Stworzenie dobrego projektu
Musimy zastanowić się, jakie funkcje będzie spełniać ten pokój: czy będziemy w nim tylko spać, czy może chcemy tu stworzyć zaciszny kącik do czytania bądź nauki, czy chcemy posiadać w nim garderobę? Na podstawie swoich przemyśleń tworzymy projekt z dobrze zagospodarowaną przestrzenią. Obowiązkowym elementem projektu jest sposób wykończenia powierzchni, rodzaj oraz liczba mebli, oświetlenie i aranżacja okien. Okna są bardzo ważne ze względu na dostęp naturalnego światła w ciągu dnia i zaciemnienie pomieszczenia w nocy.
Im mniej, tym lepiej
Nie narzucamy stylu minimalistycznego, jedynie przypominamy, że w małych pomieszczeniach najważniejsza jest wygoda i funkcjonalność. Minimalizm pozwoli nam zachować harmonię. Kolory ścian i mebli, wzory czy dekoracje powinny koić nasze nerwy. W końcu sypialnia to miejsce, w którym powinniśmy odpoczywać, czuć się bezpiecznie.
Okładziny podłogowe i ścienne
Wybierając panele, powinniśmy zwrócić uwagę na te z naturalnego drewna lub imitujące drewno. Taki wybór zdecydowanie ociepli nasz pokój. Ciekawym wyjściem będzie też zastosowanie wykładziny dywanowej. A co ze ścianami? Warto zostawić je gładkie, najlepiej pomalowane jednolitym kolorem. Minimalizm możemy przełamać tapetą, pokrywając nią jedną ze ścian sypialni.
Jakie kolory wybrać?
Urządzając małą sypialnię, powinniśmy unikać jaskrawych odcieni. Nie powiększą one optycznie przestrzeni sypialnianej ani nie będą kojąco działać na nasz nastrój. Dlatego powinniśmy postawić na uniwersalne i stonowane kolory. Bezpiecznym wyborem będzie na pewno:
- beż,
- biel,
- jasny brąz.
Polecamy również pastelowe odcienie, które nadadzą pomieszczeniu nieco charakteru. Możemy też zastosować ciemne kolory, ale w ograniczonej formie – na przykład malując jedną ścianę naszej sypialni.
Jak umeblować sypialnię?
Oczywiście, najważniejszym elementem sypialni jest wygodne łóżko. W małych pomieszczeniach łóżko powinno przylegać do jednej ze ścian (wzdłuż lub w poprzek pokoju) bądź być usytuowane w narożniku. Wszystko oczywiście zależy od kształtu i wymiaru naszego pokoju. Do łóżka zawsze powinniśmy mieć łatwy dostęp. Jednocześnie, nie powinno ono blokować innych mebli. Ciekawym zabiegiem na zyskanie dodatkowego miejsca jest zbudowanie antresoli, ale to rozwiązanie sprawdzi się tylko w budynkach z bardzo wysokim sufitem. Obecnie na rynku dostępne są łóżka wielofunkcyjne, które mają pod spodem pojemniki do przechowywania pościeli oraz odzieży. Niektóre modele mają nawet specjalne wnęki, których można używać jako półki na książki. Szafki, szafy i regały nie są obowiązkowym wyposażeniem sypialni, ale możemy sobie na nie pozwolić, jeśli mamy wystarczająco miejsca. Duża szafa do sufitu oraz wiszące półki mogą być ciekawym elementem wystroju – funkcjonalnym, ale jednocześnie niezajmującym dużo przestrzeni. W sypialni, zwłaszcza małej, stawia się na meble o lekkiej konstrukcji. Najlepiej w jasnych kolorach takich jak beż czy biel. Czarne szafy i łóżko mogą optycznie pomniejszyć i tak małą sypialnię.
Dekoracje w małej sypialni
Dekorowanie pokoju powinniśmy zacząć od lustra – powinno się ono znajdować w każdej sypialni, a w małej pomoże optycznie powiększyć przestrzeń. Możemy je zawiesić na ścianie lub też wybrać szafę z lustrzanym frontem. Ciekawym sposobem na powiększenie pokoju jest fototapeta z efektem 3D. Pamiętaj, aby niepotrzebnie nie zagracać swojej sypialni. Dekoracje powinny być subtelne. Idealnie sprawdzą się ramki na zdjęcia, plakaty w antyramach, obrazy czy też rośliny. Kwiatki możemy ustawić na parapecie, na szafkach lub zdecydować się na ciekawe wiszące kwietniki. Najlepszym wyborem będą rośliny wytwarzające tlen nocą, nawilżające i oczyszczające powietrze, takie jak bluszcz pospolity, aloes czy zielistka. Za to unikać powinniśmy tych nadmiernie pachnących.
Dodatki
Innymi, minimalistycznymi dodatkami, które sprawdzą się w sypialni, są niewielkie dywaniki, koce i poduszki – dodadzą one klimatu naszemu pomieszczeniu. Natomiast światełka ledowe czy popularne „cotton balls” wprowadzą do naszej sypialni mnóstwo przytulności. Małe sypialnie nie lubią obfitych, ciężkich i marszczonych firan – optycznie zmniejszają one przestrzeń. Najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie rolet bądź żaluzji – zajmują one mniej miejsca i spełnią swoje zadanie, zmniejszając przepustowość światła słonecznego w naszym pokoju.
Aranżacje dla każdego
Pamiętajmy, że każdy z nas ma inne potrzeby i na ich postawie powinniśmy stworzyć odpowiednie dla nas wnętrze. Jednak przedstawione wskazówki są uniwersalne i sprawdzą się, niezależnie od gustu! Jeśli chcesz mieć pewność właściwie zaprojektowanej przestrzeni, skorzystaj z pomocy profesjonalnych architektów wnętrz. Projektanci FengshuiHome zaplanują dla Ciebie piękne i funkcjonalne aranżacje. Działamy stacjonarnie na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie w całej Polsce.
FAQ – najpopularniejsze pytania
Czy mała sypialnia może być pomalowana na ciemny kolor?
Oczywiście wszystko zależy od naszych preferencji, jednak ciemne kolory optycznie zmniejszą naszą sypialnię. Dlatego w mniejszych metrażach warto decydować się na jaśniejsze tony, biele, beże i pastele.
Czy w małej sypialni możemy postawić podwójne łóżko?
Oczywiście, że tak. Ważne jest jednak, by łóżko nie zajmowało całej przestrzeni sypialni i nie sprawiało problemów w poruszaniu się w niej oraz nie zasłaniało innych mebli.
Jak zmieścić sporo rzeczy w małej sypialni?
Jedną z opcji może być zakup łóżka z powierzchnią do przechowywania pod nim. Popularnym rozwiązaniem są łóżka z szufladami na pościel, które są bardzo pojemne a nie muszą służyć jedynie do magazynowania tekstyliów.
Czy styl minimalistyczny to must have przy urządzaniu małej sypialni?
Oczywiście, że nie, ale urządzanie małej sypialni w tym stylu jest bardzo praktyczne. Przestrzeń oszczędna w dekoracje, akcesoria i zdobienia wydaje się bardziej przestronna i uporządkowana.