wnętrze w stylu kolonialnym
04
sty

Niektórzy kojarzą styl kolonialny z ,,Baśniami tysiąca i jednej nocy” inni zaś z ,, Pożegnaniem z Afryką”. Oba skojarzenia są trafne. Wnętrza zaaranżowane w stylu kolonialnym czerpią inspirację z afrykańskich krain oraz krajów Dalekiego Wschodu.  

Skąd wziął się styl kolonialny?  

Pod koniec XIX wieku Wielka Brytania stworzyła największe imperium świata. Urzędnicy angielscy przeprowadzili się do odległych krajów. Osiedlali się w nich i zamawiali dobre jakościowo meble u tamtejszych rzemieślników. Specjaliści produkowali sprzęty w stylu wiktoriańskim, który słynie z bogatych zdobień. Do produkcji wykorzystywano rattan, akację czy bambus. Styl kolonialny został rozwinięty przez Francuzów, Hiszpanów oraz Portugalczyków.  

Czym jest styl kolonialny?  

Współcześnie w trendach aranżacji wnętrz króluje kilka stylów. Obok eklektycznego czy retro pojawia się styl kolonialny. Sposób aranżowania oraz dekorowania mieszkań w ten sposób rozpoczął się na początku XIX wieku. Wpływ na to miała ekspansywna działalność Wielkiej Brytanii. Korona brytyjska była w posiadaniu dużej ilości zamorskich kolonii. Zaczęto je sukcesywnie zasiedlać. Do urządzania domów w odległych miejscach jak Indie czy Afryka wykorzystywano wtedy meble oraz dodatki lokalnego pochodzenia. Było to nowością w odniesieniu do tego, co było oferowane wówczas przez rynki europejskie. Zaczęto się zachwycać orientalną nutą we wnętrzach co spowodowało wejście tego trendu do Europy. Stworzył się zupełnie nowy styl urządzania mieszkań.  

Główne motywy w stylu kolonialnym  

Mieszkania w stylu kolonialnym nie sposób pomylić z żadnym innym. Styl ten opiera się na materiałach, z których wykonane są meble oraz dekoracje. We wnętrzach w stylu kolonialnym króluje drewno. Zazwyczaj jest to egzotyczne, w ciemnym odcieniu. Sprawdzi się więc palisander, drzewo sandałowe czy mahoń. Ogromne znaczenie odgrywają tkaniny. Odpowiednie będą: 

  • len,  
  • bawełna,  
  • naturalna skóra.  

Jeśli chodzi o kolory, to styl ten lubi brązy, beże biel, zieleń oraz dla urozmaicenia pomarańcz i czerwień. Trzeba pamiętać również o egzotycznych dodatkach, dzięki którym mieszkanie zyska orientalnego ducha.  

Styl kolonialny połączony z nowoczesnym  

Wychodząc naprzeciw miłośnikom podróży i kolonialnego klimatu we wnętrzach, projektanci tworzą meble oraz dodatki, które są połączeniem podstawy tego stylu z designerskim szykiem. W przypadku stylu kolonialnego nie ma potrzeby obniżania wymagań czy standardów co do designu w mieszkaniach. Dzięki ekskluzywnym projektom stworzonym na kolonialną modłę możemy połączyć elegancję z egzotyką. Do wyboru mamy nie tylko designerskie elementy dekoracyjne jak np. orientalny dywan czy meble w kolonialnym stylu. W takich wyborach należy być zachowawczym, zwłaszcza kiedy nie chcemy całego mieszkania w kolonialnym stylu, a chcielibyśmy jedynie dodać do niego kolonialną nutę. Wtedy należy postawić na jeden konkretny element.  

Na jaki kolor pomalować ściany we wnętrzach w stylu kolonialnym?  

beżowe ściany w salonie

Styl kolonialny to naturalne kolory – beże, brązy oraz biel. Oprócz tego, że są to kolory związane z ziemią, mają również inną zaletę. Są one kontrastem dla ciemnych mebli. W tym stylu ściany zwykle malowane są farbami. Sufit może być przyozdobiony drewnianymi, pomalowanymi na ciemno belkami.  

Jakie dodatki wybrać do wnętrz w stylu kolonialnym?  

Styl kolonialny kojarzony jest z podróżami. Dlatego często wykorzystuje się pamiątki przywiezione z podróży do dalekich krajów. Im bardziej egzotyczne tym lepiej. We wnętrzach w stylu kolonialnym nie może zabraknąć moskitier. Wieszano je chociażby nad łóżkiem, by choć trochę ochronić się przed owadami. W dzisiejszych czasach zamiast moskitier możemy użyć ozdobnych tkanin. Tkaniny obiciowe powinny być jasne, gładkie bądź w kwiatowe motywy. Jako uzupełnienie możemy użyć ciężkich, zdobionych tkanin, które inspirowane są Wschodem bądź dekoracje, które imitują skórę dzikich zwierząt. Świetnym dodatkiem będą bambusowe rolety.  

Must have we wnętrzach w stylu kolonialnym – egzotyczne rośliny  

Egzotyczne rośliny to znak rozpoznawczy stylu kolonialnego. Naturalne i bujne rośliny nadają wnętrzom jasności. Mieszkańcy wchodu do dekoracji swoich domów używali najczęściej liśćmi paproci czy palm. Nie chodzi tu o dodanie do wnętrza jednej uschniętej roślinki postawionej w kącie. W pomieszczeniach w stylu kolonialnym zieleń, ma być czymś co ucieszy oko każdego wchodzącego do wnętrza. Dobrze sprawdzą się palmy czy inne rośliny tropikalne jak strelicje czy bananowce. Rośliny połączone z materiałami pochodzenia naturalnego, to coś co kocha styl kolonialny. Jeśli nie masz dobrej ręki do kwiatów, nie rób tego na siłę i nie męcz ani siebie ani roślin. Po prostu pomiń dodanie ich do wnętrza. Pamiętaj, że główny cel to osiągnięcie maksimum przytulności oraz komfortu.  

Jeśli zainteresowały Cię wnętrza w stylu kolonialnym i myślisz o aranżacji mieszkania zgodnie z tym nurtem, skontaktuj się z nami. FengshuiHome to zespół profesjonalistów, którzy chętnie doradzą i zaprojektują Twoje wnętrze!