domek góralski – wygląd zewnętrzny
04
sty

Styl góralski nie jest wszechstronny, dlatego też nie jest dla każdego odpowiedni, jednakże niektóre z motywów idealnie wpasują się w ten wystrój. Dobrym połączeniem w stylu góralskim jest chociażby nowoczesność z folklorem. Styl ten prezentował się będzie dobrze w górskiej chatce, jak i również w mieszkaniu w dużym mieście. Z tego artykułu dowiecie się, jak urządzić swoje wnętrze zarówno w stylu góralskim, jak i nowoczesnym oraz jakie dodatki są teraz na topie. 

Jak wyglądają góralskie wnętrza? 

Wśród góralskich aranżacji króluje drewno. Widnieje ono na ścianach, podłogach oraz na suficie. Materiał ten wykorzystywany jest do produkcji mebli, jak i przeróżnych ozdób. Nadmiar drewna nadaje pomieszczeniu przytulności, a jego jasne barwy przynoszą ukojenie. 

Sosna i świerk są popularnymi typami materiału, jakie możemy zastać w takowym domku, lecz to tylko jedna z cech charakterystycznych tego stylu. Przestrzeń wypełniona jest ogromną ilością zdobień, takich jak kwiaty lub motywy zwierzęce, sztuczne futro niedźwiedzia powieszone na ścianie. Motywy kwiatowe możemy ujrzeć na firankach a wzory z elementami zwierzęcych głów chociażby na poduszkach. Niesymetryczne i nieregularne kształty są charakterystyczne dla niektórych ławek czy też blatów. Możemy dostrzec również wyrzeźbione krzesła we wzory geometryczne.  

nowoczesne wnętrze zaprojektowane w stylu góralskim

Jeżeli chodzi o wystrój salonu lub sypialni w stylu góralskim, warto postawić na dużą ilość różnych materiałów. Jadalnię możemy przyozdobić miękkimi poduszkami, na sofie ułożyć ciepły koc, natomiast zasłony pięknie będą prezentowały się na oknach.  

Domek góralski oraz jego cechy charakterystyczne: 

Tradycyjny styl góralski charakteryzuje się kilkoma podstawowymi cechami: 

  • Mnóstwo drewna znajdującego się na ścianach, podłodze oraz suficie, 
  • liczne zdobienia wyposażone w motywy i drobiazgi, 
  • niesymetryczne meble, 
  • designerskie materiały oraz tkaniny zapełniające całe pomieszczenie. 

Jak zaaranżować wnętrze w nowoczesnym stylu góralskim? 

Nowoczesne pomieszczenia cechują się spokojem, zawierają najczęściej dwie główne barwy, dlatego też nie wyróżniają się zbyt obfitą kolorystyką. Wnętrza te nie posiadają mnóstwa dekoracji lub ornamentów. Minimalistyczne formy mebli oraz użycie znacznie mniejszej ilości drewna różni nowoczesny od wystroju góralskiego. 

Czy istnieje możliwość, aby te dwa odłamy stylów ze sobą połączyć  i otrzymać nowoczesny styl góralski? Oczywiście, że tak, jednakże to Ty musisz zastanowić się, który styl najbardziej przypadł ci do gustu. Kluczowe jest miejsce aranżacji – chcesz, aby została ona wdrożona w domku, czy może jednak w bloku? 

W góralskich wnętrzach królują jasne odcienie, co uzyskuje się poprzez użycie dużej ilości drewna. Jednak, jeśli chcemy postawić na styl nowoczesny, warto celować w chłodniejsze odcienie, np. wybrać jaśniejszy kolor drewna, zmienić kolor dywanu na beż. 

Szary kolor jest popularny w tej aranżacji. Warto zastanowić się nad umiejscowieniem go w naszym domu oraz pomyśleć o meblach w tym kolorze. Biel oraz czerń możesz wykorzystać chociażby w dekoracjach, bądź dywanach czy firankach. 

Styl nowoczesny nie wyróżnia się bujną kolorystyką, wręcz przeciwnie, jest ona stonowana. Znacznie mniejsza ilość drewna niż w góralskich domach – jest to jego cecha charakterystyczna. Zmień odcienie ścian na jaśniejsze barwy a drewno na chłodniejsze – w taki sposób uzyskasz odpowiedni wystrój. Aby sprawić, by twój dom prezentował się idealnie, dodaj nieco bieli, szarości lub czerni, kluczowych dla tego wystroju. 

Urządzanie wnętrza góralskiego nowoczesnego 

Drewno odgrywa kluczową rolę w tej aranżacji, lecz dobierz jego chłodniejsze barwy. Ze względu na mniejszą ilość materiału w stylu nowoczesnym, nie musisz przyozdabiać nim całego domu. Czy pokryjesz nim całe ściany, czy jednak tylko ich część? Ten wybór należy do Ciebie. 

 Jeżeli chcesz pozostać przy nowoczesności, nie kładź drewna również na sufit, tylko pomaluj go na biało. Ozdób go belkami wykonanymi z drewna. 

Zastanawiasz się, jakie inne materiały umieścić? Pomyśl o szkle lub metalu, z których wykonywane są lampy. To nieszablonowe oświetlenie idealnie spełni się pomiędzy drewnianymi elementami, warto spojrzeć chociażby na lofty. 

Wyposażenie w nowoczesnym stylu góralskim (przykłady oraz podpowiedzi) 

Jest kilka elementów, które będą idealną podstawą stylu góralskiego. Dzięki nim z powodzeniem przemienimy nasz dom w górską chatkę: 

  • Drewniane stoliki kawowe lub niesymetryczne mebelki idealnie sprawdzą się w jadalni. 
  • Kanapa w odcieniach szarości, do tego miękkie poduszki i podnóżek – wspaniały pomysł na aranżację w salonie. 
  • Drewniane łóżko, a nad nim skóra z jelenia – jest to jeden z pomysłów na umeblowanie sypialni. 
  • Szafy, komody lub wanna wykonane z drewna, to świetne rozwiązanie na udekorowanie łazienki oraz podkreślenie stylu góralskiego. 

Dodatki góralskie 

Niezwykły klimat kreują dodatki. Przynoszą one poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu. Styl ten kojarzy się nam z pięknymi górami, przepysznym jedzeniem, ciepłem i przytulnością, więc te właśnie motywy powinny dominować w dodatkach w stylu góralskim. Wybranie ich jest ciekawym rozwiązaniem dla miłośników gór i z pewnością wprowadzi do mieszkania niesamowity klimat.  

Popularnym odłamem stylu góralskiego, z którego inspiracje możesz czerpać urządzając swoje lokum, jest styl zakopiański. Jego twórcą jest słynny malarz i architekt Stanisław Witkiewicz. Styl ten, jako że narodził się w Polsce, tu też jest najbardziej rozpoznawalny. Cechuje go połączenie elementów ludowych oraz góralskiej tradycji. Odłam ten aktualnie cieszy się popularnością w poszczególnych aranżacjach.  

Szukasz pomocy w urządzeniu swojego lokum w stylu góralskim? By uzyskać więcej inspiracji oraz kompleksową pomoc w aranżacji Twojego wnętrza, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą FengshuiHome oraz odsyłamy do przeczytania innych naszych artykułów.