czarny gres szkliwiony w łazience
27
gru

Styl art déco miał udowodnić, że przedmioty codziennego użytku mają realny wpływ na nastrój człowieka. W dzisiejszych czasach ten sposób aranżacji mieszkań jest odrzuceniem wszystkiego, co masowe, skupia się na detalu i szlachetnych materiałach, łączy klimat minionych epok z oryginalnym wzornictwem. Art déco to synergia rzemiosła z przemysłem, która zaowocowała między innymi bardzo zdobnymi i luksusowymi płytkami, stanowiącymi niejednokrotnie dzieło sztuki.  

Trend z początku XX wieku skupiał się na wydobyciu z otaczających nas funkcjonalnych przedmiotów piękna i harmonii. Art déco zarówno w malarstwie jak i w architekturze wyniósł umiejętność dekorowania do poziomu sztuki. Poprzedniczką tego nurtu była secesja – kierunek w sztuce i architekturze odrzucający dotychczasowe zasady, styl lubujący się w miękkich, falistych liniach, którego najwyraźniejszą cechą charakterystyczną są bogate ornamenty oraz pastelowa kolorystyka, do której art déco często nawiązuje. 

Ten powstały ponad 100 lat temu trend w aranżacji wnętrz to jedna z najbardziej interesujących propozycji urządzania mieszkań. Podpowiemy ci, jak wybrać płytki, armaturę oraz dodatki w stylu art déco, żeby twoja łazienka olśniewała każdego, kto przekroczy jej próg. 

Czym charakteryzuje się łazienka w stylu art déco? 

We wnętrzu inspirowanym dwudziestoleciem międzywojennym znajdziemy meble wykonane z wysokich gatunkowo materiałów, dodatki wykończone licznymi ornamentami, na ścianach płytki w nieoczywistych kształtach – to wszystko wpływa na nienaganny i perfekcyjny wygląd całego pomieszczenia. Art déco charakteryzuje się przede wszystkim:  

 • wysoką jakością materiałów
 • symetrycznymi i geometrycznymi wzorami 
 • wzorzystymi tekstyliami i tapetami
 • prostymi kształtami mebli
 • ornamentowymi dodatkami
 • kontrastowymi kolorami
 • obecnymi w wykończeniu złotem, srebrem i miedzią

Najlepsze płytki do łazienki art déco 

Sztuka jest obecna w każdym elemencie wykończeniowym tego stylu, dlatego kafelki na ścianach i podłogach mają być designerskie i maksymalnie dekoracyjne, ich zadaniem jest dostarczanie silnych wrażeń estetycznych. Płytki spotykane w takich wnętrzach to przede wszystkim:  

 • heksagony 
 • romby 
 • jodełki 
 • kwadraty 
 • trójkąty 
 • rybie łuski 
 • arabeski 

Spotykamy motywy pawich piór, wachlarzy, roślin czy orientalnych wzorów z Dalekiego Wschodu. Nieodłącznym elementem takiej aranżacji jest obecność złota – dzięki niemu nawet najbardziej stonowana aranżacja przeistoczy się w elegancki i pełen blichtru projekt.  

Paleta inspirowana klimatem  

Ponadczasowym rozwiązaniem będzie łączenie czerni i bieli za pomocą złotych lub miedzianych wykończeń. Przypomnij sobie twórczość Gustawa Klimta, najbardziej znanego przedstawiciela secesji – na jego obrazach prym wiodą przede wszystkim czerń, złoto, miedź, butelkowa zieleń, brąz, sporadycznie pojawia się czerwień oraz szarość. Wymienione barwy mogą stanowić Ttwoją bazę do stworzenia niepowtarzalnej luksusowej łazienki inspirowanej sztuką dekorowania z lat 20. I 30. XX wieku.  

Łazienka art déco –  meble  

Jakie meble wybrać do łazienki urządzonej w stylu art déco? Szafki pod umywalkę powinny być stylizowane, najlepiej w ciemnych kolorach ze złotymi lub srebrnymi akcentami. Warto poszukać elementów z frezowanymi frontami. Idealne będą meble na nóżkach, zwłaszcza wtedy, gdy wybierzemy wolnostojącą wannę.  

Trend łączący wzornictwo z przemysłem uwielbia kontrast, dlatego świetnie sprawdzą się białe płytki w czarne geometryczne wzory lub połączenie butelkowej zieleni ze złotem. Możesz bawić się kolorem mebli, pamiętaj jednak o wybraniu trzech, czterech podstawowych barw, na których się skupisz.  

Granatowa szafka pod umywalkę fantastycznie będzie wyglądać w zestawieniu ze złotą armaturą i antracytowymi kafelkami wykończonymi złotym szlaczkiem. Dobrym wyborem będą meble z litego drewna stylizowane na ubiegły wiek i wykończone na wysoki połysk. Nie bój się wolnostojących stolików w tym pomieszczeniu – pozwolą ci one wyeksponować ciekawy wazon lub kolekcję perfum. Szukaj szafek z bardzo ozdobnymi, dużymi uchwytami, one również mogą pełnić rolę zachwycającej dekoracji. 

Lustra i oświetlenie  

Oprawy luster powinny być zdobione ornamentami roślinnymi nawiązującymi do secesji lub w prostych, geometrycznych oprawach z metalu. Oświetlenie ma stanowić biżuterię wnętrza, dlatego szukamy dekoracyjnych kinkietów oraz lamp sufitowych z mlecznymi, wyrazistymi kloszami. Istotne są także kształty, możesz wybrać proste linie, kwadraty, romby, a nawet elipsy. Witrażowe zdobienia nadadzą wnętrzu luksusowego klimatu lat 20. i 30. XX wieku. 

Twoje wnętrze wydaje Ci się nudne i bez wyrazu? Skontaktuj się z projektantami wnętrz FengshuiHome, którzy dzięki bogatemu doświadczeniu, zaangażowaniu i pasji mogą pomóc Ci w przeprowadzeniu spektakularnej metamorfozy Twojego wnętrza.