kinkiety oświetlające blat
29
gru

W kuchni przebywamy codziennie. Kojarzy się nam ona z miłą atmosferą i rodzinnym ciepłem. Marzeniem wielu z nas jest na pewno duża, przestronna kuchnia, w której nie tylko przyrządzimy posiłki, ale również będziemy mogli je spożywać w gronie rodziny czy przyjaciół. Metraż mieszkania nie zawsze pozwala nam na stworzenie takiej przestrzeni. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, jak łatwo można optycznie powiększyć niewielką kuchnię. Oto kilka rad jak to zrobić! 

Jakie meble powinniśmy wybrać do niewielkiej kuchni? 

Odpowiednie meble to kolejny sposób na optyczne powiększenie kuchni. Powinny one znajdować się w różnych liniach oraz być umieszczone na jednym poziomie. Dzięki temu kuchnia zyska wrażenie uporządkowanej oraz przestronniejszej. Nie powinniśmy wybierać szafek, które są masywne, przytłaczające i ciemne. Meble powinny być w jasnym kolorze. Mogą mieć fronty wykonane z materiałów, które odbijają światło. Szafki z przeszklonym frontem mogą być podświetlone od środka, dzięki czemu wnętrze zyska lekkości. Warto również zrezygnować z wysokiej meblowej zabudowy. Uzyskany w ten sposób efekt optycznie zmniejszy przestrzeń, a nam zależy przecież na jej powiększeniu.  

Ściany – jak wykorzystać ich potencjał 

szafka kuchenna na kółkach

Kolejny sposób, aby optycznie powiększyć małą przestrzeń w kuchni jest umieszczenie nad blatem fototapety z perspektywą. Dzięki temu kuchnia zyska na przestronności. Ściana naprzeciw tej z tapetą powinna zostać w jasnych barwach. Nie powinno się jej dekorować ani podkreślać, ponieważ dodatkowo podkreśli to kształt niewielkiego wnętrza. 

Podczas aranżowania małej kuchni warto zwrócić uwagę na podłużne pasy. Wydłużą one optycznie naszą kuchnię. Pasy na ścianach oraz posadzki o podłużnym układzie optycznie powiększą pomieszczenie. Warto zastosować pionowe półki, regały oraz wzory na ścianie.   

Lustra

Ważną rolę w optycznym powiększeniu przestrzeni odgrywają lustra. Gdy umieszczone są w podłużnej linii nad blatami bądź po przeciwnej stronie mebli, sprawiają one wrażenie głębi. Dzięki lustrom możemy odwrócić uwagę od ściany i optycznie powiększyć wnętrze. Lustro jednak odbija wszystko. Nie będzie zatem dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają idealnego porządku w kuchni. W takim wypadku lustro spowoduje, że będziemy mieć wrażenie chaosu i nieporządku.

Oświetlenie

 
Ważną rolę w małej kuchni odgrywa odpowiednie oświetlenie. Wpływa ono na ogólny charakter kuchni oraz jej estetykę i funkcjonalność. Za pomocą oświetlenia można stworzyć niepowtarzalny nastrój. Dobrym rozwiązaniem może okazać się podłączenie wielu małych światełek. Kinkiety oświetlające blat wydłużają optycznie mebel oraz całe pomieszczenie.  

W niektórych przypadkach należy unikać tego, co może przytłaczać. Pożegnajmy się więc ze zdobionymi żyrandolami. Zamieńmy je np. na plafony. Nie musimy całkowicie rezygnować z lamp wiszących. Warto jednak zadbać o to, by nie były one jedynym oświetleniem w niewielkiej kuchni.  

Meble mobilne  

Na ogół w małych kuchniach mieści się niewiele mebli. W takim przypadku świetnie sprawdzą się meble mobilne, czyli takie, które można z łatwością przestawiać czy przesuwać. Przyda się szafka na kółkach, którą w każdej chwili możemy wsunąć pod stół. Jeżeli kuchnia jest na tyle mała, że nie ma miejsca na wstawienie do niej stołu, dobrym rozwiązaniem będzie stół wysuwany bądź składany. W zależności od potrzeby można go złożyć bądź schować. To doskonały sposób na zaoszczędzenie odrobiny cennego miejsca.  

