oświetlenie nad blatem kuchennym
27
gru

Oświetlenie w kuchni podkreśla atuty aranżacji wnętrza oraz zapewnia dostęp do światła, kiedy mamy ograniczony dopływ promieni słonecznych. Wybierając oświetlenie do kuchni należy wziąć pod uwagę estetykę oraz funkcjonalność.  

Dla wielu kuchnia w domu bądź kuchnia letnia jest czymś więcej niż miejscem, w którym przygotowuje się posiłki. Spędzamy w niej dużo czasu. Rozmawiamy z domownikami, gośćmi, niekiedy nawet pracujemy przy kuchennym stole. Ważne jest więc, by była ona zarówno piękna jak i funkcjonalna.  

Jak dobrze rozplanować kuchenne oświetlenie? 

Planując oświetlenie w kuchni dobrze jest zwrócić uwagę na newralgiczne punkty w całym wnętrzu. Są bowiem strefy, które powinny być dobrze oświetlone jak chociażby blat roboczy. Światło w kuchni ma szczególne znaczenie, jeśli wnętrze nie posiada okien bądź są one niewielkie. Dzięki niemu posiłki, które przygotowujemy wyglądają na bardziej apetyczne, a nam pracuje się znacznie wygodniej. 

Rodzaje oświetlenia w kuchni  

Dobrze, aby oświetlenie znajdujące się w kuchni zlokalizowane było w różnych jej strefach. Jeśli zaplanujemy je na etapie projektowania kuchni, unikniemy kosztownych błędów. Wśród rodzajów oświetlenia jest zarówno oświetlenie górne, główne oraz punktowe nad blatem roboczym i na ścianach. Możemy przy tym wyróżnić takie rodzaje oświetlenia jak: 

  • światło centralne, 
  • światło punktowe, 
  • światło dekoracyjne. 

 

Światło centralne czyli sufitowe oświetlenie kuchni 

wiszący żyrandol nad wyspą kuchenną

Zadaniem światła centralnego jest oświetlenie całego pomieszczenia. Powinna być to lampa o dużej mocy. Oświetlenie sufitowe w przypadku kuchni wykorzystywane jest głównie podczas sprzątania, wypakowywania zakupów czy przygotowywania posiłku. Centralne oświetlenie jest używane tak często jak np. lampy kierunkowe. Ma ono jednak ogromny wpływ na odbiór całego wnętrza.  

W kuchni ten rodzaj światła powinien być tak zamontowany, aby w pierwszej kolejności światło skierowane było centralnie w dół bądź tak, aby odbijało się od najpierw od sufitu, a następnie rozpraszało promienie na poszczególne kuchenne sprzęty. Szczególnie istotne jest to w przypadku niewielkich kuchni – w przypadku górnego światła odbitego, pomieszczenie optycznie będzie wydawało się na większe. 

Wybierając oświetlenie sufitowe do kuchni możemy zastosować standardowy wiszący żyrandol jak i np. plafon. Popularność zyskuje także oświetlenie LED, które może być w formie dużej lampy sufitowej jak i np. plafonu w dowolnym kształcie. 

Oświetlenie punktowe 

Jest to rodzaj oświetlenia, który montowany jest głównie w miejscach, które wymagają mocniejszego doświetlenia. Znajdzie zastosowanie np. w przestrzeni nad i pod kuchennymi szafkami. Oświetlenie podszafkowe najczęściej jest źródłem światła dla blatu roboczego, na którym przygotowujemy posiłki. Może ono również stanowić dekorację, zwłaszcza w kuchni połączonej z salonem. W takiej sytuacji oświetlenie podszafkowe najczęściej ma postać lampek LED bądź też halogenowych lamp o małej mocy.  

Kolejnym sposobem na oświetlenie kuchni jest oświetlenie LED montowane na specjalnych wysięgnikach bądź na suficie podwieszanym. Istotne jest, aby zamontowane punkty były wysunięte od brzegu szafek, ponieważ prace w kuchni wykonujemy zazwyczaj stojąc, przez co zasłaniamy światło padające z góry.  

Oświetlenie podszafkowe powinno być o odpowiedniej barwie. Powinna być ona jasna, ale nie oślepiająca. Sprawdzi się tak zwana barwa uniwersalna. Nie zaburzy ona sposobu postrzegania produktów spożywczych, których używamy do przygotowywania posiłków.  

Punkty świetlne służące do szczególnego doświetlenia wybranych miejsc mogą być również zamontowane na suficie. Oświetlenie sufitowe sprawdzi się, kiedy będziemy potrzebowali doświetlenia stołu, przy którym spożywamy posiłki.  

