błędy w aranżacji wnętrz
02
sty

Aby urządzić gustowne mieszkanie wcale nie trzeba być dekoratorem wnętrz. Wystarczy wyeliminować najczęściej popełniane błędy podczas ich aranżacji. Posiadając odrobinę wyczucia oraz dobrego smaku, nasze pomieszczenia staną się przytulnym gniazdkiem, w którym poczujemy się jak w domu. Jakich błędów należy zatem unikać? 

Zbyt mało miejsca do przechowywania  

Niestety zbyt mało uwagi poświęcamy na zaplanowanie miejsca do przechowywania. Kiedy urządzamy swoje pierwsze mieszkanie jesteśmy na tyle podekscytowani, że zapominamy o zaplanowaniu funkcjonalnego miejsca na szafy, szafki w kuchni czy ubrania. Nie zastanawiamy się także, gdzie umieścimy rzeczy typu odkurzacz, deska do prasowania czy mop. Kończy się to postawionym w kącie wiadrem czy odkurzaczem, które co chwila zajmują inne miejsce.  

Są dwa rozwiązania, aby w naszym mieszkaniu wystarczyło miejsca na wszystko.  

Po pierwsze – odgracenie mieszkania. Skoro brakuje Ci miejsca na przechowywanie rzeczy, to może masz ich po prostu zbyt dużo? 

Zastanów się, czy wszystko jest Ci na pewno potrzebne, czy aby na pewno nie ma rzeczy, których w ogóle nie używasz. Może masz w swoim mieszkaniu przedmioty, które występują w kilku egzemplarzach. Po co Ci kilka pustych słoików w szafce w kuchni? 

Drugie rozwiązanie to przeanalizowanie urządzeń do przechowywania 

Często zdarza się tak, że potencjał takich urządzeń nie jest wykorzystywany. Chociażby zbyt duży odstęp między półkami, który powoduje, że nie wykorzystujemy połowy dostępnej przestrzeni. W takim przypadku wystarczy zamontować dodatkową półkę, dzięki czemu zyskamy miejsce na kolejne przedmioty. Podobnie jest z szafami. Zwykle mają wysokość 200 cm, a średnia wysokość mieszkania to 250 cm. Zostaje więc 50 cm, które możesz wykorzystać na dodatkowe pudełka czy ozdobne kartony do przechowywania. Kolejną przestrzenią, którą możemy dodatkowo wykorzystać jest miejsce pod łóżkiem. Możemy schować tam np. pościel czy nawet deskę do prasowania.  

Dodatki na zapas  

mieszkanie z dużą ilością dodatków

Zdarza się tak, że kupujemy rzeczy do mieszkania, nie wiedząc jak będzie wyglądać oraz jak chcemy je zaaranżować. Uczucie euforii, że kiedyś w końcu zrobisz remont czy kupisz swoje wymarzone mieszkanie, a akurat w sklepie jest promocji, na piękne ozdoby, których grzech nie wziąć ze sobą. Po jakimś czasie przychodzi moment urządzania mieszkania. Okazuje się, że wszystko po prostu do siebie nie pasuje. Kupowanie pod wpływem emocji, impulsu oraz bez zastanowienia to jedynie zbiór pojedynczych egzemplarzy. Zamiast tworzyć spójną całość, okazuje się, że rzeczy zakupione jakiś czas temu kompletnie nie pasują do naszej wizji mieszkania. Dodatki czy dekoracje powinny być przemyślane i zgodnie z tym, jak chcemy urządzić nasze wnętrza. Staraj się zatem nie kupować na zapas. Zaoszczędzisz nie tylko czas, ale również pieniądze.    

Dobór kolorów do wnętrza

Warto wiedzieć, że kolory, które oglądamy na próbnikach są zwykle o ton jaśniejsze, niż w momencie, gdy znajdują się na ścianie. Dobierając kolory do poszczególnych pomieszczeń warto pamiętać, że jasne barwy sprawią, że wnętrza będą wizualnie większe, ciemne natomiast wizualnie je pomniejszą. Kiedy zdecydujemy się na ściany w beżowych czy kremowych barwach, dobrze będzie przełamać je mocnymi akcentami w postaci dekoracji. Wtedy wnętrze nie będzie mdłe.  

Pomieszczenie w jednym wyrazistym kolorze 

Dobór barw do pomieszczeń to dość skomplikowany temat. W grę wchodzi łączenie wielu kolorów  na różnych płaszczyznach. Podobnie jak światło, kolory pełnią dużą rolę w budowaniu klimatu we wnętrzach. Niektórzy wybierają kolory zachowawcze, bojąc się korzystać z palety barw. Wybierane są głównie biele. Taką aranżację doskonale można ożywić dodatkami oraz fakturami. Większym błędem jest nadmierne zaufanie do swoich wyobrażeń, przez co decydujemy się np. na pomalowanie wszystkich ścian na jeden, intensywny kolor. Jak zachować balans? 

  • wybieraj jasne kolory,  
  • stawiaj na chłodną paletę barw,  
  • jeśli chcesz wykorzystać intensywne akcenty, postaw na cieplejsze odcienie  
  • mieszając barwy w jednym pomieszczeniu, stosuj zasadę 60:30:10, czyli 60%- kolor podstawowy, 30% – dopełniający, 10% – intensywna barwa w dekoracjach. 

Spójność aranżacji 

Ważną kwestią jest dopasowanie poszczególnych elementów do całego wnętrza. Nie należy przesadzać z ilością kolorów oraz dodatków. Może to spowodować, że będą one gryzły się kolorystycznie. Warto też zwrócić uwagę na zagospodarowanie przestrzeni. Nie powinno być w jednej części zbyt dużej ilości elementów przy drugiej, która jest praktycznie pusta.  

Oświetlenie 

Kolejnym błędem podczas aranżacji wnętrz jest źle dobrane oświetlenie. Pamiętajmy, że światło to kreator przestrzeni, dlatego należy je odpowiednio, w zależności od przeznaczenia rozmieścić. Miejsce naszej pracy, łazienka czy kuchnia, to pomieszczenia, w których powinno być dużo światła. Pokoje, w których odpoczywamy będą miały tego światła znacznie mniej. Warto zachować równowagę. Zbyt mała ilość światła pozbawi pomieszczenia uroku, z powodu zbyt małej widoczności elementów dekoracyjnych.  

Wnętrza na pokaz 

Aby przypodobać się rodzicom czy znajomym urządzamy mieszkania tak, aby były stylowe i jak najbardziej eleganckie.ć. Zapominamy więc o własnych potrzebach i gustach. W zaaranżowanym mieszkaniu w ten sposób nie poczujesz się ani swojo, ani komfortowo. Styl skandynawski czy prowansalski są uważane za takie, które podobają się niemal każdemu, nie będą jednak pasować do każdego wnętrza czy osobowości. Zanim zdecydujesz się na któryś ze stylów wnętrzarskich zasięgnij porady projektanta wnętrz. 

To tylko kilka przykładów błędów, których powinniście unikać podczas aranżacji wnętrz. Jeśli jesteś na etapie urządzania mieszkania i nie wiesz, czy Twoje pomysły są właściwe, zapraszamy do kontaktu. Zespół FengshuiHome stworzy projekt na miarę Twoich potrzeb.