beżowy salon
02
paź

Dobierz odpowiedni kolor do salonu

Kolorystyka wnętrz jest jednym z kluczowych elementów aranżacji salonu. Dobre połączenie kolorów pozwala na stworzenie harmonijnej i przyjemnej przestrzeni, sprzyjającej wypoczynkowi i relaksowi. Warto pamiętać, że każdy kolor wpływa inaczej na nasze samopoczucie, dlatego istotne jest dobieranie barw zgodnie z indywidualnymi preferencjami oraz z uwzględnieniem stylu i wielkości pomieszczenia. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest łączenie różnych odcieni tego samego koloru lub zestawianie barw o podobnej temperaturze barwnej. Krzykliwe i ostre kolory, choć mogą prezentować się efektownie, wprowadzają do wnętrza niepokój. W przypadku stosowania śmiałych kompozycji kolorystycznych warto mieć wprawne oko i pewną wiedzę na temat kolorów. Istotne jest także intensywność kolorów. Jasne, pastelowe barwy sprzyjają wypoczynkowi i relaksowi, podczas gdy ostre, intensywne kolory dodają energii, ale mogą wywoływać niepokój. Ważne jest również oświetlenie, ponieważ kolor zmienia się w zależności od rodzaju i intensywności światła. Ważne czynniki podczas wyboru koloru:

  • kierunek, w jakim wpada światło,
  • ilość dziennego światła,
  • rozmiar pomieszczenia,
  • styl aranżacji,
  • preferencje użytkowników.
szare ściany, różowa kanapa

Triki optyczne

Kolor to także narzędzie pozwalające na optyczne manipulowanie przestrzenią. Wąskie pomieszczenie można optycznie poszerzyć, malując dłuższe ściany jasnym kolorem, a krótsze ciemnym. Niskie wnętrze można optycznie podwyższyć, malując sufit jaśniejszym kolorem niż ściany lub malując ściany w pionowe pasy. Wybierając kolorystykę salonu, warto rozważyć kilka wskazówek architektów wnętrz, związanych z wielkością, kształtem oraz ilością światła dziennego. Przestronne wnętrza doskonale odnajdują się w ciemnych i jasnych kolorach, podczas gdy małe pokoje lepiej wyglądają w jasnych, odbijających światło barwach. Każdy, kto kiedykolwiek planował aranżację wnętrza wie jak trudnym zadaniem jest dobrać odpowiednie kolory ścian. W końcu to one stanowią tło dla mebli i dodatków, które mają stworzyć harmonijną całość. Kluczem do sukcesu jest dostosowanie kolorów do ilości światła, jakie wpada do pomieszczenia oraz do stylu aranżacji.

szary salon

Kolor i ilość światła dziennego

Ważnym czynnikiem wpływającym na dobór kolorów jest ilość światła dziennego, która wpada do pomieszczenia. Im mniej światła, tym jaśniejsze powinny być ściany, a im go więcej, tym ciemniejsze odcienie będą najlepsze. Dlatego w salonie od strony wschodniej, gdzie do wnętrza dociera słabe światło tylko rano, najlepiej sprawdzą się ciepłe kolory, takie jak żółcie czy pomarańcze. Natomiast w salonie od strony południowej i zachodniej, gdzie w ciągu dnia wypełnia się ostrym, dziennym światłem, najlepiej wybrać chłodne odcienie, które tonują jego blask. Ciepłe kolory mogą być drażniące i wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie. Natomiast w salonie od strony północnej, gdzie zazwyczaj jest ciemno, najlepiej postawić na jasne, słoneczne kolory, które rozświetlą wnętrze.

Kolor i styl wnętrzarski

Oprócz ilości światła kluczowym czynnikiem jest styl aranżacji wnętrza. Każdy styl wymaga pasującego tła, które będzie harmonijnie współgrać z meblami i dodatkami. W stylu klasycznym dobrze sprawdzą się delikatne brązy, beże i biel, a także odcienie kremowe i szare. W stylu romantycznym królują kolory pastelowe, takie jak kość słoniowa, delikatne róże, błękity i seledyny. Świetnie sprawdzi się także jasny odcień „brudnego” fioletu. Jeśli natomiast chcemy stworzyć wnętrze w stylu prowansalskim, najlepiej postawić na biały, beżowy, szary lub pastelowy błękit czy fiolet. Kolory lawendowe, niebieskie i ciemnozielone mogą pojawić się w dodatkach, nawiązując do charakterystycznej dla Prowansji pól lawendy. W stylu skandynawskim królują biel i delikatne szarości, które stanowią tło dla wyrazistych błękitów i zieleni w dekoracjach. Aranżując wnętrze w stylu skandynawskim, nie może zabraknąć kolory białego i delikatnych odcieni szarości, które są tłem dla elementów w bardziej wyrazistych kolorach tj. błękit lub zieleń. W stylu nowoczesnym również bardzo często pojawia się rozświetlająca pomieszczenie biel. Łączy się nią z kolorem szarym lub beżowym, jednak unika się przy tym dużych kontrastów.

salon w odcieniach bieli

Zaprojektuj swoje wnętrze z pomocą eksperta

Jeśli chcesz stworzyć wnętrze pełne harmonii i równowagi, warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego projektanta wnętrz. FengshuiHome to eksperci w tej dziedzinie, którzy pomogą Ci stworzyć przestrzeń dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia. Pozwól sobie na luksus pięknie urządzonego mieszkania.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jak dobierać kolory do salonu?

Przy wyborze koloru do salonu warto zwrócić uwagę na ilość naturalnego światła, występujący styl aranżacji oraz swoje preferencje. Należy unikać zbyt łączenia zbyt intensywnych barw, które mogą działać drażniąco i powodować nieprzyjemne odczucia. 

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze koloru do salonu?

Przy wyborze koloru do salonu należy wziąć pod uwagę m.in. kierunek, w jakim wpada światło, rozmiar pomieszczenia, styl aranżacji oraz preferencje użytkowników. 

Jakie kolory dobrze sprawdzają się w salonie?

Kolory, które dobrze sprawdzają się w salonie, to te, które tworzą przyjemną atmosferę i wprowadzają spokój. Należą do nich odcienie zieleni, beżu, szarości oraz błękitu. Jednak wybór koloru zależy od indywidualnych preferencji użytkowników oraz stylu aranżacji.