12
sty

Wnętrze w stylu black and white to przede wszystkim niezwykła wygoda. Ten styl aranżacji będzie świetnym wyborem dla osób, które preferują minimalizm, nie czują się pewnie w doborze kolorów, dlatego wolą postawić na coś prostszego. Takie wnętrze to nie tylko ponadczasowy styl, ale również harmonia. Trend ten nigdy nie traci na popularności, dlatego też będzie świetnym wyborem dla tych, którzy preferują stabilizację i nie lubią zmieniać swojego mieszkania co pół roku, aby pozostać modnym. Ten sposób urządzania naszego mieszkania jest niesamowicie estetyczny i harmonijny. Wydawać by się mogło, że jeżeli mamy wybór tylko między dwoma kolorami, to urządzenie takiego wnętrza będzie banalnie proste. Istnieją dwie podstawowe zasady, dzięki którym w naszym wnętrzu zapanuje harmonijne połączenie, czerni i bieli: 

  • Proporcje – jedną z najważniejszych zasad jest to, aby zachować proporcję. Nie możemy dopuścić, aby jeden kolor zdominował drugi. Warto zdecydować się na biel jako kolor bazowy, który zostanie uzupełniony czarnymi dodatkami. Jeżeli bardzo nam zależy na tym, aby czarny odegrał większą rolę, możemy zdecydować się na pomalowanie jednej ściany na ciemno bądź na szafę w kolorze czarnym. Jedyne, o czym trzeba w takim wypadku pamiętać to to, że nadmiar czarnego może spowodować optyczne zmniejszenie wnętrza czy przytłoczyć. Ciekawym rozwiązaniem, jeżeli bardzo chcemy czarną ścianę, jest użycie farby o właściwościach magnetycznych, farby tablicowej lub obu naraz, dzięki czemu uzyskamy przestrzeń, którą będziemy mogli aranżować codziennie na inny sposób. Możemy na przykład umieszczać na niej zdjęcia za pomocą magnesów czy tworzyć malowidła kredowe. 
  • Biel jako baza– warto postawić na biały jako bazę. Dzięki czemu nasze wnętrze pozostanie otwarte i widne. Nie będzie problemu z tym, że nadmiar czerni zdominował całe pomieszczenie. 

Dlaczego black and white 

Czarno-białe wnętrza to przede wszystkim wygoda i styl w jednym. To nie tylko wizualna rozkosz dla naszych oczu, ale również przemawiają za tym wyborem względy praktyczne. Tak zaaranżowane mieszkanie jest ponadczasowe. Czarno-biały wystrój wnętrz jest najwolniej starzejącym się stylem, co za tym idzie, nie potrzebujemy odświeżać co pół roku aranżacji. Zestawienie tych dwóch kolorów ze sobą daje niesamowity potencjał w planowaniu naszej przestrzeni. Biały kolor jest w stanie optycznie powiększyć nasze pomieszczenie, natomiast ciemny kolor sprawi, że będzie się ono wydawać mniejsze, od nas zależy, jaki efekt chcemy uzyskać. Black and white pasuje właściwie do każdego nurtu aranżacji wnętrz. Odnajdzie się praktycznie w każdej estetyce czy klasycznej, czy nowoczesnej. Potrafi nasze mieszkanie całkowicie przekształcić na wzór najnowocześniejszych inspiracji bądź wprowadzić klimat retro. Dodatkowym atutem wnętrza w tym stylu jest to, że nie musimy znać się na doborze i zestawianiu ze sobą kolorów, ponieważ wszystko tutaj ze sobą współgra. Biel jako baza dopełniona czarnymi meblami otwiera przed nami niesamowite możliwości aranżacyjne. 

Dodatki 

Jeżeli zdecydujemy się na czarno-biały styl aranżacji, niezbędny będzie odpowiedni dobór dodatków. Tutaj również ważną rolę odegra harmonia, bez której nie osiągniemy zamierzonych efektów. Jeżeli w pomieszczeniu dominuje biel, ponieważ zdecydowaliśmy się na białe ściany i białe meble, powinniśmy zaopatrzyć się w dużo ciemnych dodatków. Świetnym wyborem będzie czarny bądź szary dywan oraz takie same poduszki poukładane na kanapie, bądź ułożone na krzesłach w jadalni. Nasłonecznione wnętrza warto przyozdobić czarnymi zasłonami, które nie tylko będą idealnie współgrały z białymi ścianami, ale również będą hamować przepływ ostrego światła w słoneczne dni. Jeżeli zaś zdecydujemy się na dominację czarnego, zasada pozostaje taka sama, dodatki muszą pozostawać w kontraście do ścian i mebli. Dobrym wyborem będą wszelkiego rodzaju czarno-białe obrusy, wazony czy osłonki na rośliny oraz zachowane w tejże kolorystyce zapachowe świece. 

Black and white- konsekwentna dyscyplina 

Styl ten wymaga od nas tego, abyśmy konsekwentnie trzymali się zamysłu aranżacyjnego, jeżeli choć na moment zawahamy się co do doboru koloru czy dodatku, może to zaburzyć estetykę całego wnętrza. Ten sposób wystroju jest dla osób, które wiedzą, czego chcą. Wymaga od nas dyscypliny i konsekwentnego realizowania wizji czarno-białego mieszkania. Wydawać by się mogło, że ograniczona paleta barw wprowadzi do naszej przestrzeni monotonię i nudę, jednak jest to mylne wrażenie, gdyż mamy do wyboru ogromne ilości wszelkiego rodzaju faktur, wzorów czy form. Czerń i biel znajdą dla siebie zastosowanie w praktycznie każdym nurcie. Od nowoczesnych designerskich stolików po klasyczne, bogato zdobione komody. Z jednej strony, decydując się na takie wnętrze, musimy zdecydowanie dążyć do idealnej harmonii pomiędzy bielą a czernią. Jednak, jeżeli chcemy wnętrze przełamać innym kolorem, należy być bardzo ostrożnym, jeżeli przesadzimy, zamiast harmonijnego połączenia uzyskamy drażniące nasze poczucie estetyki jaskrawe punkty. Jeżeli jesteśmy zdecydowani na to, aby dodać jakiś trzeci kolor, warto postawić na odcienie pastelowe, które będą przynosiły ukojenie, jak pastelowy błękit czy mięta. Natomiast jeżeli chcemy troszkę ożywić achromatyczne zestawienie bieli i czerni, możemy pokusić się o drobne elementy czerwieni czy żywej zieleni. Takie dodatki należy dobierać ostrożnie, najlepiej zdecydować się na wazony, lustra czy poduszki. Postawmy na akcesoria, dzięki którym nasze mieszkanie nabierze charakteru. 

Biel i czerń jako podstawowe kolory od dawna tworzą fascynującą parę. Dzięki ich zestawieniu ze sobą możemy uzyskać takie efekty, jakie tylko chcemyTo od nas zależy, w jaki sposób wykorzystamy ich potencjał. Jeżeli nie czujemy się na siłach podjęcia się aranżacji w stylu black and white, warto zasięgnąć pomocy u dekoratora wnętrz z FengshuiHome, który pomoże  w podjęciu decydujących kroków, dzięki którym nasze mieszkanie stanie się prawdziwym harmonijnym ideałem.