folia dekoracyjna z motywem witrażu
22
gru

Folie okienne kojarzą się głównie z reklamami wklejonymi w witrynach sklepów. Tymczasem ten niepozorny gadżet może mieć dużo więcej przydatnych funkcji, od ochronnej po dekoracyjną. I właśnie ze względu na nie, zyskuje coraz więcej zwolenników wśród użytkowników domów i mieszkań. Odpowiednio dobrane folie mogą znacznie zwiększyć komfort domowników oraz stanowić ciekawy dodatek wystroju wnętrz.  

Czym są folie okienne? 

Folie okienne produkowane są z PVC lub folii poliestrowej. Jest to dość tania metoda na ochronę przed promieniami słonecznymi lub wzrokiem sąsiadów, a nawet włamaniem. W zależności od zastosowanej techniki i dodatków może spełniać wiele różnych funkcji. Podobnie jak w przypadku innych materiałów, producenci wymyślają co raz to nowe warianty folii na okna, dzięki którym możemy uzyskać bardzo ciekawe efekty wizualne.  

przeciwsłoneczna folia przyciemniająca pokój

Na rynku dostępne są folie zewnętrzne i wewnętrzne. Przy czym deklarowany okres trwałości tych drugich jest znacznie dłuższy i wynosi 10-15 lat. Ogromnym plusem folii okiennych jest łatwość montażu, który z powodzeniem możemy wykonać sami. W zależności od potrzeb oraz pomysłu na dekorację okna możemy pokryć jedynie fragment szyby lub przeistoczyć ją w piękny witraż.  

Rodzaje folii na okna 

  • Przeciwsłoneczne – jak sama nazwa wskazuje, służą do przyciemniania pomieszczeń. Najlepsze efekty osiągniemy, montując je po zewnętrznej stronie szyb, gdzie będą ograniczały przenikanie ciepła i światła nawet do 90%. Latem ten typ folii zapewni nam ochronę przed upałem, natomiast zimą ograniczy utratę ciepła na zewnątrz. Folie przeciwsłoneczne występują w różnych kolorach, ale najlepsze efekty uzyskamy, stosując te w kolorze srebrnym. 
  • Dekoracyjne – będą ciekawym akcentem przy urządzaniu wnętrz. Najczęściej wybierane są folie w pastelowych, delikatnych kolorach, które nie ograniczą w znacznym stopniu przenikania promieni słonecznych, a jednocześnie osłonią nas przed wzrokiem sąsiadów. Planując naklejenie takich folii na okna w pokojach dzieci, możemy wybrać wzory np. z postaciami z ulubionej bajki, co z pewnością ucieszy najmłodszych. Mnogość motywów i kolorów pozwala na dopasowanie folii do każdego stylu wnętrza, czyniąc je jeszcze bardziej atrakcyjnym.  
  • Antywłamaniowe – mają zwiększoną grubość i wytrzymałość na uszkodzenia. Naklejane po zewnętrznej stronie okna, chronią szybę przed pęknięciem na skutek uderzenia. Jeśli jednak uda się ją rozbić, szkło nie rozsypuje się, ale jest przytrzymywane w całości.  
  • Lustro weneckie – dzięki efektowi lustrzanego odbicia, daje domownikom całkowitą prywatność. Nikt postronny nie zobaczy, co dzieje się w domu, a tymczasem domownicy widzą wszystko, co dzieje się na zewnątrz. Należy jedynie pamiętać, że efekt ten działa w ciągu dnia, a znika po zapaleniu światła, więc wieczorem naszą prywatność muszą chronić rolety lub zasłony.  
  • Termoizolacyjne – idealne do zastosowania wszędzie tam, gdzie występuje znaczna różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Przez zatrzymywanie ciepła wewnątrz budynku z pomocą folii, możemy znacznie obniżyć koszty ogrzewania.  
  • Antygraffiti – często stosowana na witrynach sklepowych. Poprzez zwiększoną twardość jest odporna na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Jej powierzchnia zaprojektowana jest w taki sposób, aby można było bez problemu, nawet bez stosowania detergentów, usunąć z niej farby. 
  • Elektryczne – to stosunkowo nowy rodzaj folii okiennych. Panel przyklejony do szyby podłączony jest do prądu i w zależności od potrzeb w danej chwili, możemy zmienić go z przezroczystego w mleczny, ograniczający widoczność.  

Czy montaż folii okiennej naprawdę jest tak prosty? 

Zdecydowanie tak. Przygotowaliśmy krótką instrukcję krok po kroku, dzięki której z powodzeniem samodzielnie nakleisz większość typów folii. Taki montaż nie jest czasochłonny i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Jednak przy większych powierzchniach lub bardziej wymagających rodzajach folii warto skorzystać z usług specjalistów. Przed przystąpieniem do montażu należy przygotować potrzebny do jej przyklejenia płyn. Możemy kupić specjalny preparat przeznaczony do tego celu lub przygotować go samodzielnie, dodając do 1l wody kilka kropel płynu do mycia naczyń.  

W pierwszej kolejności musimy dokładnie oczyścić szybę, tak aby nie pozostały na niej nawet najmniejsze zabrudzenia. Następnie odrysowujemy i wycinamy z folii wybrany fragment o wielkości szyby +1cm zapasu z każdej strony. Pryskamy szybę wcześniej przygotowanym detergentem i nakładamy na nią folię (stroną klejącą), a następnie dociskamy. Dzięki użyciu płynu możemy swobodnie przesuwać folią po szybie i dokładnie dopasować jej położenie. Teraz ponownie spryskujemy całość detergentem i za pomocą ściągaczki do szyb usuwamy wodę oraz powietrze spod folii. Na koniec obcinamy nadmiar materiału dookoła szyby nożykiem tapicerskim, osuszamy okno papierowym ręcznikiem, a ściągaczką dociskamy brzegi folii.  

Niewątpliwie folie okienne mogą stanowić nietuzinkową dekorację wnętrz. Specjaliści FengshuiHome pomogą Wam w wyborze najlepszych folii dla Waszych domów i mieszkań. Razem stworzymy stylowe miejsce odpoczynku, zapewniające prywatność i poczucie bezpieczeństwa.