beżowe ściany, niebieskie zasłony
02
paź

Aranżacja kolorystyczna

To, jak będzie wyglądać wystrój wnętrz i jak będzie na Ciebie wpływać, często zależy od dobranych kolorów. Warto zatem inspirować się, tym co modne, na pewno sprawdzą się kolory natury. Ich dobór, wbrew pozorom ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Można się zatem pokusić o stwierdzenie, że bez kolorów nie ma wystroju, a popularność niektórych z nich może zaskoczyć.  

szara kuchnia, zielone ściany

Znaczenie kolorów

Kolory potrafią wpływać na samopoczucie, ale również na wnętrze domu, tworząc niepowtarzalny styl, zarezerwowany jedynie dla Ciebie. Wywołują emocje, oddziałują na człowieka w określony sposób i mogą przywoływać skojarzenia. Tak jest też w przypadku poniższych barw, które tworzą dzisiejsze trendy wnętrzarskie, posiadając swoje indywidualne znaczenie:

  • Różowy oznacza subtelność, uspokaja, poprawia nastrój i wywołuje pozytywne nastawienie, jego nadmiar potrafi jednak przytłoczyć.
  • Beżowy to neutralny kolor, który uspokaja i przynosi ukojenie, a co najważniejsze, oznacza luksus, dodając poczucie przytulności.
  • Zielony kojarzy się z naturą, co wiąże się z harmonią i pozytywnie wpływa na wypoczynek, jednak jego przesadna ilość będzie powodować rozleniwienie.
  • Szary jest bardzo popularny, nadaje klasyczny wygląd pomieszczeniom, potrafi odprężać. Najlepiej sprawdzi się jako tło dla dodatków w wyrazistych kolorach.
  • Niebieski potrafi wizualnie powiększyć pomieszczenie, łagodzi nerwy i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, wpływa też na koncentrację. Będzie idealny w formie dodatków lub mebli.
różowe płytki w łazience

Jak dobierać kolory do wnętrza?

Odpowiednio dobrane kolory wpływają na wygląd i styl pomieszczenia, a co najważniejsze, na nasze samopoczucie. Przy stosowaniu barw w naszych wnętrzach warto brać pod uwagę ich jasność i nasycenie, a łączyć je na zasadzie kontrastu. Ich połączenia wywołują określone wrażenia optyczne. Gdy użyjemy jasnych barw, np. szarości, to przestrzeń będzie nam się wydawać większa. Z kolei wykorzystanie ciemniejszych kolorów będzie optycznie zmniejszać i ocieplać pomieszczenie. Dobrym przykładem są szarości, które można połączyć dosłownie z każdym kolorem, w tym z aktualnie modnym różem.

Modne kolory

Moda się zmienia, a wraz z nią kolory Twoich wnętrz. Rok 2023 to rok natury i ekologii, co wiąże się z barwami roślin, kwiatów, ziemi czy wody. W Twoim domu powinny więc zagościć odcienie różu, beżu, zieleni, brązu lub granatu, a także nieprzemijająco popularnej szarości. Warto wspomnieć, że w tym roku króluje “Viva Magenta”, czyli kolor ogłoszony najbardziej popularnym kolorem tego roku, według instytutu Pantone. Mieszkając np. w centrum Warszawy, w otoczeniu betonu, możesz się zdziwić, jak pozytywnie wpłynie na Ciebie wykorzystanie zieleni czy brązu w mieszkaniu. 

Inspiracje kolorystyczne

Dominujące zainteresowanie naturą i wykorzystanie ekologicznych rozwiązań to trend, który utrzyma się jeszcze przez wiele lat. W tym roku w naszych wnętrzach inspirujemy się właśnie nimi, zamieniając nasz dom czy mieszkanie w oazę spokoju lub żywiołowości. Czerpiąc inspiracje kolorystyczne, możemy podzielić je na kolory:

  • Natchnienia – nawiązują do nasion, lasów i ogrodów.
  • Energii – energetyczne kolory, inspirowane kwiatami.
  • Naturalne – stonowane odcienie jasnych brązów.
  • Rytmu – kojarzą się z wodą, piaskiem i równowagą.
salon w kolorze pomarańczowym

Kolory w Twoim domu

W tym roku królują kolory natury, a przede wszystkim “Viva Magenta”, czyli kolor uznany za najbardziej modny. Wykorzystanie odpowiednich barw w wystroju wnętrz oraz znajomość ich znaczenia, pozwoli nam zaaranżować przestrzeń mieszkania lub domu w wymarzony sposób. Dobór kolorów wcale nie jest łatwym zadaniem, dlatego podpowiadamy, jak można to zrobić, zgodnie z obecnymi trendami. Sugerując się trendami wnętrzarskimi i wykorzystując wiedzę fachowców, będziemy w stanie zmienić oblicze wnętrz. Korzystając z oferty naszych architektów, zmienisz mieszkanie lub dom w stylowe i klimatyczne miejsce, zarezerwowane jedynie dla Ciebie i Twoich bliskich.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jak kolory wpływają na wnętrze?

Kolory mogą wpływać na wnętrze, na wiele sposobów, optycznie zmniejszając je lub powiększając, nadając oryginalny wystrój, tworząc niepowtarzalny styl. Prócz tego, że wpływają na wygląd pomieszczenia, oddziałują też na nas samych, wywołując różne emocje czy skojarzenia. Sugerując się trendami wnętrzarskimi, zmienimy nasz dom czy mieszkanie nie do poznania.  

Czy kolory mają swoje znaczenie?

Każda barwa ma swoje znaczenie i wpływa na nas w określony sposób. Najlepiej skupiać się na tych najważniejszych cechach, które poprawiają jakość mieszkania. Kolory powinny przywoływać na myśl spokój, równowagę, harmonię, bezpieczeństwo, a co najważniejsze pozytywne skojarzenia.  

Co jest modne w 2023 roku?

Wszystko, co związane naturą i ekologią, sprawdzi się w 2023 roku. Modne są zarówno nawiązania do roślin czy kwiatów, jak i ziemi lub wody. W twoim domu zagoszczą więc odcienie różu, beżu, zieleni, brązu czy granatu, a w połączeniu z szarością stworzą niepowtarzalny wystrój.  

Skąd czerpać inspiracje kolorystyczne?

Inspiracje czerpać możemy ze świata natury, a trend z tym związany utrzyma się jeszcze przez wiele lat. Natchnijmy się nim, poczujmy w sobie energię, rytm, a to wszystko w naturalny sposób. Tak więc to kolory natchnienia, energii, naturalne i rytmu będą dla nas inspiracją w tym roku.