salon w stylu rustykalnym
09
lis

Prostota form i bliskość natury 

Styl rustykalny wzbudza nostalgiczne uczucia. Kojarzy się ze spokojem i sielskim życiem na wsi. Stereotypowe postrzeganie rustykalnych aranżacji często kojarzy się z nadmiarem drewna i nagromadzeniem starych, nieprzydatnych przedmiotów, które tylko tworzą bałagan i zbierają kurz. W rzeczywistości styl ten może być wspaniałym połączeniem harmonii natury i estetyki. Jego istota tkwi w podkreślaniu naturalnych materiałów i prostych form. Drewno, jako główny element, nadaje wnętrzom ciepło oraz wprowadza przytulną atmosferę. Jednak istotą tego stylu jest umiejętne jego wykorzystanie, aby stworzyć równowagę i uniknąć nadmiernego obciążenia przestrzeni niepotrzebnymi przedmiotami. 

kuchnia w stylu rustykalnym

Powrót do spokojnego życia na wsi  

Rustykalny styl wnętrz to odwołanie do wiejskiego, spokojnego życia zgodnego z rytmem natury. Jest to hołd dla XIX i początku XX wieku, kiedy to dominowała wiejska estetyka. Ten styl mocno sięga do tradycji dawnych gospodarstw, przywołując atmosferę wiejskich chałup i dworków. Rustykalne wnętrza wyróżniają się więc prostotą, naturalnymi materiałami i przytulnością. 

Naturalność i tradycja w rustykalnym wnętrzu 

W aranżacji rustykalnych wnętrz bardzo istotne jest, aby nie przesadzać z elementami dekoracyjnymi i dodatkami. Chociaż styl ten niewątpliwie jest atrakcyjny, nie powinno się przekraczać granicy, gdzie dom zacząłby przypominać drewniany skansen. 
 
Rustykalne podejście do wystroju wnętrz nie polega na gromadzeniu przypadkowych, niepasujących do siebie elementów. Chodzi raczej o konsekwentne działanie, które podkreśla naturalne, tradycyjne elementy, nawiązujące do życia na wsi. Kluczem do osiągnięcia udanego rustykalnego wystroju jest wyważenie proporcji i dbanie o harmonię pomiędzy różnymi elementami. 

Cechy rustykalnych wnętrz 

  • Naturalne materiały – dominuje drewno o widocznych słojach, ale kamień również odgrywa istotną rolę. Jeśli chcesz stworzyć rustykalne wnętrze, powinieneś unikać mebli i dodatków wykonanych z tworzyw sztucznych. 
  • Kolorystyka – postaw na ciepłe, neutralne barwy, takie jak biel i beże, oraz odcienie ziemi. Intensywne kolory, np. czerwień, są mniej zalecane. Zamiast tego, użyj barwnych wzorów inspirowanych folklorem, które możesz umieścić na ścianach, meblach i tkaninach. 
  • Inspiracje ludowe – wykorzystaj kwiatowe motywy, kratki i pasy, aby ożywić rustykalne wnętrza. Dodaj ornamenty na meblach nawiązujące do stylu wiejskiego. Możesz wykorzystać również przetarte stylizowane drewno. 
  • Cegła i sklepienia – surowa cegła lub pomalowana na biało może być subtelnie wykorzystana jako fragment ściany, pozostałość sklepienia okiennego lub drzwiowego.  
jadalnia z drewnianym stołem

Umeblowanie 

W rustykalnych aranżacjach wnętrz umeblowanie również jest proste i naturalne. Kute półki, drewniane łóżka malowane na biało lub pozostawione w stanie surowym są jak najbardziej preferowane. Również dodatki odgrywają ogromną rolę w tworzeniu sielankowej atmosfery. 
 
Pojemniki na przyprawy, akcesoria kuchenne, emaliowane dzbany, bibeloty, zegar z kukułką, wyroby z wikliny, suszone kwiaty, lniane obrusy, ręcznie tkane chodniki i skóry – to wszystko tworzy klimat rustykalnego wystroju. 
 
Detale i akcenty powinny współgrać z meblami i nawiązywać do wiejskiej aranżacji z poprzednich epok. W salonie oprócz wygodnej sofy i pięknej komody warto mieć również kominek, dzięki któremu pomieszczenie stanie się bardziej przytulne. 

Przywołaj atmosferę sielankowego życia 

Styl rustykalny przede wszystkim dedykowany jest tym, którzy cenią przestrzeń i bliski kontakt z naturą. Doskonale pasuje do drewnianych domów o dużym metrażu oraz dworków. Jeśli jesteś zwolennikiem tradycji i naturalnych materiałów, z pewnością znajdziesz w nim wiele dla siebie. Miłośnicy poszukiwań staroci na pchlich targach czy w zapomnianych strychach będą mieli również dużo możliwości do odpowiedniego zaaranżowania wnętrz.  

salon na poddaszu

Znajdź harmonię w swoim domu  

Zanurz się w przytulnym uroku mieszkania w stylu rustykalnym dzięki naszemu projektowi. Nasz doświadczony projektant i architekt wnętrz zespołu FengshuiHome sprawi, że Twoje wnętrza ożyją harmonią natury. Dzięki naszej aranżacji wnętrz, zyskasz spokojną i ciepłą atmosferę, łączącą funkcjonalność z estetyką. Odkryj zalety projektowania w stylu rustykalnym z nami i przekształć swoje mieszkanie w oazę natury i komfortu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jakie są główne cechy rustykalnego stylu we wnętrzach?

Rustykalne wnętrza charakteryzują się prostotą, naturalnymi materiałami i ciepłą atmosferą. Nawiązują do sielskiego, spokojnego życia na wsi.

Jakie barwy są zalecane w rustykalnych wnętrzach?

Zaleca się, aby w pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym dominowały ciepłe, neutralne barwy, takie jak biel, beże i odcienie ziemi. Raczej należy wystrzegać się intensywnych kolorów

Jakie wybrać umeblowanie do rustykalnych wnętrz?

W rustykalnych wnętrzach preferowane są proste i naturalne meble, takie jak kute półki, klasyczne komody, drewniane łóżka malowane na biało lub pozostawione w stanie surowym.

Dla kogo jest dedykowany rustykalny styl we wnętrzach?

Rustykalny styl przede wszystkim dedykowany jest tym, którzy cenią przestrzeń i bliski kontakt z naturą, miłośnikom tradycji i naturalnych materiałów, a także romantykom preferującym spokojne życie na wsi.