duże łóżko
27
paź

Kwiaty w sypialni – szkodzą czy pomagają?

Kwiaty stały się nieodłącznym elementem wielu wnętrz, w tym sypialni. Jednak czy zawsze jest to dobre rozwiązanie? Warto zastanowić się nad wpływem roślin doniczkowych na zdrowie, zwłaszcza w kontekście snu i komfortu w sypialni. W tym artykule podpowiemy, jakie korzyści i potencjalne zagrożenia niesie ze sobą posiadanie kwiatów w sypialni oraz jakie gatunki roślin mogą pomóc w poprawie jakości snu.

Roślinna anatomia a jakość snu

Aby zrozumieć, dlaczego rośliny mogą mieć wpływ na jakość snu, warto przyjrzeć się ich anatomii. Większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że rośliny w trakcie fotosyntezy produkują tlen i absorbują dwutlenek węgla oraz wilgoć. To procesy niezwykle korzystne dla środowiska i ludzkiego zdrowia. Jednak niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że w nocy sytuacja ulega odwróceniu. Rośliny przestają foto syntezować i zaczynają oddychać, co oznacza, że zamiast wytwarzać tlen, pobierają go z otoczenia i wydzielają dwutlenek węgla oraz parę wodną. To może prowadzić do pewnych problemów, które będą omawiane poniżej.

Rodzaje kwiatów na dobry sen

Nie wszystkie rośliny mają taki sam wpływ na jakość snu i zdrowie. Istnieją gatunki, które mogą pomóc w poprawie snu dzięki swoim właściwościom. Jednym z nich jest sansewieria, znana również jako wężownica czy język teściowej. Ta roślina nie tylko uwalnia tlen w nocy, ale także działa jako naturalny filtr powietrza, pochłaniając toksyczne substancje, takie jak formaldehyd, często obecne w farbach i klejach. Jednak należy pamiętać, że sansewieria jest rośliną trującą i nie powinna być dostępna dla dzieci i zwierząt domowych.

kosz wiklinowy z kwiatami

Zapach lawendy dla lepszego snu

Lawenda jest kolejnym gatunkiem rośliny, który może korzystnie wpłynąć na sen. Jej zapach jest znany ze swoich właściwości relaksujących i uspokajających. Olejek lawendowy jest często stosowany w aromaterapii i produktach kosmetycznych, które mają na celu poprawę snu. Zapach lawendy może pomóc w redukcji stresu oraz obniżeniu ciśnienia krwi, co przyczynia się do walki z bezsennością. Jednak lawendę warto trzymać na parapecie, aby miała dostęp do światła słonecznego.

Aloes – filtr powietrza i wilgoci

Aloes to roślina, która może być przydatna w sypialni ze względu na jej zdolność do filtrowania powietrza i pochłaniania toksyn oraz pyłów. W nocy aloes wydziela tlen, co może poprawić jakość snu. Ponadto nawilża powietrze, co chroni przed chrypką, bólami gardła i innymi nieprzyjemnymi skutkami związanymi z używaniem klimatyzacji. Dodatkowo miąższ z liści aloesu może być używany do tworzenia domowych kosmetyków, których działanie regenerujące i nawilżające jest szeroko doceniane.

panele na podłodze

Niekorzystne rośliny

Niestety, nie wszystkie rośliny są równie korzystne w sypialni. Istnieją gatunki, których obecność może prowadzić do problemów ze snem i zdrowiem. Przykładem są rośliny o ogromnych liściach, które w nocy wydzielają więcej dwutlenku węgla niż inne gatunki. Ich duże liście działają podobnie jak ludzkie płuca, co oznacza, że pobierają więcej tlenu i wydzielają więcej dwutlenku węgla.

Kolejnym typem roślin, które nie powinny znaleźć się w sypialni, są te o intensywnym zapachu, takie jak:

  • lilie,
  • hiacynty,
  • róże.

Chociaż ich zapach może być piękny, w małych sypialniach może szybko stać się przytłaczający i prowadzić do problemów z oddychaniem, a nawet do mdłości. Jeśli kochamy kwiatowe zapachy, lepiej trzymać takie rośliny w innych pomieszczeniach.

Ostatnią grupą roślin, których nie należy wstawiać do sypialni, są te o trujących właściwościach, takie jak cyklamen. Choć większość z nich nie wydziela trujących oparów, ich spożycie lub kontakt z nimi może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami – szczególnie jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta.

Doniczki i osłonki

Rośliny w sypialni powinny mieć odpowiednią oprawę. Donice i osłonki stanowią ważny element dekoracji i ochrony roślin. Donice wykonane z ceramiki i szkła są idealne, ponieważ można w nich umieścić drenaż i ziemię.  Przydatne są również osłonki – ukryją plastikowe doniczki, w których często kupujemy sadzonki roślin. Wybierając donice i osłonki, warto kierować się stylem wnętrza, aby stworzyć spójną aranżację. 

Donice zwykle mają dziurki na dnie, które pozwalają na odprowadzanie nadmiaru wody. Warto postawić je na spodkach, aby uniknąć zalania podłogi lub półki. Osłonki, z kolei, mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak juta, trawa morska czy nawet papier, co pozwala dopasować je do różnych stylów wystroju wnętrza.

dywan na podłodze

Indywidualne podejście

Kwiaty w sypialni mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na zdrowie i sen. Wybór odpowiednich gatunków roślin oraz właściwa opieka nad nimi są ważne dla stworzenia przyjaznego środowiska w sypialni. Rośliny takie jak sansewieria, lawenda i aloes mogą pomóc w poprawie jakości snu i oczyszczeniu powietrza. Jednak warto unikać roślin o dużych liściach, intensywnym zapachu i toksycznych właściwościach. Dobrze dobrane donice i osłonki stanowią estetyczną i praktyczną oprawę dla roślin, tworząc harmonijną aranżację sypialni. Ostatecznie decyzja o umieszczeniu kwiatów w sypialni powinna być dobrze przemyślana.

Rozkoszuj się sypialnią z roślinami

Wprowadzenie roślin do sypialni to doskonały sposób na stworzenie harmonii i relaksującej atmosfery. Nasz doświadczony projektant wnętrz z FengshuiHome może pomóc w zaprojektowaniu idealnego wnętrza z wykorzystaniem roślin. Dzięki jego wskazówkom rośliny zostaną odpowiednio dobrane i rozmieszczone, aby wspierać Twoje zdrowie i dobre samopoczucie. Skorzystaj z naszych usług projektowania i ciesz się korzyściami harmonii i piękna w swojej sypialni. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Czy kwiaty w sypialni mogą wpływać na jakość snu?

Tak, niektóre gatunki mogą wpływać na jakość snu.

Dlaczego niektóre rośliny doniczkowe mogą mieć negatywny wpływ na sen?

Ponieważ rośliny te w nocy oddychają i pobierają tlen, co może prowadzić do problemów z oddychaniem.

Dlaczego sansewieria jest polecana do sypialni?

Sansewieria uwalnia tlen w nocy i działa jako filtr powietrza.

Które rośliny lepiej omijać w sypialni?

Należy unikać roślin o dużych liściach, intensywnym zapachu i toksycznych właściwościach.