lampka punktowa
25
kwi

Salon – jak zaplanować oświetlenie? 

Salon jest centralnym punktem każdego domu. Pełni wiele funkcji, od miejsca wypoczynku, po reprezentacyjną przestrzeń dla gości. Oświetlenie tego pomieszczenia odgrywa zasadniczą rolę w jego aranżacji. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej instalacji możemy dostosowywać jasność i kierunek światła do różnych potrzeb i nastroju chwili. 

Wybór odpowiedniego oświetlenia do salonu to nie lada wyzwanie. Na rynku mamy niezwykle bogaty wybór lamp i źródeł światła. Sztuka aranżacji oświetlenia polega na umiejętnym doborze i zestawieniu lamp o różnym przeznaczeniu. Im więcej będzie w nim różnorodnych punktów świetlnych, tym ciekawsze efekty możemy uzyskać i oryginalniej wyreżyserować nasz domowy teatr światła i cienia. 

Oświetlenie może też pomóc optycznie korygować niekorzystne proporcje wnętrza. Wąski salon możemy optycznie „poszerzyć”, mocniej oświetlając dłuższe jego ściany – np. ukrytymi w ścianie reflektorkami. Zbyt wysoki będzie wydawał się niższy, jeśli sufit pozostanie w półmroku. Wystarczy lampę sufitową powiesić na długim sznurze, a strumień światła lamp podłogowych skierować w dół. Natomiast niskie wnętrze podwyższymy optycznie, jeśli sufit oświetlimy jasnym światłem – za pomocą lamp podłogowych emitujących światło do góry lub ciągu reflektorków ukrytych za listwą umieszczoną dość wysoko na ścianie. 

W salonie zazwyczaj stosujemy trzy rodzaje oświetlenia:  

  • ogólne,  
  • miejscowe,  
  • dekoracyjne. 
ozdobna lampa

Oświetlenie ogólne 

Oświetlenie ogólne powinno oświetlać całą przestrzeń wnętrza i zapewniać odpowiednią jasność w każdym jego zakątku. Do tego celu służą różnego rodzaju żyrandole i plafoniery, emitujące równomierne i rozproszone we wszystkich kierunkach światło. Lampy te zwykle umieszcza się w centralnym punkcie sufitu. Efektownym rozwiązaniem są też wpuszczane w sufit małe reflektorki, które można dowolnie rozmieszczać i zestawiać. 

Oświetlenie ogólne jest kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej jasności w całym pomieszczeniu. Żyrandole i plafoniery, emitujące równomierne i rozproszone we wszystkich kierunkach światło, są idealnym rozwiązaniem. Montuje się je w centralnym punkcie sufitu lub wpuszcza w sufit małe reflektorki, które można dowolnie rozmieszczać i zestawiać. Lampy te powinny emitować światło o barwie zbliżonej do naturalnego i być włączane przy drzwiach dla wygody użytkowników. Warto wybrać źródła światła o niskim zużyciu energii, ponieważ oświetlenie ogólne jest zazwyczaj najczęściej używane. 

Oświetlenie miejscowe 

Oświetlenie miejscowe zapewnia dostateczną ilość światła tam, gdzie wykonujemy jakieś czynności, takie jak czytanie, jedzenie posiłków czy praca. Lampy powinny kierować światło na wybrane miejsca, a jego jakość powinna być dostosowana do charakteru wykonywanych czynności. Przy stoliku jadalnym lepiej zastosować oświetlenie bardziej skupione i skierowane na powierzchnię stołu, natomiast przy miejscu do odpoczynku światło powinno być miękkie i łagodnie rozproszone. Przy fotelu do czytania potrzebna jest lampa, która daje bardziej skupioną i skierowaną w dół wiązkę światła, ale ustawiona tak, aby nie odbijało się ono od kart książki i nie męczyło wzroku. Przy telewizorze warto umieścić małą lampkę, aby zmniejszyć kontrast między ciemnym pokojem a jasnym ekranem. Do oświetlenia miejscowego służą nisko zawieszone lampy sufitowe, podłogowe, stołowe oraz różnego rodzaju reflektorki. 

lampka punktowa

Oświetlenie dekoracyjne 

Ważnym aspektem przy wyborze lampy do salonu jest jej wzornictwo. W końcu lampa to nie tylko źródło światła, ale także dekoracja. Dobrze dobrana oprawa wprowadzi do wnętrza spójność stylistyczną i pozwoli na uniknięcie estetycznego chaosu. Warto więc zwrócić uwagę na fakt, że każdy element wystroju wnętrza powinien być do siebie dopasowany. Lampy powinny współgrać z meblami, zasłonami, obrazami i innymi dodatkami. 

Należy jednak pamiętać, że nie tylko wygląd lampy jest istotny. Ważne jest również, aby emitowane światło było odpowiednio dawkowane. Nadmiar światła może być szkodliwy dla naszych oczu, ale także wpłynąć negatywnie na atmosferę w pomieszczeniu. Z kolei brak odpowiedniej ilości światła będzie uciążliwy w codziennych czynnościach. Ostry kontrast światła i cienia również jest niekorzystny, ponieważ męczy wzrok i zniechęca do przebywania w takim wnętrzu. 

Jeśli po wejściu do salonu odczuwamy pewien dyskomfort, może to być sygnał, że trzeba coś zmienić w oświetleniu. Dobrze dobrane lampy będą nie tylko pełniły swoją funkcję, ale również wprowadzą do wnętrza niepowtarzalny klimat. Warto zatem zadbać o to, aby wybór lampy był przemyślany i dopasowany do charakteru pomieszczenia. 

żyrandol

Pozwól nam zaprojektować Twoje wnętrze 

Oświetlenie wnętrza to nie tylko funkcja, ale także element dekoracyjny. Odpowiednio dobrana ilość i rodzaj światła wpływają na nasze samopoczucie oraz postrzeganie przestrzeni. Z pomocą przychodzi doświadczony projektant wnętrz FengshuiHome, który zapewni optymalne rozwiązania oświetleniowe dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji klienta. Dzięki temu wnętrze nabierze nie tylko piękna, ale także stanie się bardziej przytulne.

FAQ – najpopularniejsze pytania 

Dlaczego tak ważne jest odpowiednie oświetlenie w salonie?

Odpowiednie oświetlenie jest kluczowe dla stworzenia odpowiedniego nastroju i funkcjonalności salonu. Zapewnia optymalne warunki do pracy, relaksu, czytania, a także dodaje charakteru wnętrzu. 

Jakie rodzaje oświetlenia powinny być używane w salonie?

W salonie powinno być kilka źródeł światła, takich jak oświetlenie ogólne, kierunkowe i akcentowe. Oświetlenie ogólne powinno być jasne i rozproszone, a kierunkowe i akcentowe powinny być umieszczone na strategicznych miejscach, takich jak nad stołem kawowym czy przy oknie. 

Jakie są najczęstsze błędy popełniane w urządzaniu oświetlenia w salonie?

Jednym z najczęstszych błędów jest korzystanie tylko z jednego źródła światła, co prowadzi do niedostatecznego oświetlenia wnętrza. Innym błędem jest umieszczanie źródeł światła w niewłaściwych miejscach, co może powodować nierównomierny rozkład światła i cienie na powierzchniach.