fantazyjne wzory i kolory
29
gru

Styl orientalny lata temu uważany był za kicz. Obecnie coraz częściej pojawia się w domach. Wnętrza urządzone w tym stylu wyglądają na bardzo okazałe a zarazem na intrygujące. Aby zaaranżować pomieszczenie czy mieszkanie w orientalnym stylu należy zachować umiar i starannie dobrać każdy z elementów. Zbyt wiele ozdób może spowodować, że styl orientalny stanie się przerysowany. Wnętrza dobrze jest najpierw zaplanować. Jeżeli nie jesteśmy czegoś pewni bądź potrzebujemy rady, warto zatrudnić specjalistę.   

Styl orientalny – wnętrza inspirowane dalekimi krajami 

wachlarz na ścianie

Ciężko jest zdefiniować styl orientalny. Może być on uważany za egzotykę, jednak dla każdego będzie to oznaczało całkowicie co innego. Niektórzy będą go kojarzyli z krajami Afrykańskimi inni zaś z kulturą pochodzącą z Azji. Najczęściej przyjmuje się, że styl orientalny we wnętrzach pochodzi z Chin, Tajlandii, Wietnamu oraz Japonii.  

Można by rzec, że styl ten to mieszanka kultur, wzorów oraz kolorów. Nie dziwi więc fakt, że pomieszczenia w nim zaaranżowane przyciągają do siebie nieoczywistymi połączeniami kolorów oraz ciekawymi rozwiązaniami. Moda na urządzanie wnętrz w orientalnym stylu przyszła do nas w XIX wieku. Właśnie wtedy Europejczycy zaczęli coraz częściej wybierać podróże do dalekich krajów azjatyckich. Z takich podróży przywożono różnego rodzaju pamiątki a nawet elementy wyposażenia. Takie zdobycze świetnie sprawdzą się jako dodatki do pomieszczeń.    

Jakie kolory i wzory wybrać?

Styl orientalny nie obędzie się bez dużej ilości barw oraz wzorów. Wybierając kolory warto postawić na: 

  • czerwień, 
  • granat, 
  • zieleń, 
  •  żółć, 
  •  złoto.  

Nie musimy ograniczać się do kilku odcieni. Zabawa kolorami stworzy ciekawe wnętrza, które zdecydowanie nie będą nudne. Dobrym wyborem do wnętrz orientalnych będą wyraziste wzory. Wśród zdobień orientalnych od lat królują kwiaty. Świetnie będą prezentowały się namalowane na ścianie jako fototapeta czy jako wzór obicia mebli wypoczynkowych. Decydując się na takie dodatki warto pamiętać o elementach naturalnych. Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się egzotyczna roślinność.   

Na jakie materiały postawić? 

We wnętrzach w stylu orientalnych powinny znaleźć się materiału pochodzenia naturalnego. Warto nie ograniczać się do materiałów dostępnych w naszym rejonie. Lepszym sposobem będzie czerpanie z otoczenia azjatyckiego. W mieszkaniu orientalnym warto umieścić przedmioty, które wykonane są np. z szkła, wikliny, papieru, metalu, drewna czy bambusa.  

We wnętrzu w stylu orientalnym nie może zabraknąć prawdziwej chińskiej porcelany, tkanin w orientalne wzory czy figurek tamtejszych bóstw. Jako dekoracje dobrze sprawdzą się kadzidełka oraz lampiony. Jeśli często podróżujemy w takie rejony najlepszym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą pamiątek, które świetnie wpiszą się w aranżację przestrzeni oraz sprawią, że wnętrza staną się wyjątkowe.    

Czy można wprowadzić odrobinę orientu do wnętrz w innym stylu?

Jeśli podoba Ci się styl orientalny w aranżacjach wnętrz, ale przytłacza Cię ilość różnych wzorów oraz kolorów, możesz połączyć ten styl z innym. Orientalne dodatki można wprowadzić do wnętrz w stylu klasycznym czy nowoczesnym. Dobrze będą komponowały się również ze stylem minimalistycznym czy skandynawskim. Trzeba jednak pamiętać, że należy przy tym wszystkim zachować umiar. Na poczet ciekawych dekoracji dobrze jest zrezygnować z kilku różnych kolorów.  

Jeśli marzy Ci się mieszkanie w stylu orientalnym i chciałbyś otrzymać jeszcze więcej wskazówek odnośnie aranżacji wnętrz w tym nurcie – skontaktuj się z zespołem FengshuiHome. Razem stworzymy projekt na miarę Twoich potrzeb.