12
sty

Jeżeli dysponujemy małym metrażem i chcemy sprawić, aby nasze wnętrze sprawiało wrażenie większego, warto zapoznać się z podstawowymi technikami aranżacji, które pozwolą optycznie powiększyć wnętrze. Poprzez odpowiednie dobranie kolorów czy dodatków jesteśmy w stanie uzyskać przestrzenne i duże pomieszczenie. Wystarczy tylko wiedzieć, jak wykorzystać potencjał naszego mieszkania. Przede wszystkim stosujmy się do poniższych wskazówek, jeżeli chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie: 

  • Postaw na pastelowe odcienie, nadmiar kolorów i krzykliwe wzory optycznie zdominują pomieszczenie i sprawia, że będzie się wydawało mniejsze; 
  • Przytłumione, słabe światło sprawia, że pokój wydaje się mniejszy; 
  • Unikaj bardzo ciemnych kolorów. Jasne kolory, wszelkiego rodzaju odcienie bieli są tym, co potrzeba, aby wnętrze wydawało się przestronniejsze; 
  • Zbyt duża ilość dodatków wprowadzi niepotrzebny zamęt i zajmie niepotrzebnie miejsce optycznie zmniejszając przestrzeń; 

Aby Twoje mieszkanie wydawało się większe, warto postawić na jasne kolory, biel i odcienie pastelowe będą idealnym wyborem. Podstawą uzyskania jak najbardziej optycznie powiększonego pomieszczenia jest trzymanie się zasady im mniej, tym lepiej. Im więcej dodatków i przedmiotów, tym wnętrze wydaje się mniejsze, bardziej przytłoczone. 

Oświetlenie 

Podstawową zasadą przy projektowaniu małego wnętrza, jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie. Świetnym rozwiązaniem będą przestronne, otwarte okna, które wprowadzą duże ilości światła do pomieszczenia, dzięki czemu będzie się wydawało większe. Oprócz naturalnego światła warto zadbać o oświetlenie sztuczne. Ciężkie, ozdobne żyrandole nie będą dobrym wyborem, gdyż zajmują dużo przestrzeni. Lepiej zdecydować się na oświetlenie punktowe, najlepiej w słabo oświetlonych naturalnym światłem miejscach, dzięki czemu zyskamy wrażenie większego pomieszczenia. Im jaśniej, tym lepiej, oczywiście wszystko z umiarem. Silne światło górne i kinkiety, bądź długa lampa idealnie oświetlą każdy zakamarek pokoju. Wracając do okien, warto pomyśleć o tym, aby pozostawić je w wersji minimalistycznej bez zbędnych ozdób, ciężkich zasłon czy firan, dzięki czemu pomieszczenie będzie się wydawało jeszcze większe.   

Meble

Dobór mebli również jest istotny, ponieważ to one zajmują najwięcej przestrzeni w pomieszczeniu. W związku z tym ważne jest, aby dobrać meble w taki sposób, by ograniczyć do minimum zajmowaną przez nie przestrzeń. Postawmy na meble wielofunkcyjne, dzięki czemu zamiast dwóch, a nawet trzech mebli, będziemy mieli jeden. Wszelkiego rodzaju ławy z ukrytymi schowkami, czy funkcjonalne szafy świetnie się tutaj sprawdzą. Jeżeli zaś chodzi o kolory, to postawmy na jasne barwy i przeszklone witryny. Wybór takich mebli nie będzie dominował przestrzeni, a wręcz wniesie lekkość do pomieszczenia. Do kuchni warto wybrać fronty na wysoki połysk, co dodatkowo rozświetli pomieszczenie i nada blasku. Jeżeli zaś wolimy matowe meble, pamiętajmy o wyborze jasnych barw. Świetnym dodatkiem będą szafki i półki o lekkiej budowie, na przykład te zbudowane z metalowych konstrukcji. Wprowadzają lekkość do pomieszczenia, będąc jednocześnie funkcjonalnymi. Możemy również postawić na modne słomkowe pojemniki i kosze. Świetnym rozwiązaniem na przechowywanie bibelotów będą pojedyncze półki ścienne w jasnych odcieniach. Należy jednak pamiętać o tym, żeby ilość przedmiotów nie sprawiała, że półki wydają się ciężkie i masywne, im mniej, tym lepiej. Zwróćmy uwagę na to, aby cięższe przedmioty umieszczać jak najniżej, natomiast wyżej zostawić miejsce na coś lżejszego, dzięki czemu półki będą wydawały się mniej przytłaczać.  

Lustra

Lustra są podstawowym elementem wystroju wnętrza, jeżeli chcemy je optycznie powiększyć. Lustro zawieszone blisko okna będzie odbijało naturalne światło przez nie wpadające, co zapewni dodatkowe źródło światła. Oprócz luster wieszanych na ścianach warto zdecydować się na lustrzane lub metalowe elementy  na meblach. Dobrym wyborem będzie szafa z wielkimi lustrami, dzięki czemu tak duży mebel nie zdominuje przestrzeni. Reasumując postawmy na dużą ilość wszelkiego rodzaju luster. Jeżeli nie chcemy ich wieszać  na ścianach, możemy zdecydować się na duże lustra stojące, które możemy postawić  na przykład naprzeciwko wejścia do pomieszczenia, aby odbijało otwarte przestrzenie.  

Kolorystyka 

Jak już wcześniej wspomniano, jeżeli chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie najlepiej zdecydować się na jasne odcienie beżu czy écru oraz różne odcienie bieli. Jednak, jeżeli chcemy ożywić trochę nasze wnętrze, warto zdecydować się na mocniejsze akcenty kolorystyczny. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej proporcji między jasnymi odcieniami a tymi intensywniejszymi. Co za tym idzie, przeznacz jedną ścianę, ewentualnie dwie, najlepiej te krótsze  pod ciemny kolor, natomiast resztę pomaluj na biel bądź inny bardzo jasny odcień. Dzięki takim działaniom unikniesz dominacji mocnych kolorów, a Twoje wnętrze optycznie się powiększy. Postaw na jeden akcent kolorystyczny bądź graficzny, kieruj się zasadą im mniej, tym więcej, a uzyskasz pożądane efekty. Aby stworzyć wspomniany efekt, można nie tylko pomalować ścianę na inny odcień, ale na przykład posłużyć się książkami i ułożyć je kolorami, co ładnie ożywi pomieszczenie, jednocześnie wprowadzając porządek i spójność. 

Jeżeli borykacie się z problemem małego metrażu, warto zastosować we wnętrzach te kilka prostych zasad. Dzięki nim zyskacie nie tylko stylowe wnętrze, ale również optycznie je powiększycie. Jeżeli czujecie się niepewnie w kwestii aranżacji małej przestrzeni, możecie zasięgnąć porady profesjonalnego dekoratora wnętrz, który pomoże w doborze odpowiednich kolorów i elementów do Waszego mieszkania. Nasi profesjonalni projektanci z FengshuiHome podpowiedzą Wam, w jaki sposób uzyskać wymarzony efekt! Zapraszamy do kontaktu – realizujemy projekty wnętrz w Warszawie i okolicach, natomiast zdalnie w całej Polsce.