pomarańczowa sofa, lampa stojąca, kwiat
15
lut

Specyfika koloru

Kolor pomarańczowy jest dość rzadko stosowany w aranżacjach wnętrz. Choć przyciąga uwagę obserwatora, jest uznawany za barwę, która szybko się nudzi. Takie podejście ma uzasadnienie w odniesieniu do dużych przestrzeni, na przykład podłóg czy ścian, gdzie zastosowanie koloru pomarańczowego jest sporym wyzwaniem. Jednak barwa pomarańczowa użyta w dodatkach, nawet w bardzo intensywnej postaci, nadaje wnętrzu energię i optymizm. Warto odkryć unikalność tego koloru w aranżacji, wykorzystując go z umiarem i ciesząc się wyjątkowym efektem, który ożywia wnętrza.

Z czym łączyć?

Z czym efektownie łączyć kolor pomarańczowy, tak aby wnętrze pozostało eleganckie? Barwa ta świetnie odnajduje się w awangardowych wnętrzach w zestawieniu z żółcią, zielenią czy czerwienią. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że taka kolorystyka jest przeznaczona dla dużych pomieszczeń i szybko może okazać się uciążliwa dla odbiorcy. Ważne jest zatem zachowanie umiaru, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach, aby uniknąć przytłaczającego efektu. Wybór koloru pomarańczowego jest świetny dla osób, które lubią i potrafią samodzielnie wprowadzać do wnętrz częste zmiany, albo po prostu nasycone barwy są ich ulubionymi i nie lubią aranżacji z wykorzystaniem delikatniejszych kolorów, takich jak beże czy szarości. Dla tych, którzy niekoniecznie pragną radykalnych zmian, istnieje opcja wykorzystania koloru nasyconej pomarańczy jako dodatku lub zdecydowanie się na jej subtelniejszy i bardziej stonowany odcień. Taka delikatniejsza, lekko rozbielona czy przyszarzona barwa nadal emanuje ciepłem, a jednocześnie nie jest agresywna i pozwala na harmonijne połączenie z łagodniejszymi kolorami, tworząc eleganckie i piękne aranżacje wnętrz. Warto odkryć równowagę między intensywnością a subtelnością koloru pomarańczowego, aby nadać swojemu mieszkaniu unikatowy charakter.

pomarańczowe szafki, drewniana podłoga

Pomarańczowe dodatki

Pomarańczowe dodatki są świetnym sposobem na ożywienie wnętrz, szczególnie takich, w których dominują stonowane beże, brązy, biel czy szarość.  Świetnym zabiegiem aranżacyjnym jest ułożenie kilku pomarańczowych poduszek na skórzanej, ciemnobrązowej kanapie. Interesująco będą wyglądały również intensywnie pomarańczowe dywaniki czy abstrakcyjne obrazki. Z kolei w minimalistycznych szaro – białych przestrzeniach te same dodatki dodadzą przytulności i domowego uroku, ocieplając je. Efektowną harmonię stworzy również intensywny, pomarańczowy, puszysty pled zestawiony w kontraście z szarym fotelem. Natomiast intensywnie pomarańczowe zasłony w oknach pięknie ożywią duże i wysokie wnętrza. Pomarańczowe dodatki mogą niewątpliwie zrewolucjonizować styl mieszkania, nadając mu niepowtarzalny urok.

pomarańczowe szafki, kanapa, stolik

Ściany i meble

Jak kolor ścian zestawić z pomarańczowymi meblami, aby stworzyć unikalne i zachwycające wnętrze? Pomarańczowe meble to niewątpliwie dość rzadki i nietypowy wybór, gwarantujący oryginalność i niepowtarzalność wnętrza. Przy takich meblach dobór kolorystyki ścian może okazać się problematyczny. Warto, aby powierzchnie ścian miały dość neutralną barwę – taką, która nie będzie powodować zmęczenia. Najbezpieczniejszą opcja jest zawsze neutralna biel. Jednak dla osób, które nie są zwolennikami białych ścian lub szukają bardziej odważnych kolorów, dobrym wyborem do pomarańczowych mebli będą takie kolory ścian, jak:

  • zieleń,
  • odcienie niebieskiego,
  • szarości,
  • brąz.

Warto jednak zachować ostrożność przy stosowaniu ciemnych kolorów, ponieważ mogą one optycznie pomniejszyć przestrzeń i stworzyć wrażenie przytłoczenia. Istotne jest również dopasowanie odcienia koloru, na jaki się zdecydujemy – musimy zestawić odpowiedni odcień barwy pomarańczowej z odpowiednim odcieniem koloru o podobnej intensywności. Na przykład intensywny, czysty pomarańcz harmonizuje z czystym i równie intensywnym niebieskim, nasyconą zielenią lub wyrazistą szarością. Natomiast rozbielony oranż ładnie współgra z pastelami i delikatnymi odcieniami, takimi jak khaki, gołębia szarość czy stalowoniebieski. Taka harmonia kolorów jest istotna, aby stworzyć unikatowe wnętrze z zastosowaniem pomarańczowych mebli.

pomarańczowa ściana, łóżko, dywanik

Wyjątkowy projekt wnętrz z nami!

Ożyw swoje wnętrza za pomocą koloru pomarańczowego! Nasz doświadczony projektant wnętrz z FengshuiHome pomoże Ci w stworzeniu unikalnego projektu, harmonijnie łączącego pomarańczowy akcent z resztą wnętrza. Dzięki projektowaniu i aranżacji wnętrz razem z nami wprowadzisz do swojego domu energię i optymizm! Ciesz się przemyślaną aranżacją z naszym ekspertem od projektowania wnętrz. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jaki kolor ścian jest polecany do pomarańczowych mebli?

Ściany w kolorze neutralnej bieli są najbezpieczniejszym połączeniem z meblami w kolorze pomarańczowym. Dobrym wyborem będą także ściany w takich kolorach, jak zieleń, błękit, szarości i brąz.

Jak pomarańczowe dodatki oddziałują na minimalistyczne wnętrze?

Pomarańczowe dodatki, takie jak poduszki, dywaniki czy abstrakcyjne obrazki mogą ocieplić minimalistyczne, szaro – białe wnętrze, dodając mu przytulności oraz domowego charakteru.