gałki i uchwyty do mebli kuchennych
03
sty

Wisienką na torcie każdej z aranżacji kuchni są gałki oraz uchwyty do szafek. Odpowiednio dopasowane podkreślają charakter i styl pomieszczenia. Kupione pod wpływem emocji czy chwili mogą okazać się totalnym niewypałem i zepsuć całe wnętrze. Na co więc zwracać uwagę wybierając uchwyty czy gałki do kuchennych mebli

Najważniejsze zasady 

Zastosowanie 

Wybierając między gałkami a uchwytami należy wziąć pod uwagę jak ciężkie będą szuflady. W przypadku tych wypełnionych dużą ilością garnków czy też innych kuchennych sprzętów, lepszym wyborem będą szerokie uchwyty. Kiedy front szuflady ma długość większą niż 45 centymetrów, poleca się zastosowanie uchwytu bądź dwóch gałek. 

Rozmiar 

Gałki oraz uchwyty powinny być dopasowanie nie tylko do stylu kuchennych mebli, ale również do wielkości frontów. Ogólna zasada jest taka, że im fronty szafek czy szuflad są większe, tym większe powinny być gałki i uchwyty.  

Najważniejsze jest, aby zachować harmonię i proporcje. Zazwyczaj przyjmuje się, że do kuchni tradycyjnych odpowiednie będą uchwyty długości 1/3 frontów szafek bądź szuflad. W kuchni w bardziej nowoczesnym stylu polecane jest zastosowanie nieco dłuższych uchwytów. Powinny mieć mniej więcej 2/3 długości frontów szuflad czy szafek.  

Układ 

W szufladach uchwyty zazwyczaj umieszczane są poziomo, natomiast te w szafkach pionowo. To rozwiązanie jest praktyczne, uniwersalne oraz naturalne. W kuchniach zaaranżowanych w sposób klasyczny tej zasady należy się trzymać. W kuchniach w nowoczesnym stylu nie należy stosować tej zasady z automatu.Należy zastanowić się, jakie linie dominują w naszej kuchni. Czy biegną one pionowo czy poziomo? Kiedy wiemy już, czy nasza kuchnia bardziej pnie się ku górze czy rozciąga na boki, można zadecydować czy którąś z tych cech podkreślić bądź zniwelować. Zorientowane poziomo uchwyty przez wielu fachowców uznawane są za sposób, dzięki któremu nadamy kuchni optycznej dynamiki i bardziej eleganckiego wyglądu.  

Mieszanie 

Używanie np. uchwytów do drzwi szafek, a w przypadku szuflad gałek nie jest stylistycznym błędem. Ważne jest, aby zachować w tym wszystkim konsekwencję i wybierać produkty z tej samej linii estetycznej.  

Montaż 

Uchwyty powinny być spójnie rozmieszczone na wszystkich frontach. Oczywistym jest, że gałki bądź uchwyty szafek górnych umieszczamy na dole, a tych dolnych na górze. Nie ma dokładanych zasad co do odległości gałki czy uchwytu od krawędzi otwieranego w bok frontu. Uwzględniając proste prawa fizyki, czyli działanie mechanizmu dźwigni, pewne jest, że lepiej bliżej jak dalej. O tym, w którym dokładnie miejscu umieścimy nasze uchwyty decyduje wygoda oraz estetyka. Jeżeli front ma konstrukcję ramową, najlepiej będą prezentowały się uchwyty przykręcone pośrodku. Uchwyty szafek, które otwierają się do góry bądź w dół powinny być zamontowane centralnie.  

Jakie mamy rodzaje uchwytów do szafek kuchennych? 

centralnie montowane uchwyty szafek

Najczęściej spotykany podział uchwytów do frontów kuchennych prezentuje się następująco: 

 • Uchwyty tradycyjne, mają postać mniej lub bardziej finezyjnego łuku lub po prostu odrobinę spłaszczonej litery C. 
 • Uchwyty relingowe, mogą być montowane zarówno pionowo jak i poziomo. W ramach jednego wykończenia można stosować tego rodzaju uchwyty w różnych odległościach. Można dłuższe zamontować do szuflad, a krótsze do szafek. Takie uchwyty mogą mieć płaski bądź rurowy przekrój. Tego typu uchwyty sprawdzą się niemal w każdej kuchni. Współgrają praktycznie z każdym rodzajem mebli. Swoją popularność zawdzięczają prostocie oraz dużymwyborem długości w jakich występują. Dzięki temu można je z łatwością dopasować do przeróżnych frontów. 
 • Uchwyty krawędziowe, które jakby wychodzą z wnętrza szuflady czy szafki. Ich przekrój może być w kształcie litery L bądź C. Tego rodzaju uchwyty często dostępne są jako profile o długości kilku metrów. Można je dopasować do rozmiarów każdej szafki. Takie rozwiązania są dyskretne, lekkie i nieprzytłaczające co jest niezwykle cenne w przypadku niewielkich kuchni.  
 • Uchwyty muszlowe lub tzw. cup handles –kształt tych charakterystycznych uchwytów przypomina wystającą z frontu muszelkę lub połówkę naczynia. 
 • Uchwyty wpuszczane, które składają się z elementu wklejonego w głąb mebla. Tego typu uchwyty wymagają wykonania szerszego otworu we froncie. Jest to znacznie trudniejsze i zajmuje więcej czasu niż wywiercenie dziur pod śruby, co robi się w przypadku innych rodzajów uchwytów. Takie uchwyty pozwolą nam na uzyskanie atrakcyjnego wyglądu na niemalże płaskich powierzchniach.  
 • Tip-on/Push to Open, czyli szafki, które nie posiadają żadnych uchwytów. Otwiera się je za pomocą naciśnięcia frontu.  
 • T-Bar, jest to rozwiązanie pośrednie między uchwytem a gałką. Nazwa nawiązuje do formy tego typu wykończenia, czyli litery T. 
 • Inne – alternatywne rozwiązania, które zyskują na popularności to chociażby skórzane pasy czy pętelki.  

