orientalny dywan w salonie
10
lis

Zarys historyczny 

Eklektyzm to styl architektoniczny i dekoracyjny, który powstał w XIX wieku jako reakcja na wcześniejsze nurty, takie jak neoklasycyzm czy romantyzm, które charakteryzowały się dużą formalnością i sztywnością. Eklektyzm był próbą połączenia różnych stylów i epok w jedną, harmonijną całość. 

Początki eklektyzmu można odnaleźć w architekturze włoskiej i francuskiej drugiej połowy XVIII wieku, gdzie architekci tacy jak Giuseppe Valadier czy Charles Percier zaczęli łączyć elementy klasycystyczne z barokowymi i rococo. 

połączenie drewnianych paneli z intensywnym kolorem ścian

Charakterystyka eklektyzmu 

Eklektyzm w aranżacji wnętrz to połączenie różnych stylów, kolorów, form i materiałów w celu stworzenia oryginalnego i unikalnego wystroju. Często łączy się elementy z różnych epok, stylów i kierunków, a także z różnych zakątków świata. Można połączyć np. meble rustykalne z nowoczesnymi, dodając do nich orientalne dywany, tkaniny etniczne czy antyczne zegary. Styl eklektyczny umożliwia kreatywność i indywidualny wybór wyposażenia, co sprawia, że wnętrza w tym stylu są zawsze dynamiczne i niepowtarzalne. Charakterystyczne są meble z ciemnego drewna, o prostych liniach i kształtach, jak również meble z kręconymi elementami i rzeźbieniami. Ważne jest, aby były wykonane z solidnych materiałów i miały wysoką jakość wykonania. 

 6 złotych zasad eklektyzmu 

Styl eklektyczny nie daje sztywnych ram, co pozwala na swobodne łączenie ze sobą elementów, by osiągnąć efektowny wystrój wnętrza. Jednak, aby wszystko razem dobrze współgrało, należy dotrzymać kilku zasad: 

  • Wybierz dominujący styl – zdecyduj, który będzie dominował w Twoim wnętrzu. Na przykład, jeśli lubisz trend nowoczesny, możesz wybrać meble i akcesoria z tego nurtu, ale dodać elementy klasyczne lub rustykalne, aby dodać kontrastu. 
  • Zwróć uwagę na kolory – wybierz paletę kolorów, która łączy wszystkie elementy. Możesz wybrać neutralne barwy jako tło, a następnie dodać jaskrawe akcenty w postaci poduszek, obrazów lub dywanów. 
  • Skoncentruj się na proporcji – zwróć uwagę na to, aby meble i dekoracje były proporcjonalne w stosunku do wielkości pomieszczenia. Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, możesz wybrać większe elementy dekoracyjne, takie jak wielki obraz lub kandelabr. W mniejszym pomieszczeniu lepiej wybrać mniejsze akcesoria. 
  • Zastosuj kontrastujące tekstury – użyj różnych tekstur, aby dodać kontrastu i zróżnicowania do wystroju. Możesz połączyć miękkie tkaniny z twardymi powierzchniami, takimi jak drewno czy metal. 
  • Pamiętaj o proporcjach ilościowych – staraj się utrzymać równowagę między różnymi stylami i elementami. Nie przesadzaj z jednym trendem, ponieważ może to zdominować cały wystrój. 
  • Stwórz spójność za pomocą dodatków – dodatki takie jak poduszki, zasłony, obrazy czy dekoracje na ścianach, mogą pomóc połączyć różne style. Możesz wybrać dekoracje, które mają wspólną kolorystykę lub styl, aby stworzyć spójny wystrój. 
ciemne, ciężkie meble z drewna

Czy drewno współgra z eklektyzmem? 

Drewno było głównym materiałem budowlanym i dekoracyjnym w wielu tradycyjnych stylach, dlatego może być wykorzystane w eklektycznych aranżacjach zarówno jako element strukturalny, np. belki sufitowe, jak i dekoracyjny, np. drewniane panele ścienne, rzeźby czy meble. W stylu eklektycznym często wykorzystuje się drewno w naturalnym kolorze, jak również malowane lub lakierowane w różnych barwach. Drewniane meble i elementy dekoracyjne dopasowane są do reszty wystroju wnętrza w taki sposób, aby stworzyć spójną całość. W takim stylu można zastosować drewniane podłogi, takie jak deski i panele, które dodadzą ciepła i przytulności do pomieszczenia. 

Podsumowując, drewno jest idealnym materiałem do eklektycznych aranżacji wnętrz. Jego naturalne piękno, ciepła kolorystyka i niepowtarzalny styl doskonale wpisują się w przytulną i oryginalną atmosferę, którą chce się stworzyć w swoim domu. 

Styl eklektyczny w aranżacji kuchni 

Styl eklektyczny można zastosować również w aranżacji kuchni. W takim przypadku ważne jest jednak, aby zachować pewną funkcjonalność i praktyczność, ponieważ kuchnia to przede wszystkim miejsce, w którym przygotowuje się jedzenie. 

W kuchni można połączyć różne rodzaje mebli, takie jak szafki kuchenne w stylu industrialnym z blatem z litego drewna lub meble z delikatnymi zdobieniami z meblami w stylu rustykalnym. Ważne jest, aby meble pasowały do siebie i tworzyły spójną całość. 

Eklektyzm daje dużą swobodę w wyborze kolorów. Warto postawić na jasne, pastelowe kolory na ścianach i meblach, ale również mocne, intensywne barwy, np. w postaci dodatków. Można też połączyć różne kolory w jednym pomieszczeniu, np. ceglaną ścianę z niebieskimi szafkami kuchennymi.

obrazy na ścianie

Otwórz się na zmiany 

Odkryj magię stylu eklektycznego z pomocą doświadczonego projektanta wnętrz FengshuiHome! Nasz projektant wnętrz zapewni unikalne aranżacje, łącząc różnorodne style w harmonijną całość. Dzięki profesjonalnemu podejściu do projektowania i aranżacji wnętrz, stworzymy dla Ciebie przestrzeń pełną charakteru i funkcjonalności. Zainwestuj w indywidualność swojego mieszkania z pomocą naszego eksperta! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

FAQ — najpopularniejsze pytania

Jakie są główne cechy stylu eklektycznego?

Styl eklektyczny w głównej mierze skupia się na mieszaniu różnych stylów i epok, dekoracyjności, ciepłej i intensywnej kolorystyce. Co najważniejsze, eklektyzm to swoboda w projektowaniu, umożliwiająca eksperymentowanie z różnymi stylami i materiałami, co pozwala na tworzenie oryginalnych i unikalnych projektów. 

Jakie meble i dodatki są charakterystyczne dla stylu eklektycznego?

Styl eklektyczny charakteryzuje się mieszaniem różnych stylów, epok i kultur, co oznacza, że meble i dodatki również mogą pochodzić z różnych okresów i stylów. Charakterystyczne są lampy i kinkiety w stylu klasycznym lub nowoczesnym, a także lustra o ciekawych kształtach. Ważne jest, aby dodatki były dobrze dobrane pod względem koloru i stylu, a także były wykonane z wysokiej jakości materiałów. 

W jakich okresach historycznych eklektyzm był szczególnie popularny i dlaczego?

Eklektyzm był szczególnie popularny w XIX wieku, zwłaszcza w Europie, kiedy to powstało wiele budynków i wnętrz w tym nurcie. Wielu projektantów i architektów tego okresu podróżowało po całej Europie, a także po krajach dalekowschodnich, co pozwoliło na poznanie i łączenie różnych kultur i stylów.