gabinet z dużym biurkiem
31
mar

Jak urządzić gabinet idealny?

Dla wielu osób gabinet jest bardzo ważnym pomieszczeniem w domu. To prywatna przestrzeń, w której można skupić się na pracy, nauce, planowaniu czy tworzeniu projektów. Jak urządzić gabinet, który będzie sprzyjał skupieniu i koncentracji? W jaki sposób wydzielić miejsce do pracy, jeśli nie możemy przeznaczyć na to oddzielnego pomieszczenia? W tym artykule odpowiadamy na te i inne pytania. Podsuwamy rozwiązania, które pomogą urządzić gabinet dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Najważniejsze cechy dobrze urządzonego gabinetu:

 • odpowiednio ustawione meble, 
 • wygodne biurko i krzesło, 
 • dobre oświetlenie miejsca pracy, 
 • kolory i estetyka sprzyjające koncentracji, 
 • uwzględnienie indywidualnych potrzeb właściciela. 
regały w dużym gabinecie

Wybieramy meble do gabinetu

Oczywiście najlepiej urządzić gabinet w osobnym pomieszczeniu i zdecydować się na szerokie biurko oraz wygodny fotel biurowy. Jeśli nie mamy możliwości przeznaczenia oddzielnego pokoju na miejsce pracy, to warto rozważyć skorzystanie z dostępnej przestrzeni. Istnieją alternatywne rozwiązania, takie jak biurko narożne lub składany blat, który można umieścić w salonie lub nawet kuchni.

W oddzielnym gabinecie biurko powinno być centralnym punktem aranżacji, ale jednocześnie nie może całkowicie zdominować wnętrza. Do stylowego i dekoracyjnego biurka pozostałe meble należy dobrać w taki sposób, aby z nim nie konkurowały, a jedynie podkreśliły jego charakter. Oprócz niego ważną rolę pełnią też inne elementy wyposażenia, takie jak:

 • mała sofa, 
 • stoli kawowy, 
 • regał, 
 • półki na książki i dokumenty.

Dobór mebli zależy przede wszystkim od funkcji, jakie ma pełnić gabinet. Jeśli wykorzystujemy go tylko do pracy przy komputerze, to podstawowym elementem jest oczywiście biurko i wygodne krzesło. Jeżeli natomiast potrzebujemy miejsca do przechowywania dokumentów, warto pomyśleć o regale lub obszernej szafie z wieloma półkami. W przypadku gabinetu pełniącego także funkcję poczekalni dla klientów, warto rozważyć dodanie niewielkiej sofy i stolika kawowego. Należy również zapewnić gościom dodatkowe miejsce siedzące przy biurku. 

mały i funkcjonalny gabinet

Ergonomiczne krzesło i burko 

Zatrzymajmy się na chwilę przy meblach, które mają bezpośredni wpływ na komfort pracy w gabinecie. Wybierając krzesło lub fotel, warto zwrócić uwagę nie tylko na estetykę, ale również na ergonomiczne rozwiązania. Pierwszą istotną kwestią jest dopasowanie siedziska do wzrostu i wagi użytkownika, co pozwoli na zachowanie prawidłowej postawy podczas pracy.

Możliwość regulacji wysokości siedziska oraz podłokietników jest również niezwykle istotna. Dobrze, jeśli krzesło lub fotel będzie wyposażone w podparcie dla kręgosłupa oraz zagłówek dla szyi. Dodatkowe funkcje, takie jak dopasowanie kąta nachylenia siedziska i oparcia, także wpłyną na komfort użytkowania.

W przypadku dłuższych sesji pracy warto wybrać model z oddychającymi tkaninami lub siatką, które zapewnią wentylację i unikną uczucia przegrzania. Pamiętajmy, że ergonomiczne krzesło lub fotel do gabinetu to inwestycja w zdrowie i komfort podczas pracy, która zwróci się wielokrotnie w przyszłości.

