nowoczesne mieszkanie
25
maj

Od czego zacząć? 

Aby stworzyć projekt mieszkania lub domu, należy kierować się odpowiednimi zasadami i unikać błędów. Najważniejsze jest połączenie funkcjonalności pomieszczenia z pięknem aranżacji. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie i najlepiej robić to pod okiem specjalistów, którzy stworzą projekt według Twojej wizji, nie popełniając błędów wnętrzarskich. Przestrzeń możemy też stworzyć na własną rękę, ale należy posiadać odpowiednią wiedzę i zacząć od przeczytania poniższego artykułu. 

nowoczesna, szara łazienka z elementami drewna

Funkcjonalne i piękne wnętrze 

Marzenie o pięknym i funkcjonalnym mieszkaniu lub domu jest dla wielu z nas priorytetem. Jednak, aby osiągnąć cel, trzeba przejść przez kilka kroków, które pomogą w stworzeniu wymarzonego projektu. Podczas tworzenia projektu domu lub mieszkania należy określić swoje potrzeby i oczekiwania względem miejsca zamieszkania, w tym ilości pomieszczeń, ich wielkości i rozkładu.  

Ważne będzie zwrócenie uwagi na styl, w jakim zaprojektujemy nasze wnętrze, czy to będzie to wystrój nowoczesny, klasyczny, czy minimalistyczny. Uwzględnić należy preferencje kolorystyczne i materiały wykończeniowe. Oświetlenie również odgrywa ważną rolę w aranżacji i warto zastanowić się co, będzie najlepsze dla danego pomieszczenia.  
 
Na koniec etapu planowania pozostaje wybór mebli i dodatków, które będą na tyle istotne, że najbardziej wpłyną na funkcjonalność wnętrza, a na pewno, na naszą wygodę. 

oryginalny salon w stylu loft

Wybór stylu pomieszczenia 

Wystrój wnętrza wpływa na jego estetykę i atmosferę, a wybór stylu musi być spójny z naszymi założeniami. Ważne jest określenie naszych preferencji czy przemawiają do nas klasyczne rozwiązania, czy raczej nowoczesne, a może zamierzamy je połączyć. Zwróćmy uwagę na rozmiary naszych pomieszczeń. Wnętrza klasyczne lub rustykalne są bardziej odpowiednie do większych metraży, podczas gdy skandynawskie lepiej sprawdzą się w mniejszych przestrzeniach.  

Istotne jest dopasowanie wielkości mebli i dodatków, w stosunku do pomieszczenia, jak również dobór kolorystyki. W przypadku kuchni warto użyć jasnych kolorów, które wprowadzą do pomieszczenia dużo światła, a w sypialni lepiej zastosować stonowane, kojące kolory. Wybierając styl, warto zwrócić uwagę na detale, takie jak dodatki, dekoracje czy oświetlenie, a przede wszystkim kierować się swoimi preferencjami i wiedzą architektów wnętrz.   

Boho salon

Czerpanie inspiracji wnętrzarskich 

Czerpanie inspiracji może być trudne, zwłaszcza gdy nie ma się doświadczenia w projektowaniu. Jednym z najlepszych sposobów na pozyskiwanie pomysłów jest przeglądanie artykułów związanych z projektowaniem wnętrz. Przeglądając je, warto zwrócić uwagę na kolory, tekstury i wzory, które najbardziej przyciągają uwagę.  

Dobrym sposobem na znalezienie pomysłów na urządzenie mieszkania jest przeglądanie stron internetowych z projektami wnętrz, np. Pinterest. Możemy też odwiedzić wystawy sklepów meblowych i z artykułami dekoracyjnymi. 

sypialnia we współczesnym stylu

Błędy, których należy unikać 

Niejednokrotnie popełniamy błędy, które wpływają negatywnie na wygląd i funkcjonalność naszych pomieszczeń. Poniżej przedstawiamy błędy, których należy unikać przy aranżacji wnętrz:  

  • brak spójności – łączenie różnych stylów, kolorów i wzorów;  
  • meble pod ścianami – chowanie mebli, które podkreślają wnętrze; 
  • brak równowagi – nadmierna ilość mebli i dodatków; 
  • kolorystyczny nieład – niedopasowane kolorów mebli i dodatków z kolorami ścian; 
  • wszechobecna nuda – przesada z barwami bieli, szarości czy beżów; 
  • podążanie za modą – zapominanie o swojej wizji; 
  • słabe oświetlenie – niedostateczne lub nadmierne natężenie światła; 
  • aranżacyjny bałagan – nadmierna ilość dodatków. 

Stworzymy wnętrze dla Ciebie!

Stworzenie wymarzonego projektu mieszkania lub domu wymaga od nas połączenia funkcjonalności pomieszczenia z pięknem aranżacji. Urządzając wnętrze należy kierować się swoimi preferencjami, a w razie wątpliwości proponujemy skorzystać z wiedzy architektów z Fengshuihome.

FAQ – najpopularniejsze pytania: 

Jak połączyć funkcjonalność z pięknem?

Aby to osiągnąć, należy przejść przez parę kroków, które pomogą nam połączyć funkcjonalność wnętrza z pięknem aranżacji. Istotne jest określenie naszych potrzeb oraz oczekiwań względem miejsca zamieszkania. Projektując wnętrze, trzeba zwrócić uwagę na styl, preferencje kolorystyczne, wybrać oświetlenie i odpowiednie meble oraz dodatki wpisujące się w naszą wizję.  

Jak wybrać odpowiedni styl?

Wybór stylu, w jakim urządzony będzie nasz dom lub mieszkanie, nie jest prostym zadaniem. To, jak zaaranżujemy naszą przestrzeń, wpływać będzie na estetykę i atmosferę panującą we wnętrzach. Istnieje wiele trendów wnętrzarskich, styl klasyczny wpasuje się w większe pomieszczenia, a minimalistyczny w mniejsze. Do kuchni pasują jasne kolory, a do sypialni bardziej stonowane. Warto pamiętać o detalach i zadbać o odpowiednie meble i dodatki.  

Skąd czerpać inspirację?

Inspiracje czerpiemy na wiele sposobów, posłużą nam do tego artykuły na temat projektowania wnętrz, filmy instruktażowe, a już na pewno wiedza specjalistów. Otwierając się na sugestie innych osób, biorąc przykład i inspirując się modą, jesteśmy w stanie stworzyć wymarzone wnętrze. 

Jakich błędów wnętrzarskich unikać?

Błędy się zdarzają, ale w naszych wnętrzach chcemy ich uniknąć. Do najczęstszych zaliczymy brak spójności aranżacji, kolorystyczny nieład, słabe oświetlenie, wszechobecną nudę czy ślepe podążanie za modą. Oczywiście to jedynie część błędów, które możemy popełnić, a żeby ich uniknąć, należy posiadać odpowiednią wiedzę i zmysł artystyczny.