdobione reliefy na fasadach i charakterystyczne zdobienia pozostają wizytówką wielkomiejskiej estetyki tamtych czasów. Wnętrza w stylu  art déco przyciągają uwagę przez swoje bogactwo i wykwintność. Meble o zgeometryzowanym kształcie, futurystyczne lampy sufitowe oraz ekstrawaganckie dywany tworzą atmosferę, w której luksus splata się z funkcjonalnością.

Dodatki w obejmują:

 • Welurowe kanapy i fotele – o charakterystycznych, opływowych kształtach, kontrastujące z geometrycznym wykończeniem pomieszczeń. Często z intensywnymi barwami.
 • Wysokie zagłówki i drewniane podłokietniki – charakterystyczne dla wypoczynku w stylu  art déco.
 • Krzesła z drewnianymi lub pozłacanymi nóżkami – nóżki stanowiące element dekoracyjny.
 • Komody, stoliki, łazienkowe wanny – wszystkie meble muszą mieć rzucające się w oczy, zdobione nóżki.
 • Stół  art déco może mieć szklany lub drewniany blat, zarówno podłużne, jak i okrągłe modele.
 • Lustro art déco z ozdobną ramą, dodające ozdobności pomieszczeniu.
 • Oryginalne obrazy  art déco – wartościowy dodatek na ścianie.
 • Oświetlenie z abażurami o geometrycznych kształtach – minimalistyczne formy lamp  art déco podkreślają całość aranżacji.
 • Kryształowe żyrandole – akcentujące bogactwo i przepych wnętrza.
 • Kinkiet  art décoelegancki dodatek w złoto-czarnej oprawie.
 • Zdobione klamki drzwi i szaf – mosiężne lub pozłacane akcesoria nadające meblom charakteru  art déco.
 eleganckie, duże łóżko

Podróże w czasie – styl art déco we współczesności

Mimo że styl art déco osiągnął swoją popularność w okresie międzywojennym, jego wpływ wciąż jest widoczny we współczesnym designie. Projektanci wnętrz często sięgają po elementy tego stylu, aby nadać swoim projektom nutę nostalgii i odrobinę dekadenckiego blasku. Meble inspirowane tym okresem często łączą klasykę z nowoczesnością, tworząc unikalne i przyjemne w użytkowaniu przedmioty.

Trwanie dekadencji

W świecie, w którym zmiany w gustach i trendach są nieuniknione, styl art déco przetrwał próbę czasu. Jego niepowtarzalna mieszanka elegancji, geometrii i luksusu ciągle inspiruje współczesnych twórców, a także oddaje hołd epoce, która wyznaczyła nowy kierunek w sztuce i designie. Zaskakujące jest, jak współczesność i przeszłość potrafią się ze sobą spleść w jedno, tworząc harmonijną całość – tak jak to miało miejsce w przypadku stylu art déco. Styl art déco to nie tylko zbiór estetycznych wyborów – to manifestacja ducha czasów, w których powstał. Oczarowując naszą wyobraźnię, nadal pozostaje symbolem luksusu i elegancji, której nie sposób zapomnieć. Jego dziedzictwo ciągle żyje w naszych przestrzeniach i umysłach, przypominając nam o bogactwie i różnorodności, jakie tkwią w historii designu.

elegancki pokój

Projektowanie mieszkania w stylu art déco

Odkryj zalety urządzenia mieszkania w stylu art déco  z pomocą doświadczonego architekta wnętrz. Projektowanie mieszkania w tym luksusowym stylu to podróż w przeszłość, gdzie geometryczne wzory i luksusowe materiały tworzą niepowtarzalną atmosferę. Dzięki ekspertom od aranżacji wnętrz z Fengshuihome, możesz osiągnąć perfekcyjną harmonię między stylem a energią otoczenia. Działamy na terenie Warszawy i okolic, a także zdalnie w całej Polsce.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jakie są główne cechy stylu art déco?

Główne cechy stylu art déco to geometryczna symetria, luksusowe materiały i wykwintne tekstury. Styl ten jest uważany za oazę elegancji i ekstrawagancji, ponieważ łączy formę i funkcję w dekadenckich mariażach, tworząc unikalne kompozycje w architekturze, designie wnętrz i sztukach wizualnych. 

Jakie role odgrywa geometria w stylu art déco i jakie znaczenie ma dla tego nurtu?

Geometria pełni kluczową rolę w stylu art déco, stając się językiem wyrazu. Wyraziste kształty, takie jak linie, trójkąty, koła i kwadraty, tworzą doskonałą symetrię, podkreślając minimalizm formy oraz symbolizując harmonię i precyzję – dwie istotne cechy epoki lat 20. i 30. XX wieku. 

Jakie materiały i tekstury są charakterystyczne dla stylu art déco i jak wpływają na jego estetykę?

Styl art déco wyróżnia się używaniem pięknych materiałów i wykwintnych tekstur. Jasne obrazy odłamujące się od marmuru, lśniące złoto i srebro, oraz egzotyczne drewno są nieodzownym elementem tego stylu.