charakterystyka stylu japońskiego
09
maj

Wystrój wnętrza w orientalnym stylu 

Decydując się na ten wystrój, zastosujesz nowoczesne rozwiązania w orientalnym klimacie. W artykule przybliżymy znaczenie stylu japońskiego, podejmiemy się jego charakterystyki, dowiemy się więcej o meblach i dodatkach oraz opiszemy nowoczesne rozwiązania. Trend cieszy się rosnącą popularnością, dlatego wspomnimy również o wpływie „wabi sabi” na wystrój wnętrz.   

Jeśli lubisz łączyć tradycję z minimalizmem, a przy tym cieszyć się harmonijnym wnętrzem to zapraszamy do lektury. 

współczesne rozwiązania w tradycyjnej formie

Znaczenie stylu japońskiego 

Styl japoński we wnętrzach to harmonijne połączenie minimalizmu, elegancji i funkcjonalności. Istotnym elementem tego typu aranżacji jest równowaga pomiędzy przestrzenią a meblami oraz oszczędność miejsca. Współcześnie podstawą będzie kierowanie się zasadami klasycznego wystroju i wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań, które tworzą wspomniane wcześniej połączenie, a co najważniejsze, przyjazne dla środowiska. 

Trend wiąże się z zastosowaniem filozofii „wabi sabi”, obecnej w kulturze Japonii, opisującej piękno i urok rzeczy niedoskonałych oraz starzejących się, uznanych za wartościowe. W kontekście wystroju wnętrz oznacza minimalizm, naturalność i harmonię. Wabi sabi wpisuje się w japoński styl, ponieważ kładzie nacisk na naturalne materiały, stonowane kolory, a także na ręcznie robione meble i akcesoria.  

charakterystyka stylu japońskiego

Charakterystyczne cechy aranżacji 

Główną cechą aranżacji jest minimalizm oraz harmonijne wnętrza, sprzyjające spokojowi i wyciszeniu. Pozwalają wyszczególnić piękno naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy papier ryżowy. Popularna jest niska zabudowa meblowa, która optycznie zwiększa przestrzeń. Kluczowe są stonowane, nasycone kolory (biel, czerń, beż, brąz i zieleń). W wystroju sprawdzają się również rośliny, np. bonsai, azalie czy palmy.  

Orientalne meble i dodatki 

Japońskie meble i dodatki cechuje prostota i funkcjonalność, a jednocześnie płynące z nich piękno. Swoje zastosowanie znajdują tu: 

  • futon, tradycyjny materac, 
  • tatami, maty do siedzenia, stosowane w pokoju do medytacji, 
  • shoji, japońskie drzwi przesuwne, wykonane z drewnianych ram i papieru ryżowego, 
  • zabudowa niskich, minimalistycznych półek, 
  • lustra w prostej formie, wykonane z drewna, ozdobione wcięciami w kształcie, kwiatów czy ptaków, 
  • lampy z papieru ryżowego, rozpraszające światło, dające subtelne oświetlenie, 
  • ceramika w formie wazonów, mis czy talerzy z prostymi wzorami. 
japońskie meble i dodatki

Nowoczesne rozwiązania w połączeniu z tradycją 

Współczesne rozwiązania obejmują połączenie tradycyjnych elementów z nowoczesnymi materiałami i technologią. W nowoczesnej, japońskiej aranżacji wnętrz wykorzystuje się unowocześnione elektryczne shoji, czyli szklany wariant popularnych papierowych drzwi, w tej wersji wykonanych z przezroczystego lub przyciemnianego szkła. Łazienki wyposażone są w wanny z kamienia, drewna lub metalu, z technologią hydromasażu w formie prostych kształtów.  

Twój dom, Twoja oaza spokoju

Nowoczesne, japońskie sypialnie posiadają łóżko z podnoszonymi ramionami, poprawiające wygodę podczas czytania książki czy oglądania ulubionego filmu. Interesującym rozwiązaniem są też wiszące ogrody, czyli zawieszone rośliny i mchy oddzielające przestrzeń w domu.  Zwieńczeniem stylu jest bambusowa podłoga, wytrzymała i łatwa w utrzymaniu, a jednocześnie zapewniająca ciepłe i przyjemne wrażenia.  

Styl japoński we wnętrzach charakteryzuje się minimalizmem i funkcjonalnością. Znaczącą rolę odgrywa oszczędność miejsca i równowaga między meblami a przestrzenią. Jeśli to właśnie ten styl do Ciebie przemawia, to architekci FengshuiHome pomogą Ci w zaprojektowaniu Twojego mieszkania lub domu. 

FAQ – najpopularniejsze pytania:

Jak zaaranżować wnętrze w klimacie Japonii?

Wnętrze w japońskim klimacie można zaaranżować łącząc tradycję z nowoczesnymi rozwiązaniami. Istotne jest stworzenie minimalistycznej i funkcjonalnej przestrzeni. Nacisk stawia się na oszczędność miejsca oraz równowagę między przestrzenią, a meblami. 

Czym charakteryzuje się styl japoński?

Charakterystyczną cechą jest minimalizm oraz harmonijne wnętrze, sprzyjające środowisku i naszemu spokojowi. W stylu wyszczególnione jest piękno naturalnych materiałów. Popularna jest niska zabudowa, optycznie zwiększająca przestrzeń, kluczowe są stonowane i nasycone kolory, a częstym dodatkiem jest roślinność. 

Jak dokonać wyboru mebli i dodatków?

Japońskie meble i dodatki cechuje prostota i funkcjonalność, a jednocześnie piękno z nich płynące. Zastosowanie znajdują tu tradycyjne materace, maty do siedzenia, przesuwane drzwi, niska zabudowa, lustra w prostej formie, lampy z papieru ryżowego czy ceramika w postaci wazonów, mis oraz talerzy. 

Jakie współczesne rozwiązania się sprawdzą?

Współcześnie tradycyjne elementy łączy się z nowoczesnymi materiałami i technologią. Na pewno sprawdzą się elektryczne drzwi przesuwane wykonane ze szkła zamiast papieru ryżowego, wanny z hydromasażem w formie prostych kształtów czy łóżka z podnoszonymi ramionami. Interesującym rozwiązaniem są wiszące ogrody, czyli zawieszone rośliny, oddzielające przestrzeń domu. Częstym rozwiązaniem jest też bambusowa podłoga, wytrzymała i łatwa w utrzymaniu co wpisuje się w oszczędność trendu.