lampa podłogowa w salonie
03
sty

Obok doboru mebli i dekoracji, ważnym elementem aranżacji salonu jest oświetlenie. Jeśli nieodpowiednio je zaprojektujecie, Wasz pokój będzie mało funkcjonalny. Żyrandole oraz lampy są nie tylko dekoracją, to obowiązkowe elementy pełniące określone zadania. Ergonomiczne wnętrze ma wyznaczone światłem strefy, eksponuje odpowiednią barwę światła oraz zachowuję spójność w designie lamp. Jakie więc oświetlenie do salonu wybrać? 

Podstawą dobry plan  

W salonie zastosowanie jednej lampy centralnej może okazać się niewystarczające. Powinien on mieć odpowiednią ilość punktów świetlnych. Dobrze jest ich rozmieszczenie zaplanować na początku, jeszcze przez wykończeniem pomieszczenia. Przed wyborem żyrandola i lamp bocznych należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.  

 • Ile stref będzie miał salon? 

Każde miejsce w salonie powinno być właściwie oświetlone. Czytając, wybieraj lampy stojące dające naturalne, niedrażniące światło. Nad stołem zamontuj lampę wiszącą z ciepłym światłem. Każda sekcja pokoju powinna mieć oddzielne źródło światła.  

 • Wielkość pokoju dziennego 

Zlecane jest, aby na każdy metr salonu stosować około 250-400 lumenów światła. Oznacza to, że zakładając, że salon ma 30m2 będzie potrzebował około 10 tysięcy lumenów, czyli minimum 10 żarówek LED każda o mocy 10W.  

 • Styl aranżacji Design lamp warunkuje charakter salonu 

Wygląd lamp powinien być spójny ze stylem pokoju. Przykładowo do wnętrz urządzonych w stylu glamour nie będą pasowały bambusowe klosze, do industrialnego natomiast pałacowe żyrandole. 

 • Dobór oświetlenia do charakteru pokoju dziennego 

Wielkość pomieszczenia oraz jego układ narzucają wybór odpowiednich punktów świetlnych.  

W dużych salonach, które są połączone z aneksem kuchennym powinny rozjaśniać obie ze stref. Kiedy mamy niewielki salon warto unikać zbyt intensywnego światła.  

Oświetlenie małego i dużego salonu  

Oświetlenie w dużym i małym salonie wyróżnia ilość źródeł światła. W dużym, przestronnym wnętrzu należy zadbać o profesjonalne doświetlenie każdej ze stref. W małym pomieszczeniu za pomocą światła możemy korzystnie je wymodelować. Do niskiego oraz niewielkiego pokoju dziennego dobrym rozwiązaniem będzie oświetlenie sufitu za pomocą np. minimalistycznego plafonu bądź głównej lampy ze światłem skierowanym w górę. Dzięki temu salon będzie optycznie większy. W przypadku wąskiego salonu dobrze jest mocniej doświetlić dłuższą ścianę, co również wizualnie powiększy wnętrze. Podobny efekt uzyskamy dzięki listwom na suficie oraz podświetleniu półek czy obrazów. Niewielki salon będzie wydawał się większy, jeżeli umieścimy w nim wiele punktów świetlnych.  

Salon z dużą i małą ilością światła naturalnego  

W salonach z małą ilością naturalnego światła dobrze jest postawić na jasne oraz minimalistyczne oświetlenie przysufitowe. Powinno być ono spójne kolorystycznie z odcieniem sufitu po to, aby nie zaciemniać ani nie przytłaczać dodatkowo pomieszczenia. Wybieraj jasne kolory lamp oraz naturalne, białe światło.  

W salonie z dużą jak i z małą ilością naturalnego światła należy umieszczać dodatkowe jego źródła. W tych, które posiadają przestronne okna nie trzeba aż tak bardzo koncentrować się na centralnej lampie. Po zmroku na pierwszym planie będą klosze oświetlające poszczególne strefy, oświetlenie dekoracyjne oraz lampy podłogowe.  

Oświetlenie tradycyjnego salonu i tego z aneksem kuchennym  

bogato zdobiony żyrandol

W klasycznym pokoju należy pamiętać o spójności lampy centralnej i tych doświetlających, dzięki którym użytkowanie każdej ze stref będzie bardziej komfortowe. W salonie, który połączony jest z kuchnią światło powinno dobrze oddzielać dwie strefy – przygotowywania posiłków oraz odpoczynku. Kiedy wnętrze wyposażone jest w wyspę, można dodatkowo doświetlić ją lampami wiszącymi bądź przy pomocy oświetlenia sufitowego. Jeżeli te rozwiązania okażą się niewystarczające możesz zamontować dodatkowe halogeny. Podświetl nimi blaty w aneksie kuchennym oraz meble. Plafon w centralnej części będzie odpowiednim źródłem światła centralnego w przypadku kuchni połączonej z salonem. 