Z kolei biurko, powinno być odpowiednio wysokie i szerokie, aby umożliwić swobodne poruszanie się i wygodną pracę. Blat powinien być w odpowiedniej odległości od oczu i mieć regulowaną wysokość. Przy wyborze biurka należy również zwrócić uwagę na jakość materiałów i wykończenia oraz dostępność dodatkowych akcesoriów, takich jak uchwyty na kable czy szuflady na dokumenty.

ergonomiczny fotel w gabinecie

Oświetlenie gabinetu – zadbaj o odpowiednią atmosferę pracy

Jeżeli posiadamy kilka opcji rozmieszczenia biurka w naszym gabinecie, to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie. Powinniśmy je ustawić naprzeciwko okna, ponieważ naturalne światło i widoki mają pozytywny wpływ na wydajność pracy umysłowej. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy ustawić je bokiem do okna.

W przeszłości, kiedy ludzie pisali jedynie na papierze i używali długopisów, kąt padania światła był istotny. Biurko ustawiało się tak, aby światło padało z lewej strony dla osób praworęcznych, a z prawej dla leworęcznych. Dziś większość pracy pisemnej odbywa się na komputerze, jednak rola naturalnego światła w ustawieniu biurka pozostaje ważna przede wszystkim dla uczniów.

Projektując oświetlenie w gabinecie, należy zwrócić uwagę na:

 • odpowiednią ilość naturalnego światła, 
 • właściwe umiejscowienie źródeł światła, 
 • dobór barwy światła sprzyjającej koncentracji, 
 • prawidłowe oświetlenie biurka.

Jakie kolory sprzyjają koncentracji?

Wybór odpowiednich kolorów do gabinetu ma kluczowe znaczenie dla naszej produktywności i koncentracji. Najlepiej postawić na spokojne, stonowane barwy, takie jak błękit, zieleń czy szarość, które łagodzą nasze zmysły i pomagają w relaksie. Unikajmy jaskrawych, mocnych barw, które mogą nas rozpraszać i wprowadzać chaos w naszą pracę. Pamiętaj, odpowiednio dobrana kolorystyka pomaga w skupieniu się na pracy i zwiększa Twoją efektywność.

strefa pracy w salonie

Czy urządzenie gabinetu jest łatwe?

To czy aranżowanie gabinetu jest łatwe czy trudne, w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb właściciela. Wpływ na to ma także wielkość pomieszczenia, w którym urządzamy miejsce pracy, a także czy jest to oddzielny pokój czy przestrzeń łączona, na przykład z salonem. Trzymając się podstawowych zasad i stosując różne triki, można stworzyć przyjemne i funkcjonalne miejsce do pracy lub nauki, niezależnie od jego wielkości.

Urządzasz dom lub mieszkanie i potrzebujesz fachowej porady? Zaufaj naszym doświadczonym projektantom wnętrz. W FengshuiHome zapewniamy indywidualne podejście do każdego projektu oraz profesjonalną pomoc na każdym etapie realizacji. Zajmujemy się kompleksowym projektowaniem, aranżacją oraz doborem mebli i akcesoriów. Pomożemy Ci stworzyć wnętrze, które pokochasz.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jakie biurko wybrać do gabinetu?

Biurko musi być dopasowane do wzrostu użytkownika. Powinno też mieć duży blat, który zapewni wystarczającą ilość miejsca do pracy. Jego kolor i charakter należy dobrać do stylu, w którym chcemy urządzić cały gabinet.

Na jaki kolor najlepiej pomalować gabinet?

Wybór koloru zależy od stylu wnętrza oraz preferencji użytkownika. Jeśli chcesz stworzyć spokojne i relaksujące miejsce pracy, to najlepiej postawić na kolory, takie jak biały, beżowy, zielony lub szary. Intensywne i jaskrawe barwy nie sprzyjają koncentracji.

Jak prawidłowo oświetlić gabinet?

W gabinecie powinny znaleźć się przynajmniej dwa różne źródła światła. Oświetlenie ogólne oraz lampa na biurku. Warto też zadbać o odpowiednie ustawienie biurka, tak aby zapewnić użytkownikowi jak najwięcej światła dziennego.

W jaki sposób wydzielić miejsce do pracy w salonie?

Miejsce do pracy w salonie można oddzielić transparentną szklaną ścianką. Jeśli chcemy zaoszczędzić na przestrzeni, to warto postawić na blat wysuwany ze ściany. Można też zdecydować się na biurko ukryte w szafie.