ceramiczne płytki w łazience
03
sty

Łazienka to wbrew pozorom bardzo wymagające pomieszczenie. Musi spełniać nasze wizualne oczekiwania. Nie sposób pominąć, że niezwykle istotna jest również jej funkcja. Prędzej czy później każdy z Waszych gości do niej trafi. Zależy nam nie tylko na tym, by była ona ładna, ale również bezpieczna i funkcjonalna. Jak więc uniknąć błędów podczas jej urządzania? Oto kilka przykładów, czego powinniście unikać! 

Nieodpowiednie oświetlenie 

Łazienki najczęściej są pomieszczeniami, w których nie ma okien. Należy wtedy postawić na sztuczne oświetlenie. Główne oświetlenie, niezwykle przydatne podczas wykonywania codziennych czynności, najlepiej, żeby miało jak najbliżej zbliżoną do tego naturalnego barwę.  

Błędem, jaki popełniamy dość często jest nieprawidłowe oświetlenie lustra. Zupełnie nie sprawdzi się jeden kinkiet nad lustrem, świecący w dół. Światło skierowane ku górze sprawi, że zamiast oświetlić naszą twarz podczas codziennej pielęgnacji, rzuci na nią cienie. W przypadku lustra najlepiej sprawdzi się oświetlenie równomierne oraz liniowe. Dobrym rozwiązaniem będą umieszczone po obu stronach lustra lampy w postaci kinkietów z rozproszonym światłem. Pozwoli Wam to na równomierne oświetlenie twarzy.  

Brak wentylacji 

Para wodna osadzająca się na płytkach, suficie czy lustrach z czasem spowoduje powstanie zagrzybienia czy pleśni. Niezwykle ważne jest zatem zadbanie o odpowiednią wentylację. Warto również pamiętać o czyszczeniu kratek wentylacyjnych.  

Jeśli chodzi o wentylację, należy pamiętać o odpowiednich drzwiach wejściowych do naszej łazienki. Powinny się w nich znaleźć otwory wentylacyjne. Możemy również zamontować drzwi, które będą miały specjalne podcięcie wentylacyjne.  

Niewłaściwy wybór płytek  

Bardzo niebezpiecznym, wręcz niedopuszczalnym błędem podczas aranżacji łazienki jest wybór płytek z wysokim połyskiem na posadzkę. Takie płytki niewątpliwie prezentują się bardzo dobrze. Należy jednak pamiętać, że w łazience nietrudno o rozchlapaną wodę co może doprowadzić do wypadku. Spowodowane jest to faktem, że ceramika jest po prostu śliska. Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o płytki będą zdecydowanie te antypoślizgowe.  

Jeżeli bardzo zależy Wam na połyskującej podłodze, nic straconego. Zdecydujcie się wtedy na zastosowanie dwóch rodzajów płytek, które będą ze sobą współgrały. W takim przypadku ceramikę antypoślizgową należy położyć jedynie w miejscach najbardziej narażonych na zalanie wodą jak np. obok wanny. Takie rozwiązanie jednak sprawdzi się jedynie w przypadku łazienek o większej powierzchni.  

Białe płytki podłogowe 

otwory wentylacyjne w drzwiach

Prezentuje się to bardzo dobrze, ale jak wiemy – często estetyka nie idzie w parze z wygodą. Szczególnie nad wyborem białej posadzki powinny zastanowić się osoby z długimi, ciemnymi włosami. Każdy włos, który spadnie z Waszej głowy na takiej podłodze jest niezwykle widoczny. Jeśli jesteś fanem sprzątania, takie płytki będą dla Ciebie odpowiednim wyborem. Najbardziej praktyczne do łazienki, kuchni czy holu będą takie płytki, na których najmniej widać różnego rodzaju zabrudzenia. Sprawdzą się:  

  • drewnopodobne,  
  • imitujące beton,  
  • patchworkowe,  
  • inspirowane naturalnymi kamieniami.  

Zbyt duża ilość wzorów  

To rada głównie dla osób, które posiadają małe łazienki. W mniejszych pomieszczeniach nie powinniśmy stosować zbyt dużo wzorów czy mozaik. W niewielkiej łazience zazwyczaj i tak dużo się dzieje. Musimy zmieścić w niej dość dużo niezbędnych elementów. Dodając do niej zbyt wielu kolorów czy wzorów możemy tylko pogorszyć sprawę. Jeśli zależy Wam na mocniejszym kolorze czy wzorze, lepiej zrobić to np. jedynie na fragmencie ściany.  

Różne odcienie bieli 

Wybierając wyposażenie do łazienki, najczęściej kierujemy się wyglądem pojedynczych elementów. Ładna wanna, umywalka, WC. Jednak po zamontowaniu wszystkiego okazuje się, że coś nie pasuje. Najczęściej spowodowane jest to tym, że nie korzystamy z pomocy profesjonalistów, tylko sami wybieramy wyposażenie. W takim przypadku często okazuje się, że każdy wybrany przez nas element jest innego typu. Jeśli nie jesteśmy profesjonalistami, trudno będzie zaaranżować przestrzeń tak, by była spójna i funkcjonalna.  

Widoczne odprowadzenia 

Wystrzegajmy się pozostawiania na widoku rur, syfonów czy innych mało estetycznych elementów, które jak wiemy są niezbędne, ale nie jest to powodem, aby szpecić nimi łazienkę. Istnieją jednak wyjątki od reguły np. w stylu industrialnym mile widziane są różne elementy instalacji. W każdym przypadku jednak należy zadbać o estetykę. 

Reasumując, łazienka to dość trudne do zaaranżowania pomieszczenie. Urządzając ją warto zastosować się do powyższych rad lub w razie potrzeby skontaktować się ze specjalistami. Nasi projektanci chętnie pomogą Ci zaprojektować piękną i funkcjonalną łazienkę, a także odmienić wnętrze całego Twojego mieszkania.