Oświetlenie a kolor ścian i mebli 

Światło zmienia postrzeganie barw, a oświetlenie mocniej nasyca kolory. Aby podkreślić jasne i chłodne kolory w salonie wybierz białe, zimne źródła światła, dzięki którym rozświetlisz takie barwy mebli oraz ścian. Dzięki żółtemu światłu rozświetlimy ciepłe barwy – przytłumi to ciemne kolory czyniąc je stonowanymi.  

Wybierając określone tonacje ścian i mebli należy pamiętać, że: 

 • ciemne barwy frontów i ścian w pokoju dziennym wymagają mocnego oświetlenia, 
 • chłodne odcienie lepiej wyglądają w zimnym świetle,  
 • ciepłe kolory ścian i mebli dobrze prezentują się z ciepłym oświetleniem.  

Jakie oświetlenie do salonu będzie najlepsze? 

Najlepiej wybrać takie, które stworzy zgraną kompozycję ze stylistyką oraz wyposażeniem wnętrza. Oprócz głównego światła, uwzględnij również klosze, które rozjaśnią wszystkie ze stref w pokoju oraz dekorujące pomieszczenie boczne lampy.  

Kilka rodzajów światła 

W celu uzyskania najlepszego efektu oraz zmiany nastrojów dobrze jest oświetlenie w salonie rozmieścić warstwowo. Oświetlenie ogólne będzie tłem dla tego miejscowego oraz dekoracyjnego. Istotne jest czy światło pada z dołu czy z góry oraz jaką ma barwę. Różne rodzaje oświetlenia w pokoju dziennym może w każdej z jego stref stworzyć inny klimat. Światło zmienia kolor ścian, mebli, tkanin oraz powiększa i pogłębia wszystkie nisze i zagłębienia jakie znajdują się z meblach czy przedmiotach.  

Światło wpływa także na nasz nastrój. Jasne wnętrza wywołują pogodny nastrój oraz pobudzają do aktywności. Wnętrza mniej oświetlone wywołują odczucia spokoju i odprężenia. Salon będzie wydawał się przytulny i ciepły, jeżeli użyjemy w nim rozproszonego światła. Lepszym wyborem będzie umieszczenie w salonie kilku słabszych punktów świetlnych od jednego mocnego.  

Lampy centralne 

Lampy, które są głównym źródłem światła salonu mogą być bardzo różnorodne. Występują zarówno jako klasyczne lampy abażurowe jak i plafony. Wyróżnia je interesujące połączenie surowców oraz minimalistycznie poprowadzona linia profilu. Do nowoczesnego oświetlenia w salonie zalicza się także „pająki”, które są charakterystyczne dla modernistycznych rozwiązań. Luksusowe lampy to zazwyczaj rozbudowany żyrandol zachwycający pałacowym kształtem i dodatkami jak szklane kryształy czy lustra. To również chromowane bądź złote stelaże oraz abażury z weluru. Retro lampy prezentują drewniane, materiałowe bądź szklane klosze.  

Oświetlenie boczne 

Boczne oświetlenie w salonie to głównie ozdobne lampy. Tworzą one klimat i nastrój we wnętrzu oraz są dekoracją komód, szafek czy parapetów. Możemy wyróżnić klosze: 

 • szklane – dedykowane do salonów urządzonych w stylu tradycyjnym,  
 • metalowe – stosowane głównie we wnętrzach w stylach minimalistycznym, industrialnym oraz nowoczesnym,  
 • bambusowe – sprawdzą się w pomieszczeniach w stylu eklektycznym czy boho,  
 • drewniane – odpowiednie do salonów zaaranżowanych w minimalistycznym czy industrialnym stylu.  

Ciepłe barwy światła dobrze jest łączyć z takim samym kolorem wyposażenia np. z brązowymi oraz beżowymi meblami czy ścianami. Jasne lampy i chłodne światło idealnie nadadzą się do niewielkich i zacienionych salonów. Za pomocą światła można wyznaczyć poszczególne strefy pokoju dziennego. W budowaniu świetlnych kurtyn i pięknych dekoracji pomocne są halogeny. Idealnie doświetlą one sufit, podłogę oraz dekoracje. 

Dzięki dobremu oświetleniu salon staje się funkcjonalnym miejscem, niezależnie od jego wielkości. Jeśli stoisz przed wyborem odpowiedniego oświetlenia do Twojego mieszkania, chętnie Ci doradzimy. Zapraszamy do kontaktu z FengshuiHome!