Inspiracje jak urządzić małą kuchnię 

W niewielkiej kuchni można zastosować kilka rozwiązań, dzięki którym stanie się ona optycznie większa. Oto kilka inspiracji, jak uzyskać taki efekt: 

  • kuchnia z wyspą. 
  • kuchnia cała na biało. 
  • kuchnia w kształcie litery L. 
  • wysokie szafki. 
  • bar. 

Kuchnia z wyspą 

Jeżeli mamy małą kuchnię w dodatku połączoną z salonem możemy zdecydować się na wyspę kuchenną. Jest to świetny, a zarazem bardzo popularny sposób na oddzielenie aneksu kuchennego od reszty pomieszczenia. Dzięki temu zyskamy dodatkową przestrzeń na przybory kuchenne – dodatkowy blat roboczy. Od strony salonu możemy dostawić wygodną ławkę bądź krzesła.   

Kuchnia cała na biało 

W całości pomalowana na biało kuchnia z jasnymi blatami i jasną podłogą sprawia wrażenie większej. Warto pamiętać o ostrożnym dobieraniu dodatków. Wybierajmy te w delikatnych, pastelowych barwach. Dzięki temu unikniemy wrażenia bałaganu.  

Kuchnia w kształcie litery L  

Jeśli pomieszczenie, w którym jest kuchnia jest wąskie bądź nie chcemy oddzielać aneksu kuchennego od salonu, kuchnia w kształcie litery L może okazać się idealnym rozwiązaniem. W takim wnętrzu najlepiej wybierać sprzęty do zabudowy. Powinny one tworzyć trójkąt roboczy – lodówkę i kuchenkę dobrze jest umieścić na przeciwległych końcach, pomiędzy nimi umieszczając zlew.  

Wysokie szafki  

W małych kuchniach zwykle brakuje przestrzeni do przechowywania garnków czy innych potrzebnych sprzętów. Dodatkową przestrzeń można uzyskać dzięki zabudowaniu ściany aż po sufit. Te, które znajdują się najwyżej warto przekształcić w pawlacz – powinny być otwierane od dołu do góry. Świetnie sprawdzą się jako spiżarnia bądź składzik na rzeczy, których nie używamy zbyt często. Jest jeszcze jedna zaleta zastosowania takich szaf pod sufit – nie musimy ścierać z nich kurzu.

Bar

To rozwiązanie sprawdzi się w nieco większej kuchni, gdzie chcemy zachować charakter aneksu kuchennego. Warto oddzielić go za pomocą baru. Jest to proste rozwiązanie, które zasłoni panujący w kuchni rozgardiasz i zapewni płynne przejście z kuchni do jadalni i pokoju dziennego. Blat baru możemy wykorzystać jako dodatkowa przestrzeń robocza.  

Co jeszcze warto wiedzieć urządzając małą kuchnię? 

Aranżując małą kuchnię należy pamiętać o wyborze kolorów. Małe pomieszczenia staną się optycznie większe dzięki zastosowaniu jasnych kolorów. Na wyraziste barwy możemy pozwolić jedynie w dodatkach i dekoracjach. Aby wnętrze zyskało głębi, należy wybrać dodatki z przezroczystego szkła.  

Jeśli nasza kuchnia przylega do salonu, warto rozważyć pozbycie się ściany między nimi i postawić na wyspę bądź bar. Dzięki temu wnętrze będzie sprawiało wrażenie bardziej przestronnego. Jeśli chodzi o wybór sprzętów, warto zastanowić się nad potrzebami domowników. Jednym wystarczy dwupalnikowa kuchenka i mała lodówka, innym będzie zaś potrzebna większa lodówka i więcej palników.  

Jeśli posiadasz niewielkie mieszkanie i potrzebujesz pomocy z jego aranżacją, służymy pomocą. Doświadczony zespół projektantów FengshuiHome tworzy funkcjonalne wnętrza bez względu na ich metraż. Zapraszamy do kontaktu!