oświetlenie do łazienki
03
sty

Pomieszczeniem, które wymaga dobrego oświetlenia za pomocą sztucznego światła jest niewątpliwa łazienka. Dobrze rozplanowane oświetlenie tego pomieszczenia, umożliwi Wam komfortowe korzystanie. Dzięki odpowiednio dobranym kinkietom łazienkowym czy lampom wiszącym zwiększymy walory wizualne wnętrza. Coraz częściej oświetlenie łazienkowe stanowi również dekorację.  

Wybierając oświetlenie łazienkowe należy rozważyć kilka czynników. Światło pomaga nam podczas sprzątania czy codziennej pielęgnacji. Równomierne oświetlenie całej łazienki odgrywa ogromne znaczenie w kwestii troski o higienę oraz czystość.  

Oświetlenie całej łazienki  

W każdej łazience powinno znajdować się wydajne źródło oświetlenia górnego, może je stanowić np. lampa sufitowa. Będzie to podstawowe źródło światła, dzięki któremu będziemy mogli komfortowo korzystać z wnętrza. Do niedawna najbardziej popularne były lampy wiszące. Rynek oferuje wiele modeli o różnorodnym charakterze. Pozwoli Wam to dopasować lampy do łazienki w wybranym przez Was stylu aranżacyjnym.  

Lampy wiszące 

Lampy wiszące mogą mieć jedno, dwa, a nawet pięć ramion. Możemy je dopasować do wnętrza o różnym metrażu. W przypadku niższych pomieszczeń częstym wyborem są sufitowe plafony. Na rynku mamy te tradycyjnie wyglądające oraz nowoczesne modele. Zastosowanie plafonów do łazienki wcale nie musi oznaczać monotonii. Niektóre z rozwiązań efektownie oddają promienie świetlne oraz stanowią dodatkową ozdobę pomieszczenia.  

Lampy wiszące, lampa sufitowa czy plafony to nie wszystkie z możliwości aranżacji głównego oświetlenia łazienki. Coraz większą popularność zyskuje oświetlenie w podwieszanych sufitach. Odpowiednio dobrane oprawy świetlne zapewnią interesujący efekt dekoracyjny. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w niższych łazienkach w dowolnym metrażu.  

W oświetleniu w suficie podwieszanym możemy wykorzystywać żarówki LED bądź lampy halogenowe. Wybór jest ogromny. Z łatwością wybierzemy oświetlenie dopasowane do naszych potrzeb. 

Sufitowe lampy, lampa ścienna czy oprawy w suficie podwieszanym powinny równomiernie oświetlać całe pomieszczenie. Światło powinno być na tyle mocne, aby można było bezproblemowo korzystać z aranżacji. Dobrze jest zadbać o takie światło, które równomiernie rozłoży się po całym wnętrzu oraz rozjaśni wszystkie zakamarki.  

Oświetlenie dodatkowe 

dekoracyjne kinkiety przy lustrze

W łazience powinny znajdować się co najmniej dwa źródła światła. Pierwszym, a zarazem najważniejszym jest oświetlenie główne. Drugim zaś oświetlenie dodatkowe, które zwiększa funkcjonalność oraz walory wizualne pomieszczenia.  

Dzięki odpowiednio dobranemu dodatkowemu oświetleniu możemy wizualnie poprawić proporcje naszej łazienki. Dzięki temu podkreślimy wybraną przez nas stylistykę wnętrza i nadamy mu odpowiedniego nastroju. Przy pomocy dodatkowego oświetlenia możemy wyeksponować najbardziej elegancki fragment całej aranżacji oraz sprawić, że oświetlenie łazienki stanie się ciekawą dekoracją.  

Dobrym wyborem jako oświetlenie dodatkowe będą: 

  •  kinkiety łazienkowe, 
  •  lampy do łazienki, 
  •  ozdobne plafony.  

