Harmonijne połączenie stylów
Eklektyzm można inaczej określić jako styl „mieszany”. Zazwyczaj łączy „stare” z „nowym”. Eklektyczne wnętrza łączą kolory, printy, wzory, kształty i elementy pozornie do siebie niepasujące. Na przykład secesyjny kredens zestawiony z nowoczesnym stolikiem kawowym lub niebieskie ściany z biało-czarnymi dodatkami, złotymi lampami i elementami drewna. Dużą zaletą tego nurtu jest możliwość korzystania z cech wielu stylów aranżacyjnych. Najważniejsze by inwestorzy skupili się na swoich gustach, trzymając się przy tym kilku zasad związanych z aranżacją tego stylu. Te z kolei, tworzą się same w procesie dobierania poszczególnych przedmiotów. Doskonale widać, że coś do siebie nie pasuje i raczej trudno będzie to ze sobą zestawić. Tu za każdym razem jest się twórcą czegoś zupełnie nowego, co sprawia, że wnętrze nabiera oryginalnego, niepowtarzalnego charakteru. Chcąc urządzić mieszkanie w eklektycznym stylu, trzeba jednak być nieco powściągliwym. Zbyt duża kreatywność i puszczenie wodzy fantazji mogą sprawić, że we wnętrzu zapanuje chaos i efekt będzie przeciwny do zamierzonego. Eklektyzm w aranżacjach powinien być wprowadzany z polotem i nutką szaleństwa. Czasami warto ograniczyć się do dwóch czy trzech stylów i z nich czerpać inspiracje oraz korzystać z charakterystycznych dla nich kolorów, elementów i printów. Styl eklektyczny w sypialni, salonie, kuchni i łazience zawsze będzie zaskakiwał i dawał poczucie satysfakcji.
Sztuka wyważonej różnorodności
Czy w eklektycznym wystroju wnętrz naprawdę można dowolnie łączyć wszystko? Tak, lecz aby osiągnąć zamierzony efekt, potrzebujemy umiaru i rozwagi, by nie przesadzić z różnorodnością. Warto postawić na dwa, ewentualnie trzy podstawowe kolory, uzupełnione jednym kontrastowym. Możemy również wybrać jedną dominującą barwę i dwie lub trzy uzupełniające. Na przykład, szarość, zieleń i beż, w towarzystwie jasnego żółtego, prezentują się pięknie. Nie bójmy się odważnych wzorów, które pasują do stylu mieszanej aranżacji. Oprócz prostych geometrycznych wzorów, mamy do dyspozycji wiele innych. Na sofę możemy położyć poduszki w groszki i paski w podobnej kolorystyce, a na okna powiesić zasłony z wielkoformatowymi kwiatami. Jednak nie wszystko musi być wzorzyste – gładkie i jednolite powierzchnie są również mile widziane, jeśli subtelnie podkreślają dekoracyjne detal
Wyjątkowy salon w stylu eklektycznym
Salon to przestrzeń o charakterze reprezentacyjnym, ale powinna także zapewniać komfort wszystkim domownikom. Eklektyczny wystrój salonu opiera się na stonowanych barwach. Na ścianach można zastosować wielkoformatowe płytki o chłodnym betonowym kolorze. Jedną ze ścian można dodatkowo ozdobić barwną fototapetą, np. wzorem. Ciekawe wzory nie muszą zdobić jedynie ścian. Równie dobrze prezentować się będą na kanapie w intensywnym kolorze — świetnie sprawdzą się również na powierzchni kanapy w wyrazistych kolorach, np. musztardowym lub fioletowym, którą dodatkowo można przyozdobić poduszkami pokryte etnicznym nadrukiem. Interesującymi dodatkami będą szklane wazony w różnych barwach czy doniczki z kwiatami.
Harmonia i kontrasty w kuchni eklektycznej
Kuchnia w stylu eklektycznym: harmonijne połączenie nowoczesności i naturalności. Fronty kuchenne mogą łączyć nowoczesne, połyskujące elementy z drewnem, betonem lub kamieniem. Przełamaniem elegancji będą kolorowe armatur. Dodatkowo montaż czarnego szynoprzewodu z lampami w stylu loftowym doskonale oświetli wybrane miejsca. Wydłużony okap również dobrze wpisuje się w eklektyczną kuchnię. Akcesoria i dodatki kuchenne, tak jak armatura, powinny posiadać intensywne kolory, pełniąc zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną.
Mozaika i kontrasty
Mozaikowe ściany w jasnym błękicie stanowią doskonałe tło dla okrągłej umywalki nablatowej. Klasyczne kwadratowe lustro z podświetleniem doskonale dopełnia całość. Eklektyzm w łazience nie ogranicza się tylko do kolorów i tekstur, ale również eksperymentuje z różnymi kształtami. Wielkoformatowe płytki z motywem marmuru, zachwycą miłośników dużych dekoracji ścian. Do błyszczących płytek idealnie pasuje nowoczesna, matowa armatura w kolorze czarnym. Na podłodze eklektycznej łazienki można zastosować panele winylowe w kształcie jodełki. Najistotniejszymi cechami stylu eklektycznego są:
- połączenie różnych stylów i epok,
- mieszanie elementów „starego” i „nowego”,
- wykorzystanie wielu kolorów, wzorów i tekstur,
- kreatywne łączenie kontrastujących elementów dekoracyjnych,
- oryginalność i unikalny charakter wnętrza,
- swoboda w doborze mebli i dodatków,
- harmonijne tworzenie spójnego i zaskakującego wystroju.
Tworzymy unikalne wnętrza eklektyczne
Odkryj piękno stylu eklektycznego, łączącego różnorodne elementy i inspiracje. Z pomocą projektanta wnętrz FengshuiHome możesz stworzyć wyjątkowe przestrzenie, które będą harmonijnie i funkcjonalnie urządzone. Pozwól, aby doświadczony projektant pomógł Ci wybrać odpowiednie kolory, tekstury i akcenty, tworząc unikalne wnętrza o pozytywnej energii i wibracji. Przywróć blask swojemu domowi dzięki fuzji stylów i profesjonalnej pomocy. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
FAQ – najpopularniejsze pytania
Jakie są główne cechy stylu eklektycznego?
Cechą charakterystyczną stylu eklektycznego jest łączenie wielu stylów w aranżowanej przestrzeni. To mieszanie elementów klasycznych z nowoczesnymi, które pozornie mogą do siebie nie pasować, ale razem tworzą oryginalną całość.
Jakie materiały zastosować by stworzyć eklektyczną kuchnię?
Drewno, kamień i beton to materiały, które najlepiej sprawdzą się w kuchni w stylu eklektycznym. Kolorowa armatura, połyskujące elementy czy lampy w stylu loftowym podkreślą wyjątkowy charakter wnętrze.
Czy w stylu eklektycznym można łączyć z sobą rożne elementy w całkowicie dowolny sposób?
I tak i nie. W łączeniu stylów, kolorów czy faktur łatwo przesadzić, co sprawi, że aranżowana przestrzeń może wydać się kiczowata i tandetna. Bardzo ważny jest więc umiar. Warto postawić na dwa, trzy dominujące kolory, które zostaną „przełamane” jedną kontrastującą barwą.