aranżacja wnętrz Warszawa
09
lis

Fabryczny urok loftowego wystroju

Styl industrialny, zwany także loftowym, jest obecnie jednym z najbardziej popularnych w Polsce. Jest on odzwierciedleniem wnętrz starych fabryk, co widać w ich wykończeniu. W latach 50. XX wieku w USA, po kryzysie ekonomicznym i upadku dużych fabryk, wnętrza tych miejsc opustoszały. Szybko stały się one miejscem spotkań dla wolnościowców, artystów i osób poszukujących swobody. Na początku to oni zajmowali te fabryczne pomieszczenia i urządzali je, używając znalezionych mebli i akcesoriów. Wkrótce puste fabryki zaczęły być adaptowane na mieszkania i miejsca usługowe na większą skalę. Ograniczenia finansowe wynikające z kryzysu oraz brak dostępnych materiałów wykończeniowych sprawiły, że surowość i niedokończone wnętrza stały się charakterystycznymi cechami stylu industrialnego.

sypialnia loft cegła

Wyeksponowane powierzchnie

Charakterystycznym elementem stylu industrialnego są strukturalne powierzchnie, które ukazują konstrukcję ścian. Gołe cegły cieszą się największą popularnością, ale także beton, stropy i kolumny żelbetowe są chętnie wykorzystywane. Jeśli masz szczęście mieszkać w domu z cegły, możesz łatwo stworzyć industrialne wnętrze poprzez odkrycie i wyeksponowanie struktury jednej ze ścian. 
W przypadku domów z wielkiej płyty lub nowoczesnych budynków z betonu komórkowego masz pewne ograniczenia, ale to nie oznacza, że musisz rezygnować ze stylu industrialnego. Na rynku dostępnych jest wiele produktów wykończeniowych, które doskonale imitują loftowe elementy. Możesz również wybrać tynki strukturalne lub płyty betonowe, które imitują beton. Płytki ceramiczne stylizowane na beton lub kamień naturalny są również doskonałym wyborem do wykończenia podłóg w mieszkaniach w stylu industrialnym.

otwarta przestrzeń wanna

Kolorystyka w stylu industrialnym

W stylu industrialnym kolorystyka odgrywa kluczową rolę. Wybieraj odcienie szarości, malując różne ściany w różnych odcieniach betonu. Farba z nieprzeprowadzonym pigmentem nadaje teksturę, a zimna biel optycznie powiększa przestrzeń. Dodaj mocne akcenty kolorystyczne w niewielkich rozmiarach i wybieraj naturalne drewno lub płytki drewnopodobne na podłogi. Kolory fabryczne, takie jak zgniła zieleń czy czerń, podkreślą surowy charakter wnętrza, tworząc unikalny design.

kuchnia aranżacja styl industrialny

Przestrzeń i funkcjonalność

W stylu industrialnym puste przestrzenie są wartościowane, dlatego unika się zbędnych elementów dekoracyjnych. W aranżacji mieszkań w stylu industrialnym warto stworzyć jedno pomieszczenie z różnymi strefami funkcjonalnymi. Przedpokój często jest otwarty na salon z kuchnią i jadalnią. Wyposażenie wnętrza definiuje funkcjonalność poszczególnych stref, a oddzielone będą tylko pomieszczenia prywatne, takie jak łazienka i sypialnia. Również małe mieszkania czy biura mogą być urządzone w tym stylu – warto pozbyć się meblościanek, które dzielą pomieszczenia, a w drzwiach zadbać o przeszklenia, które wpuszczą światło i optycznie powiększą przestrzeń. Charakterystyka przykładowych elementów:

  • stoliki i stoły – drewno z naturalną strukturą, metalowe nogi,
  • krzesła – drewno z widocznymi sękami i słojami, metalowe elementy,
  • szafki i regały – drewno z zachowaną naturalną strukturą, metalowe wykończenia,
  • oświetlenie – surowe lampy ze stalowymi osłonami, lampy z semaforów, żyrandole z rur stalowych,
  • drzwi – szkło w odcieniach zielonych lub białym, przeszklone ścianki działowe,
  • dekoracje – stare elementy wyposażenia fabryk, zegary o prostych tarczach, uchwyty z rur stalowych,
  • alternatywy – nowe meble imitujące styl industrialny, surowe szkło, dekoracje z elementami fabrycznymi.

Industrialny wnętrzarski fenomen

Dziś styl industrialny został nieco oswojony, lecz wciąż pozostaje on źródłem inspiracji dla współczesnych aranżacji wnętrz. Widoczne są jego wpływy zwłaszcza w komercyjnych przestrzeniach, które często powstają w przekształconych fabrykach. Jednak nawet w nowoczesnym mieszkaniu czy szeregowcu na przedmieściach możemy wprowadzić nutę fabrycznego charakteru. Warto jednak pamiętać, że wnętrza w stylu industrialnym często emanują surowością i chłodnym odbiorem. Przełamując ten efekt poprzez dodanie cieplejszych elementów, takich jak naturalne drewno czy miękkie tekstylia, stworzymy harmonijną przestrzeń, w której przeszłość i nowoczesność łączą się w niezwykły sposób. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja przestrzeń będzie spójnie i estetycznie zaaranżowana, możesz skontaktować się z architektami wnętrz z firmy FengshuiHome. Projekty są realizowane w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Jakie są główne cechy stylu industrialnego?

Styl industrialny znajduje swoje inspiracje w przekształconych fabrykach i wnętrzach starych fabryk. Charakteryzuje się surowym wykończeniem, wyeksponowanymi powierzchniami (takimi jak gołe cegły, beton, stropy) oraz minimalistycznym podejściem do dekoracji.

Jakie elementy wyposażenia są charakterystyczne dla stylu industrialnego?

Charakterystycznymi elementami wyposażenia w stylu industrialnym są drewniane stoliki i stoły z metalowymi nogami, krzesła z widocznymi sękami i słojami drewna oraz metalowymi elementami, szafki i regały z drewna o naturalnej strukturze i metalowymi wykończeniami, surowe lampy ze stalowymi osłonami, drzwi wykonane ze szkła w odcieniach zielonych lub białym, oraz dekoracje z elementami fabrycznymi.

Jak wykorzystać surowe powierzchnie w stylu industrialnym w przypadku budynków bez konstrukcji ceglanej?

W przypadku budynków z betonu komórkowego lub wielkiej płyty można wykorzystać okleiny, fototapety lub tynki strukturalne imitujące cegłę, lub beton. Płytki ceramiczne stylizowane na beton lub kamień naturalny mogą być również doskonałym rozwiązaniem do wykończenia podłóg w stylu industrialnym.

Jakie są wskazówki dotyczące kolorystyki wnętrz w stylu industrialnym?

W stylu industrialnym warto wykorzystać różne odcienie szarości związane z betonem. Zimna biel może być stosowana na ścianach i sufitach, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Mocniejsze akcenty w niewielkich rozmiarach oraz naturalne drewno lub płytki drewnopodobne są również zalecane.