Wybór wzorów i modeli jest praktycznie nieograniczony.  

Wybierając dodatkowe oświetlenie do łazienki należy pamiętać o kilku zasadach. Dodatkowe oświetlenie nie musi równomiernie oświetlać całego pomieszczenia. Zadaniem tego typu oświetlenia jest zapewnienie przyjemnego nastroju oraz poprawę wizualnego wyglądu. Światło może padać od góry bądź od boku.  

Bardzo istotną kwestią jest również lokalizacja. Dodatkowe oświetlenie może podkreślać elementy wyposażenia pomieszczenia. Najczęściej jest ono wykorzystywane jako oświetlenie nad lustrem.  

Doświetlone lustro  

Oświetlając lustro należy zadbać o to, aby światło nie rzucało cieni na twarze osób przeglądających się oraz nie zmieniało ich koloru. W przypadku lustra o wąskiej powierzchni, dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie dwóch kinkietów po obu jego stronach. Najlepiej powiesić je na wysokości oczu domowników. W zależności od potrzeb kinkiety można również umieścić na płaszczyźnie lustra. Gdy jest ono na tyle szerokie, że kinkiety nie będą wystarczające, wtedy warto zastosować dodatkowe źródło światła nad górną krawędzią lustra. Dzięki temu nasza łazienka będzie jeszcze bardziej rozjaśniona. 

Doświetlenie lustra ma również dodatkowe możliwości. W sprzedaży są całe komplety jak np. oświetlenie z lustrem. Tego typu oświetlenie może pełnić tylko funkcję dekoracyjną bądź padać bezpośrednio na przeglądającą się w nim osobę. Wybór jest bardzo zróżnicowany, a kinkiet łazienkowy nad lustrem jest jednym z wielu rozwiązań wartych uwagi.  

Dobrym rozwiązaniem są również systemy oświetleniowe z przełącznikiem. Dzięki nim oświetlenie nad lustrem jest niezależne od innych umieszczonych we wnętrzu. Takie lustra są łatwe zarówno w montażu jak i w użytkowaniu. Warto taki zakup zaplanować na etapie projektowania łazienki. Łatwiej będzie nam ukryć kable oraz sprawić, że oświetlenie z przełącznikiem będzie bardziej komfortowe podczas użytkowania.  

Oświetlenie strefy kąpielowej 

Niewielkie łazienki nie wymagają zastosowania dodatkowego oświetlenie w strefie kąpielowej. W większych pomieszczeniach warto umieścić dodatkowe punkty świetlne. Powinny dobrze oświetlać okolicę prysznica czy wanny, nie drażniąc przy tym naszych oczu. Bez różnicy od tego jakie lampy zastosujemy, powinniśmy zwrócić uwagę na ich hermetyczność. Warto postawić na klasę IP 5. Cyfra 5, która znajduje się na końcu informuje o tym, że oprawa jest odpowiednio szczelna.   

Czego powinniśmy unikać?

Nie poleca się stosowania w łazienkach lamp wiszących. Mogą one być nieodpowiednie w pomieszczeniach o standardowej wysokości. Będą utrudniać poruszanie się i po prostu przeszkadzać. Dbając o bezpieczeństwo dobrze jest unikać lamp stojących bądź przenośnych. Ich obecność w łazience może być niebezpieczna i doprowadzić do porażenia prądem. Pamiętajmy również o odpowiednim zabezpieczeniu kontaktów, tak aby nie dostała się do nich woda. Najlepiej, aby znajdowały się możliwie jak najdalej od armatury sanitarnej. 

Jeśli nie wiesz jakie oświetlenie będzie odpowiednie do Twojej łazienki, skontaktuj się z nami! W FenghuiHome dobrze wiemy, jak zaaranżować pomieszczenia, w których będziesz czuł się dobrze na co dzień. Chętnie doradzimy i stworzymy dla Ciebie projekt idealnie oświetlonych wnętrz.