szare kanapay, duże okno
17
cze

Nie mylić ze skandynawskim

Oprócz kojarzonego z wielonarodową północą Europy stylu skandynawskiego istnieje czerpiący nazwę tylko od jednego z tamtejszych krajów – duński. Oba często splatają się w jedno, mylone przez niezorientowanych w tajemnicach aranżacji wnętrz. Projektant, pragnący uchwycić esencję danego stylu, powinien jednakże dostrzec, że styl duński, choć bliski skandynawskiemu bratu, posiada swoje unikalne cechy, które warto podziwiać i docenić.

szara kanapa, zielone dodatki

Równowaga między funkcjonalnością a tradycją

W skojarzeniach ze Skandynawią często pojawiają się takie pojęcia, jak funkcjonalność, praktyczność oraz designerskie rozwiązania, co doskonale odzwierciedla również styl duński. Niemniej jednak, wnętrza w ojczyźnie klocków Lego zachowują miejsce dla tradycyjnych elementów, pozostając w harmonii z nowoczesnością.

Projektanci z Danii przywiązują wielką wagę do klasycznych mebli, zwłaszcza tych wykonanych z drewna, które zgodnie z zasadami ich stylu często zachowują swoje naturalne odcienie. Meble te, jako niezwykle uniwersalne, doskonale wpasowują się w różnorodne wnętrza. Ponadto, styl duński odzwierciedla zamiłowanie do doskonałego designu, inspirując się szczególnie latami 70. i 80. XX w.

Hygge – od duszy do wnętrza

W tętniącym życiem świecie, mieszkańcy Danii przyjęli filozofię hygge, która kieruje ich codziennym istnieniem i jest również źródłem inspiracji dla tamtejszych projektantów wnętrz. Ów styl życia odzwierciedla proste zasady, wspierając przyjazną atmosferę i pozytywne nastawienie, zachęcając do cieszenia się drobiazgami, relaksem i wygodą. Przeniesienie tej filozofii do aranżacji wnętrz polega przede wszystkim na odpowiednim oświetleniu, kolorach mebli i dodatków, a także na takich elementach, jak poduszki i koce.

Czerpiące inspiracje z hygge domostwa utrzymane w opisywanym stylu powinny emanować przytulnością, wygodą i naturalnością. Dla Duńczyków najważniejsze jest stworzenie w swoich wnętrzach atmosfery ciepła i komfortu, dlatego każdy element wyposażenia jest dobrany zgodnie z tymi kryteriami. Zastosowanie zaokrąglonych kształtów mebli, naturalnych tkanin i drewnianych wykończeń jest powszechnie akceptowane, przy zachowaniu minimalizmu, prostoty designu i wysokiej jakości produktów.

sypialnia w minimalistycznym stylu

Harmonia naturalnych barw

Wystrój wnętrz w stylu duńskim stanowi fascynujące doświadczenie, które uczy wykorzystywania różnorodnych naturalnych rozwiązań. Istotne jest jednak zrozumienie, które barwy się w takich przestrzeniach najlepiej sprawdzają. Logiczne jest, że we wnętrzu urządzonym w naturalnym stylu będą dominować kolory przyrody. Bardzo chętnie stosuje się tu wszelkie neutralne barwy ziemi:

  • brązy,
  • beże,
  • biele,
  • subtelne szarości.

Aby przełamać jednolitość kolorów, można wprowadzić różne odcienie zieleni, czerwieni, a nawet akcenty błękitu i niebieskiego. Ważne jest, aby wszystkie barwy współgrały ze sobą, tworząc wnętrze, które jest jak najbardziej komfortowe, przytulne i naturalne.

Meble funkcjonalne i wygodne

Styl duński zakłada przede wszystkim minimalistyczną estetykę, funkcjonalność oraz piękno inspirowane naturą, tradycją i doskonałym designem. We wnętrzach takim meble zwykle wykonane są z drewna, ale również z metalu. Ogromną uwagę przywiązuje się zwłaszcza do wszelkich siedzisk: różnorodnych rodzajów krzeseł, foteli, sof. Ich wygoda jest niezwykle istotna, w związku z czym ich kształty często są zaokrąglone.

