garderoba jako osobne pomieszczenie
08
wrz

Przechowalnia, która ułatwia życie

Funkcjonalna garderoba to rozwiązanie, które może znaleźć swoje miejsce w różnych typach domów i dla różnych rodzin. Bez względu na to, czy jesteśmy singlami, młodym małżeństwem czy rodziną z dziećmi, funkcjonalna garderoba może okazać się nieocenionym skarbem. Dzięki garderobie mamy szybki dostęp do swoich rzeczy, co znacznie ułatwia codzienne życie.

Funkcjonalna garderoba

Często projekt mieszkania nie zakłada garderoby, ale istnieją sposoby, aby stworzyć ją samodzielnie. Przestrzeń na garderobę można wydzielić w sypialni, co jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Przestronne szafy z mnóstwem wieszaków, półek, koszy i szuflad to nieocenieni pomocnicy codziennego życia. Szafy ukryte w sypialni pozwalają zaoszczędzić miejsce w bardziej reprezentacyjnych częściach domu, takich jak salon czy przedpokój. W małym pomieszczeniu idealnym rozwiązaniem są meble na wymiar pozwalające praktycznie wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. Dzięki rozwiązaniom szytym na miarę można dostosować meble do swojego wnętrza, nawet jeśli mamy do czynienia z problematycznymi skosami lub niepraktycznymi wnękami. Garderobą mogą również być nowoczesne zabudowy meblowe podokienne. Do aranżacji garderoby najlepiej stosować dedykowane rozwiązania, takie jak szafy modułowe. Dają one elastyczność w budowaniu przestrzeni do przechowywania, pozwalając dodawać i usuwać moduły według potrzeb.

pojemniki do przechowywania

Organizacja garderoby 

Organizacja zależy od osobistych preferencji, ale istnieje kilka uniwersalnych zasad dotyczących przechowywania rzeczy: 

 • Sezonowy układ – przechowujemy ubrania sezonowo i zmieniamy ich układ wraz z nadejściem nowej pory roku. 
 • Przegródki w szufladach – warto zainstalować przegródki w szufladach, 
 • aby uniknąć mieszania się rzeczy. 
 • Osobiste przestrzenie – gdy w domu jest kilka osób, dobrym pomysłem jest wydzielenie każdemu swojej osobistej części garderoby. 
 • Kategoryzacja i priorytety – rzeczy w garderobie warto poukładać według kategorii i częstotliwości użytkowania. Często noszone powinny być łatwo dostępne, a te rzadziej używane leżeć na wyższych półkach. 
 • Pokrowce – ubrania przeznaczone na specjalne okazje powinny być przechowywane w pokrowcach. 
 • Woreczki zapachowe – aby chronić ubrania przed molami, trzeba stosować woreczki zapachowe, najlepiej o lawendowym zapachu, którego mole nie znoszą. 
 • Organizery i pudełka – miejsce na drobiazgi, takie jak okulary czy paski znajdzie się w organizerach i przezroczystych pojemnikach, aby łatwo znaleźć to, czego potrzebujemy. 
organizery w szufladach

Szczegóły, które sprawiają różnicę

W funkcjonalnej garderobie to właśnie pozornie małe detale czynią ją wyjątkową i sprawiają, że garderoba staje się miejscem, do którego chętnie będziemy zaglądać:

 • Półki do przechowywania ubrań i drążki na wieszaki to kluczowe elementy garderoby. Szuflady na obuwie i półki na mniejsze przedmioty są praktyczne i pozwalają na zaoszczędzenie miejsca.
 • Listwy LED przy lustrze i dodatkowe źródła światła sprawią, że garderoba będzie zarówno praktyczna, jak i efektowna. Podświetlenie wieszaków ułatwia wybieranie ubrań, szczególnie w ciemniejszych porach dnia.
 • Lustro w garderobie pozwoli dopasować wybrany ubiór na miejscu, a poza tym służy do optycznego– optycznie powiększenia przestrzeni.
 • Przemyślane przegródki – w szufladach i na półkach pomagają utrzymać porządek i organizację.

Pomysły na wyjątkową garderobę

Garderoba jest ważną przestrzenią zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. To miejsce, w którym można przygotować się do ważnych wyjść w spokoju. Dlatego warto ją urządzić tak, aby była zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna. Kiedyś garderoba była oddzielnym pomieszczeniem, ale obecnie często staje się częścią sypialni. Istnieją różne sposoby na urządzenie wygodnej garderoby w małej sypialni:

 • Ścianka działowa – ścianka ażurowa może oddzielić garderobę od reszty sypialni, zachowując jednocześnie przestrzeń i intymność.
 • Garderoba otwarta – w przypadku większej sypialni, otwarta garderoba może być dobrym rozwiązaniem. Można wykorzystać wnękę lub zabudowany komin do umieszczenia szafek, półek i lustra.
 • Oddzielna garderoba – to doskonałe rozwiązanie. Dostosowując ją do swoich potrzeb, dodając szafy, lustro, oświetlenie i inne wygodne elementy zyskujemy bardzo funkcjonalnie pomieszczenie.
podświetlane wieszaki

Garderoba doskonała

Aby garderoba spełniała swoje funkcje jak najlepiej, warto skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta wnętrz. Projektanci z FengshuiHome pracują w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce. Nasi architekci wnętrz pomogą w aranżacji wnętrz, w tym zaprojektują garderobę, by zachwycała zarówno funkcjonalnością, jak i estetyką.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jakie są korzyści wynikające z posiadania funkcjonalnej garderoby w domu?

Posiadanie funkcjonalnej garderoby ułatwia codzienne życie, umożliwiając szybki dostęp do rzeczy i pomagając utrzymać porządek w domu.

Jakie są uniwersalne zasady organizacji garderoby?

Uniwersalne zasady organizacji garderoby obejmują sezonowy układ ubrań, stosowanie przegródek w szufladach, wydzielenie osobistych przestrzeni dla domowników, kategoryzację i priorytety, stosowanie pokrowców na ubrania specjalne, używanie woreczków zapachowych oraz stosowanie organizatorów i przezroczystych pojemników.

Jakie są kluczowe elementy funkcjonalnej garderoby?

Kluczowymi elementami funkcjonalnej garderoby są półki do przechowywania ubrań, drążki na wieszaki, szuflady na obuwie, półki na mniejsze przedmioty oraz odpowiednie oświetlenie, w tym listwy LED przy lustrze.

Jakie są pomysły na urządzenie funkcjonalnej garderoby w małej sypialni?

Pomysły na urządzenie funkcjonalnej garderoby w małej sypialni obejmują wykorzystanie ścianki działowej do oddzielenia przestrzeni, stworzenie otwartej garderoby w większej sypialni lub dostosowanie oddzielnej garderoby do swoich potrzeb, dodając szafy, lustro, oświetlenie i inne wygodne elementy.