aranżacja garderoby - meble
04
sty

Garderoba jak wiadomo jest oddzielnym pomieszczeniem, które przeznaczone jest do przechowywania ubrań. W dzisiejszych czasach jest ona atutem większości domów. Powinna być dobrze wyposażona oraz mieć odpowiednie rozmiary. Może również występować w innych odsłonach – szczególnie w przypadku mieszkań czy niewielkich domów, w których nie ma wystarczająco miejsca na oddzielne pomieszczenie.  

Gdzie zaplanować garderobę? 

Najwygodniejszą opcją jest zaplanowanie garderoby w prywatnej części domu, czyli blisko łazienek i sypialni, i z dala od wzroku osób, które przebywają w przestrzeni dziennej. Dobrym rozwiązaniem będzie usytuowanie garderoby w takim miejscu, gdzie będzie ona oddzielała od siebie sypialnię, będąc równocześnie barierą akustyczną między nimi. Garderobę możemy również stworzyć wydzielając część innego pomieszczenia jak np. pralni, sypialni czy łazienki. Należy pamiętać, że garderoba nie jest miejscem służącym wyłącznie do przechowywania ubrań. Powinna zapewniać nam również swobodę w ich wybieraniu i przymierzaniu.  

Garderoba na poddaszu  

Poddasze to miejsce, które ma duży potencjał aranżacyjny. Możemy z niego również stworzyć przestronna garderobę. Jeśli odpowiednio zagospodarujemy nieustawne miejsca zlokalizowane pod skosami, stworzymy funkcjonalne pomieszczenie do przechowywania ubrań. Do zabudowy trudno dostępnych miejsc przydadzą się robione na wymiar meble modułowe. Można je idealnie dopasować do potrzeb, wymagań, kształtu czy ilości półek. Dzięki nim garderoba na poddaszu stanie się komfortowa oraz funkcjonalna.  

Dlaczego garderoba jest tak pożądanym pomieszczeniem? 

szafy na poddaszu

Marzeniem większości z nas jest posiadanie pięknej, przestronnej oraz komfortowej garderoby. Kojarzona jest przez wielu z ogromnym pomieszczeniem wypełnionym drogimi ubraniami od projektantów. Niewątpliwą zaletą garderoby jest możliwość uporządkowania oraz wyeksponowania rzeczy w wygodny dla nas sposób.  

By móc jak najlepiej uporządkować ubrania i dodatki, dobrze jest mieć odpowiednią ilość przestrzeni. Jeżeli będzie ona zbyt mała, będzie sprzyjała powstawaniu niechcianego bałaganu. Osobne pomieszczenie na ubrania, buty oraz dodatki są więc marzeniem nie tylko fashionistów, ale również pedantów czy wielbicieli maksymalnego uporządkowania.  

Co przechowywać w garderobie? 

W garderobie przechowuje się przede wszystkim ubrania. Wiszące spodnie, koszule, sukienki, płaszcze – projekt garderoby powinien powstać wedle Twojego uznania i potrzeb. To Ty wiesz najlepiej, jak rozmieścić poszczególne elementy. Możesz wybrać jedną z metod porządkowania, jaką jest dobór ubrań pod względem kolorystycznym. Najwygodniejszy system w szafie, to ten, dzięki któremu z łatwością podejmiesz codzienne decyzje co do wyboru stylizacji. 

Garderoba może być zarówno mała jak i duża. Najważniejsze jest rozplanowanie szafek i półek. Dobrym miejscem na garderobę są stryszki czy fragmenty dawnych spiżarni. Świetnym rozwiązaniem będzie również garderoba umieszczona na poddaszu. Miejsca, które ze względu na skośny sufit ciężko byłoby zagospodarować, doskonale sprawdzą się do półek z butami czy pojemników na akcesoria. Urządzając garderobę należy brać pod uwagę przede wszystkim własną wygodę i przyzwyczajenia. Wskazówki powinniśmy traktować jedynie jako inspiracje. 

Duża garderoba 

Posiadając dużą garderobę w domu mamy szerokie pole do popisu, jeżeli chodzi o ilość ubrań jakie możemy w niej umieścić. Dzięki wielu wieszakom możemy wszystko dobrze uporządkować. Ubrania, które nie są powieszone zbyt ciasno mniej się niszczą, dzięki czemu mogą posłużyć nam przez dłuższy czas. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku butów. Większa przestrzeń pozwala na ustawienie ich w takich odległościach, aby nie obcierały się o siebie.  

Mała garderoba  

Garderoba w domu nie jest zarezerwowana wyłącznie dla tych, którzy znajdą na nią spory metraż. Można w ciekawy sposób przerobić małą garderobę w wielką i elegancką. Niezbędne do tego będą precyzyjna aranżacja oraz dokładniejsze rozplanowanie wszystkich elementów.  

W przypadku małej garderoby sprawdzą się piętrowe relingi, drabinka na kółkach i klasyczne drążki na wieszaki. Oprócz tego przydadzą się pudełka na buty, dzięki którym będziemy mogli poukładać obuwie w stosie. Do małej garderoby niezbędna jest precyzja w jej aranżacji.  

Przechowywanie rzeczy w garderobie 

W garderobie oprócz wspomnianych już drążków z wieszakami przydatne będą także głębokie i równe półki. Pod mniejsze elementy warto postawić na te z drewna bądź płyty. Pod obuwie sprawdzą się te wykonane z metalu bądź innego wytrzymałego tworzywa. Skarpety, bieliznę oraz inne drobiazgi warto umieścić w woreczkach bądź wiklinowych koszykach, które staną się dodatkową ozdobą naszej garderoby.  

Oprócz standardowego wyposażenia warto w garderobie umieścić duże lustro, w którym będziemy mogli przeglądać się od stóp do głów. Warto również dodać własne akcenty jak np. wazon z zasuszonymi kwiatami czy świeczki. Przyda się również miękki dywanik, na który możemy swobodnie stanąć. 

Jeżeli nadal nie wiesz, jak zaaranżować garderobę lub zastanawiasz się, które pomieszczenie w Twoim domu sprawdzi się do tego najlepiej – skontaktuj się z nami! FengshuiHome to zespół profesjonalistów, który spełni Twoje wnętrzarskie marzenia!