Meble typowe dla wnętrz utrzymanych w stylu duńskim cechują się nie tylko estetyką, lecz także funkcjonalnością, co pozwala na ich dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Aby zapewnić optymalne dopasowanie, umożliwia się regulację oparć, podłokietników czy nóżek. Co istotne, meble takie pełnią często różnorodne funkcje. W ciągu dnia mogą stanowić centralny punkt salonu, a na noc zmienić się w wygodne miejsce do snu. Choć meble w stylu duńskim powinny harmonijnie wpasowywać się w wnętrze pod względem wyglądu i funkcjonalności, ich głównym celem jest zapewnienie relaksu i wypoczynku.

Dodatki wspierające atmosferę przytulności

W kwestii wszelakich dodatków używanych w wystroju w stylu duńskim, szczególną wagę przywiązuje się do tych, które mają sprawić, że przestrzeń stanie się jak najbardziej komfortowa, ciepła oraz przytulna. Wnętrza takie często zdobią kominki lub piece, które nie tylko dosłownie eliminują chłód, ale także pełnią funkcję dekoracyjną. Dużą rolę odgrywa również oświetlenie, które ociepla pomieszczenia wizualnie. W dążeniu do przytulności i komfortu, często wykorzystuje się różnorodne poduszki, dywany, pledy i koce. Sprzyjają one dodatkowo uczuciu ciepła i przyjemności.

Styl duński, kładący nacisk na naturalność, często obejmuje obecność licznych roślin oraz mebli inspirowanych formami przyrody. Wnętrza pełne są również ceramicznych lub drewnianych figur, a także dodatków wykonanych z wikliny lub rattanu, które nadają im unikalny urok.

kwiaty doniczkowe w łazience

Poczuj się jak Duńczyk

Jeśli rozważasz urządzenie swojego wnętrza w stylu duńskim, warto zatrudnić doświadczonego projektanta z FengshuiHome. Nasza wiedza i umiejętności pozwolą uchwycić unikalne cechy tego stylu, tworząc harmonijną i funkcjonalną przestrzeń. Pomożemy Ci w doborze odpowiednich mebli, kolorów, dodatków i oświetlenia, które wprowadzą do Twojego mieszkania przytulność i ciepło. Dzięki profesjonalnemu podejściu naszego zespołu i zrozumieniu filozofii hygge, wnętrze stanie się miejscem relaksu i komfortu, pełnym naturalnych elementów i doskonałego designu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

FAQ – najpopularniejsze pytania:

Jakie są unikalne cechy stylu duńskiego w aranżacji wnętrz?

Projektanci przywiązują wagę do klasycznych mebli, zwłaszcza z drewna, i inspirują się latami 70. i 80. XX w. Styl duński harmonijnie łączy funkcjonalność z tradycją, zachowując równowagę między praktycznością a designerskimi rozwiązaniami. Do aranżacji przenosi się filozofię hygge, co polega na odpowiednim oświetleniu, kolorach mebli i dodatkach. Styl duński dąży do stworzenia atmosfery ciepła i komfortu, gdzie każdy element wyposażenia jest dobrany zgodnie z tymi kryteriami.

Jakie barwy dominują w wnętrzach w stylu duńskim?

W stylu duńskim dominują barwy przyrody. Istotne są neutralne barwy ziemi, takie jak brązy, beże, biele i subtelne szarości. Można również dodać różne odcienie zieleni, czerwieni oraz akcenty błękitu i niebieskiego, aby przełamać jednolitość. Ważne jest, aby wszystkie barwy tworzyły harmonijną, przytulną i naturalną przestrzeń.

Co cechuje meble w stylu duńskim?

Meble w stylu duńskim charakteryzują się minimalistyczną estetyką, funkcjonalnością oraz pięknem inspirowanym naturą, tradycją i doskonałym designem. Zwykle wykonane są z drewna lub metalu. Dużą uwagę przywiązuje się do różnorodnych rodzajów siedzisk, takich jak krzesła, fotele i sofy, których wygoda jest istotna. Meble te cechuje nie tylko estetyka, ale również możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb.

Jakie dodatki są istotne w stylu duńskim?

W stylu duńskim szczególną wagę przywiązuje się do dodatków, które sprawiają, że przestrzeń jest komfortowa, ciepła i przytulna. Kominki lub piece pełnią funkcję zarówno ogrzewania, jak i dekoracji. Oświetlenie odgrywa ważną rolę w ocieplaniu wizualnym pomieszczeń. Dodatkowo, wykorzystuje się poduszki, dywany, pledy i koce, które dodają uczucia ciepła i przyjemności.