Jakie wyróżniamy rodzaje gałek do szafek kuchennych? 

Gałki montowane do kuchennych szafek mogą mieć postać walca, odwróconego stożka, kuli, prostokąta, kwadratu itp. Mogą być zarówno bogato zdobione jak i zupełnie proste. Wobec tego jedynym obiektywnym oraz rzeczowym podziałem gałek do szafek w kuchni, będzie taki skoncentrowany wyłącznie na ich wielkości: 

 • Gałki małe – o średnicy do 20 milimetrów. Takie gałki są subtelne oraz pociągające. Warto pamiętać, że do otwierania szafek przy ich pomocy potrzebne są sprawne palce. Będą więc nieodpowiednie dla dzieci oraz dla osób, które mają problemy ze stawami.  
 • Gałki średnie – o średnicy od 20 do 40 milimetrów. W tym przedziale mieści się większość gałek jakie są dostępne w sklepach. Takie gałki odruchowo chwytamy dwoma palcami: kciukiem oraz wskazującym, niekiedy pomagając sobie środkowym palcem.  
 • Gałki duże – o średnicy powyżej 40 milimetrów. Mimo, że nadal są rozwiązaniem punktowym, wychodzą poza schemat ozdób skromnych i nienarzucających się. Jest to przykuwający, mocny akcent.  

Z jakich materiałów mogą być wykonane gałki i uchwyty do kuchennych szafek? 

Najpopularniejszym materiałem z jakiego wykonywane są gałki bądź uchwyty są różne stopy metali: nikiel, cyna, mosiądz oraz aluminium. Dostępne są również gałki i uchwyty ceramiczne, drewniane czy szklane. Wybierając materiał powinniśmy kierować się nie tylko wyglądem, ale również funkcjonalnością i trwałością. Dla przykładu aluminium jest materiałem łatwym w utrzymaniu czystości, czego nie możemy powiedzieć już o uchwytach ze skóry.  

Wykończenia gałek i uchwytów do szafek kuchennych 

Obok rozmiaru i rodzaju tworzywa kluczowy jest sposób wykończenia uchwytów czy gałek. W tym przypadku również mamy ogrom możliwości. Na rynku dostępne są uchwyty i gałki matowe, połyskujące, satynowe, polerowane, antyczne, lakierowane itp. 

Gałki i uchwyty dopasowane do stylu kuchni 

Kuchnia w stylu skandynawskim 

Typowym wyborem do kuchni w stylu skandynawskim, w którym królują białe fronty są uchwyty łukowe lub relingowe w kontrastującej czerni, ewentualnie satynowe aluminium. Jeśli styl ten chcemy odwzorować nieco wierniej, powinniśmy postawić na proste białe gałki w średnim bądź dużym rozmiarze. 

Kuchnia w stylu loftowym 

W kuchni, która eksponuje elementy konstrukcyjne oraz jest surowa sama w sobie znakomicie będą komponowały się długie, wyraziste uchwyty relingowe bądź krawędziowe.  

Kuchnia w stylu rustykalnym 

Kuchnie zaaranżowane w stylu rustykalnym bardzo lubią się z porcelowanymi gałkami czy uchwytami muszelkowymi. Dobrym wyborem będą wykończenia w miedzi, mosiądzu czy mahoniowym brązie. Podczas wyboru materiałów dobrze jest postawić na takie, które mają skłonności do tworzenia się naturalnej aranżacji podkreślającej charakter platyny.   

Kuchnia w stylu tradycyjnym 

Do drewnianych frontów z ozdobnymi ramkami, frezowaniem czy szklanymi wstawkami, sprawdzą się okucia z brązu. Należy pamiętać, że tradycyjne kuchnie definiuje szczegół, detal. Dlatego nie warto bać się bardziej ozdobnych czy fantazyjnych rozwiązań. 

Kuchnia w nowoczesnym stylu  

Kuchnie zaaranżowane w nowoczesnym stylu polegają na prostych, zorientowanych poziomo liniach oraz czystych, gładkich powierzchniach. Najlepszym rozwiązaniem dla nowoczesnych wnętrz będą mechanizmy  bezuchwytowe. Sprawdzą się również uchwyty relingowe. Świetnym wyborem do kuchni w tym stylu będzie stal nierdzewna, która będzie szczotkowana bądź wykończona na wysoki połysk. W celu uzyskania spójnego wyglądu całej aranżacji warto dopasować formę uchwytów do uchwytów kuchennych sprzętów jak chociażby piekarnika.  

Wybierając uchwyt czy gałkę do mebli w kuchni należy kierować się nie tylko funkcjonalnością, ale również wyglądem. Wybierzmy taki, który pasuje wizualnie do wnętrza oraz nam się podoba. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów i modeli uchwytów oraz gałek. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. 

Jeśli marzysz o domu, który będzie zachwycał każdym swoim detalem, zapraszamy do kontaktu. Projektanci z FengshuiHome stworzą wnętrza oddające Twój charakter.