antresola zaaranżowana na sypialnię
24
maj

Sprawdź, jak wykorzystać przestrzeń w wysokim mieszkaniu

Antresola to świetne rozwiązanie dla mieszkań w wysokich, starych kamienicach czy loftach. Dzięki niej pojawia się dodatkowa przestrzeń, która umożliwia nam bardziej funkcjonalną aranżację. Pokój z antresolą sprawdzi się też w kawalerce. Mają one zazwyczaj mały metraż, a dzięki antresoli zyskujemy dodatkowe pomieszczenie na sypialnię, biuro czy biblioteczkę.  

Czym jest antresola?  

Antresola to górna część pomieszczenia, dodatkowa powierzchnia, niezamknięta, ale oddzielona stropem pośrednim. Może stanowić osobne pomieszczenie (na przykład sypialnię bądź biuro) lub specjalnie wydzieloną część większej przestrzeni (przykładowo biblioteka w salonie).   

antresola jako biblioteczka

Kwestie związane z budową 

Na początku należy odpowiedzieć na pytanie, jaką wysokość powinno mieć mieszkanie, aby można było zbudować w nim antresolę? Najbardziej komfortowe aranżacje zakładają wysokość pomiędzy 400 a 450 cm, gdzie wysokość obu części będzie miała po minimum 200cm. Pamiętaj, że jeżeli antresola będzie Ci służyła jedynie jako miejsce do spania, nie ma konieczności przebywania w niej na stojąco, dlatego jej wysokość można ograniczyć do 150 cm, co pozwala wygodnie usiąść nawet wysokim osobom. 

Akustyka to jeden z najważniejszych aspektów przy urządzaniu antresoli, ponieważ dźwięki z dołu będą słyszane u góry i na odwrót. Powinniśmy dobrze się zastanowić, czy umieszczenie telewizora bądź sprzętu muzycznego centralnie pod konstrukcją, to dobry pomysł.  

Trzecią ważną kwestią jest ogrzewanie. Ciepłe powietrze przenosi się do góry, więc najlepiej będzie zdecydować się na ogrzewanie podłogowe. Natomiast na górze powinniśmy zainwestować w klimatyzację.  

Jakie materiały wykorzystać? 

Projektując naszą antresolę, musimy dobrze przemyśleć kwestię materiałów, które zostaną przez nas wykorzystane do jej budowy. Konstrukcje drewniane czy też metalowe, mogą sprzyjać lepszemu rozchodzeniu się dźwięku. W związku z tym, głośne chodzenie bądź przesuwanie rzeczy na antresoli będzie mocno słyszalne w całym mieszkaniu. Dobrym wyborem będą wytrzymałe rodzaje drewna takie jak: 

  • dąb,  
  • jesion,  
  • buk.  
łóżko na antresoli

​Jakie wybrać oświetlenie? 

Szklane ściany dobrze przepuszczają światło, więc ich zastosowanie może być ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym, wpisującym się w styl typu loft. Oczywiście nie dadzą nam zbyt dużego poczucia intymności, jeśli chcemy na antresoli umieścić sypialnię. Chyba że na szklanych ścianach zamontujemy rolety lub zasłony. 

Jeśli nasza antresola znajduje się w domu jednorodzinnym, to ciekawym rozwiązaniem na doświetlenie jej, będzie zamontowanie okna dachowego. Zagwarantuje to odpowiedni dostęp do światła dziennego, a w nocy stworzy romantyczny nastrój, gdy sypialnię spowije światło księżyca.  

Trudniejsze jest zastosowanie oświetlenia sztucznego, aby odpowiednio oświetlić salon i antresolę. Najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie świateł sufitowych o dużej mocy. Niestety jest to rozwiązanie energochłonne, a co za tym idzie dość kosztowne. Popularnym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem, jest zamontowanie źródeł światła bezpośrednio pod samą antresolą.  

Uatrakcyjnienie wizualne antresoli 

Przemyślana aranżacja antresoli bardzo wpłynie na uatrakcyjnienie mieszkania. Za dekorację mogą posłużyć belki konstrukcyjne. Również schody prowadzące na antresolę mają nie tylko charakter praktyczny, ale także dekoracyjny. Jeśli jednak antresola znajduje się w dość małym mieszkaniu, najlepiej jest wybrać schody kręte lub też drabinę. Zajmą one mało miejsca w i tak już małej przestrzeni. 

Ciekawym rozwiązaniem będą schody wyposażone w półki, na których można ułożyć na przykład książki czy komiksy. Istnieje też możliwość zamontowania pod stopniami schowków. Zwiększą one przestrzeń, w której możemy przechowywać przedmioty. 

domowe biuro na antresoli

Aranżacja salonu z antresolą daje ogrom możliwości

Możemy go urządzać w naprawdę różnych stylach wnętrzarskich, od nowoczesnego po minimalistyczny. Stworzenie antresoli zwiększa przestrzeń, co jest bardzo przydatne zwłaszcza w małym mieszkaniu. Jeśli chciałbyś wprowadzić ten element do swojego wnętrza, skorzystaj z pomocy profesjonalistów, którzy zaprojektują dla Ciebie rozwiązanie idealne. Zespół architektów FengshuiHome działa stacjonarnie na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie w całej Polsce. Zapraszamy do kontaktu. 

FAQ – najpopularniejsze pytania:

Jaki jest koszt zbudowania antresoli w mieszkaniu?

Wszystko zależy od użytych materiałów, rodzaju wejścia i wielkości konstrukcji, cena ustalana jest indywidualnie. Oczywiście, jeśli interesuje Cię samodzielne zbudowanie antresoli, koszty będą znacznie niższe, ponieważ zapłacisz jedynie za materiały. 

Czy zbudowanie antresoli w kawalerce jest dobrym pomysłem?

Oczywiście! Dzięki zbudowaniu antresoli zyskasz dodatkowe pomieszczenie. Sprawdź jednak, czy Twoje mieszanie ma wystarczająco wysoki sufit, aby można było komfortowo korzystać z powierzchni na podwyższeniu. 

Czy antresola nadaje się tylko do stworzenia w niej sypialni? 

Oczywiście, że nie. Pomieszczenie na antresoli może zmienić się w Twoje prywatne biuro, biblioteczkę czy nawet salon gier. Jej wykorzystanie jest uzależnione wyłącznie od Twoich pomysłów i potrzeb.