Oświetlenie dekoracyjne

Kuchnia oraz każde inne pomieszczenia w naszym domu to miejsca, w których estetyka odgrywa ogromne znaczenie. Oświetlenie dekoracyjne powinno być dopasowane do stylu aranżacji wnętrza. W takim wypadku lampy możemy umieszczać w dowolnych miejscach. Można np. oświetlić przeszklone witryny za pomocą halogenów bądź taśm ledowych. 

Światło zimne czy raczej ciepłe? 

Zimne oświetlenie głównie wykorzystuje się we wnętrzach, w których przez większość dnia mamy dostęp do blasku słońca. Mogą się również sprawdzić w minimalistycznych i nowoczesnych kuchniach, w których często przygotowujemy posiłki.  

Dzięki zastosowaniu ciepłego światła kuchnia stanie się bardziej przytulna. Takie światło warto stosować szczególnie w kuchniach, w których nie ma okien.  

Ściemniacz światła 

Można zamienić tradycyjny wyłącznik światła na taki ze ściemniaczem. Dzięki temu możemy regulować natężenie światła w zależności od potrzeb. Bardzo przydatne jest to w salonie z aneksem kuchennym, gdzie możemy przyciemnić strefę kuchenną, a salon zostawić bez zmian. W ten sposób możemy zmniejszyć widoczność nieporządku, jaki panuje czasem w naszej kuchni.  

W jaki sposób oświetlić blaty kuchenne i szafki? 

Jednym z najważniejszych elementów w kuchni jest blat roboczy – to właśnie na nim przygotowujemy nasze posiłki. Powinien być on odpowiednio oświetlony. Jeśli nie mamy nad blatem szafek – wybór oświetlenia jest prostszy. Wystarczą kinkiety czy lampy wiszące, które rozproszą światło i sprawią, że wnętrze będzie sprawiało wrażenie jasnego oraz bezpiecznego.  

Warto mocować je w odległości około 60-70 cm. Oświetlenie podszafkowe zwykle przybiera formę punktowych bądź liniowych LED-ów. 
Czy oświetlenie wyspy kuchennej jest konieczne? 

To zależy, jaki masz plan na organizację tej strefy. Jeśli wyspa będzie również pełniła funkcję stołu, przy którym będziemy spożywać posiłki, wystarczy jedno źródło światła. Będzie ono stanowiło miłą oprawę dla posiłku w gronie najbliższych. Ważne, aby światło nie znajdowało się zbyt nisko. Żarówka nie powinna znajdować się na wysokości wzroku, aby jej światło nie raziło po oczach. Najlepiej, aby lampy zamontowane były w odległości około 50-80 cm od blatu.  

Jeśli na wyspie umieszczona jest kuchenka, warto wybrać okap wyspowy, który będzie miał wbudowane w oprawie punkty LED. Doskonale sprawdzą się do oświetlenia gotowanych bądź smażonych potraw. Dobrym wyborem będzie również zbudowanie sufitu podwieszanego z lampkami LED. 

Oprawy na oświetlenie  

Jeśli zależy Ci na skierowaniu światła w konkretnym kierunku, postaw na oprawy z kloszami wykonane z nieprzezroczystych materiałów. Nie będą one rozpraszać światła. Oprawy, które będą miały otwarte klosze wykonane z materiałów przepuszczających światło sprawdzą się jako rozproszone oświetlenie. Stosując klosze kierujące światło na ścianę bądź sufit, uzyskamy miękkie, delikatne oświetlenie.  

Jak dopasować oświetlenie w kuchni do jej stylu? 

Oświetlenie w małej zamkniętej kuchni będzie prezentować się inaczej niż to w kuchni, która połączona jest z salonem. W kuchni, w której nie mamy okna ważne jest doświetlenie jej sztucznym światłem o zróżnicowanej barwie. Z jednej strony będzie ona przytulnym pomieszczeniem, z drugiej zaś funkcjonalnym. W niewielkiej zamkniętej kuchni dobrym pomysłem będą oświetlenia górne oraz zadaniowe, szczególnie te umieszczone nad blatem roboczym. 

W dużej, przestronnej kuchni, która jest otwarta na salon z wyspą kuchenną czy też barkiem kuchennym, warto postawić na efektowne i funkcjonalne lampy wiszące z ozdobnymi kloszami. Przyda się również rozproszone światło górne, które dobrze będzie współgrało z typem oprawy jaki zastosowany został w salonie.  

Jeśli stoisz przed wyborem oświetlenia do kuchni i nie jesteś pewien swoich decyzji, skontaktuj się z nami! Chętnie doradzimy Ci jak wybrać idealne oświetlenie do Twojej kuchni!