10
sty

Według badań ponad połowa Polaków posiada w domu jakiegoś czworonożnego przyjaciela. Ponad 40% to właściciele psów, prawie 30% kotów. Każdy posiadacz zwierząt przyzna, że ich ulubionym miejscem jest kuchnia. Leżakowanie na stole, na którym przygotowujemy posiłek czy przypadkowe strącenie kubka z blatu – to tylko niektóre z sytuacji, z którymi musimy się zmierzyć gotując w towarzystwie zwierząt domowych. Przez nieuwagę bądź nieodpowiednie zabezpieczenie sprzętów kuchennych niektóre z sytuacji mogą mieć poważne konsekwencje.  

Mieszkanie ze zwierzakiem to wielka odpowiedzialność. Należy zabezpieczyć każdy zakątek domu oraz dostosować się do potrzeb oraz obecności naszego pupila. Trzeba również pozbyć się szkodliwych substancji bądź odpowiednio je zabezpieczyć, ukryć ostre przedmioty oraz kontrolować i obserwować zwierzaka. To jedne z wielu kwestii, o których powinien pamiętać właściciel zarówno dla własnego komfortu jak i bezpieczeństwa zwierząt. Jak więc zaaranżować kuchnię funkcjonalną oraz bezpieczną dla naszych pupili? 

Sprzęt kuchenny  

Sprzęt AGD w kuchni zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla naszych zwierząt. Zdarza się zostawić włączony opiekacz czy czajnik elektryczny, nie jest to jednak częsty scenariusz nieszczęśliwych wypadków. Co jest więc potencjalnym zagrożeniem dla naszych pupili? 

Najczęściej jest to poparzenie spowodowane włączoną kuchenką. Wędrujący po blacie kot szukający jedzenia pada ofiarą płonącego palnika. Kończy się to przypalonymi wąsami, oparzonym nosem lub podpalonym ogonem.  

Meble oraz kolory 

Właściciele zwierząt domowych muszą mierzyć się z sierścią, zadrapaniami, rozsypanym czy rozlanym jedzeniem oraz śladami łap. Takie zabrudzenia czy uszkodzenia będą mniej widoczne na ciemnych powierzchniach. Miłośnicy zwierząt powinni więc urządzić swoją kuchnie w kolorach taki jak np.: granatowym, ciemnoszarym, a nawet czarnym.  

Wszystkie powierzchnie w kuchni z myślą o zwierzętach powinny być łatwe w utrzymaniu czystości. Nie sprawdzą się drewniane, lakierowane fronty oraz marmurowy bądź drewniany blat. Lepszym wyborem będą fronty z okleiny PCV bądź np. akrylowe blaty z laminatu.  

miska z wodą dla psa obok lodówki

Rośliny kontra zwierzęta 

Rośliny to nieodłączna część przestrzeni, jeśli chodzi o kuchnię. Hodujemy je nie tylko ze względu na aspekt aranżacyjny, ale również przez ich liczne właściwości kulinarne. Poprawiają one smak potraw oraz późniejsze ich trawienie. Nie każdy z nas wie, że popularne gatunki roślin jak np. aloes mogą być szkodliwe dla zwierząt. Po spożyciu nawet małego listka może zwierzakowi grozić niebezpieczeństwo.  

Do roślin, które są toksyczne dla psów i kotów zaliczamy min.: 

 • aloes, 
 • pelargonie, 
 • tulipany,  
 • narcyzy,  
 • monsterę, 
 • konwalię, 
 • chryzantemy, 
 • dracenę, 
 • oleandry. 

Zakazane produkty dla naszych czworonogów to chociażby: 

 • czekolada, 
 • kawa, 
 • kakao, 
 • winogrona oraz rodzynki, 
 • cebula,  
 • awokado. 

Kiedy naszym pupilem jest pies, ukrycie niebezpiecznej dla niego rośliny nie jest większym problemem. Wystarczy postawić roślinę na wyższą półkę, a w domu jednorodzinnym przesadzić w miejsce dla niego niedostępne. W przypadku kotów przestawienie jej wyżej, nie rozwiązuje problemu. Koty są wielbicielami meblowych wspinaczek. Buszując po kuchni, łatwo odkryć ukrytą na najwyższej z półek niebezpieczną dla nich roślinę. Spożycie przez zwierzę takiej rośliny może w najlepszym przypadku zakończyć się zatruciem, a w najgorszym śmiercią. 

Problemu nie rozwiąże odganianie kota czy zniechęcanie go. Najlepiej pozbyć się wszystkich roślin, które dla naszych zwierząt mogą być trujące i zastąpić je innymi gatunkami, które będą bezpieczne dla naszych zwierząt. 

Chemikalia i odpady  

Chcąc zachować czystość w kuchni często sięgamy po silne detergenty – płyny do zmywania, kostki do zmywarki czy inne silne środki do czyszczenia. Stanowią one zagrożenie, dlatego podczas ich stosowania powinniśmy być ostrożni. Zdarza się tak, że zapominamy o konieczności schowania ich przed naszymi zwierzakami. Należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu takich środków, aby nie narażać naszych czworonogów na niebezpieczeństwo.  

Trzeba również uważać na wyrzucone do worka czy kosza resztki jedzenia, które również nie umkną uwadze naszego pupila. Przykładem jedzenia, które dla zwierząt jest trucizną jest czekolada. Nieuwaga właścicieli czy też zbyt duży kredyt zaufania do zwierzaka może doprowadzić do tragedii. 

przytulne legowisko dla kota

Strefa karmienia 

Miski z jedzeniem stojące na podłodze wydają się niezbędnym elementem w kuchni osób, które posiadają zwierzęta. Nie raz zdarzyło się o nie potknąć i rozlać czy wysypać jedzenie znajdujące się w pojemnikach. Architekci wnętrz coraz częściej polecają ciekawe rozwiązania jak chociażby szuflado-blaty, do których wstawiamy miski z jedzeniem i otwieramy je tylko na czas jedzenia. Fajnym pomysłem jest urządzenie specjalnych wnęk w kuchennej zabudowie lub zaplanowanie odrębnego kącika jadalnego dla naszego pupila usuwając np. dolną szafkę z drzwiczkami.  

Legowiska  

Jeśli wiemy, że nasz zwierzak będzie nam stale towarzyszył w kuchni, warto zagospodarować specjalne miejsce na legowisko. Starszym czworonogom często doskwierają problemy ze stawami. Twarda podłoga czy wspinanie się na blat bez wątpienia nie pomoże im w tych dolegliwościach. Sprawdzą się więc podłoga z korka bądź winylowa wykładzina.  

Bez hałasów  

Zwierzęta są bardzo wrażliwe na hałas. Warto wziąć to pod uwagę wybierając sprzęty takie jak zmywarka. Poszczególne z urządzeń mogą różnić się pod względem emitowanych decybeli.   

Ptaki w kuchni

Posiadając w domu np. kanarka czy papugę należy pamiętać, jak szkodliwe mogą być dla nich dym oraz inne kuchenne opary. Kiedy opiekujemy się latającym maluchem konieczne jest zainwestowanie w wydajny okap.  

Jeśli masz w domu kota, psa czy też innego zwierzaka i chcesz zapewnić mu miejsce w swojej kuchni, aby mógł towarzyszyć Ci w gotowaniu, a zarazem w nim nie przeszkadzał, skontaktuj się z nami. Stworzymy dla ciebie funkcjonalną kuchnię bezpieczną dla Twojego pupila.