przykładowa aranżacja małej łazienki
13
sty

Projekt małej łazienki niejednokrotnie przysparza wielu kłopotów. Często stoimy przed swoistym dylematem – czy uda się w tym ograniczonym metrażu zmieścić wszystko, co niezbędne? Okazuje się, że nawet niewielką ilość metrów kwadratowych można maksymalnie wykorzystać w ten sposób, aby codzienne użytkowanie przestrzeni było przyjemne i praktyczne. Przedstawimy kilka drobnych wskazówek, które pomogą Wam rozkoszować się magią niewielkiej łazienki. 

przykładowa aranżacja małej łazienki

Detale – piękno tkwi w szczegółach! 

Podstawą funkcjonalnego i przyjemnego wnętrza jest odpowiednio zagospodarowana przestrzeń. Przy małym metrażu każdy centymetr jest na wagę złota. Wybierając sprzęty, musimy pamiętać o wielkości pomieszczenia. Na szczęście producenci coraz częściej wprowadzają do swojej oferty serie wyposażenia dedykowane różnym rozmiarom łazienek. Narożne modele umywalek, podwieszana ceramika czy kompaktowe meble – jest w czym wybierać i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Z naszego doświadczenia wynika, że warto sięgać po sprzęty wiszące – nie zabierają one cennego miejsca na podłodze, optycznie wyglądają na lżejsze i łatwiej jest je utrzymać w czystości. Dodatkowo o wiele łatwiej będzie nam ukryć na przykład instalację wodno-kanalizacyjną czy zbiornik spłukujący. Jeśli ciężko nam wybrać między wanną a prysznicem ciekawą alternatywą będzie niewielka wanna z parawanem prysznicowym. Do wyboru jest również wiele szafek, które idealnie wypełnią nam przestrzeń na przykład nad pralką czy suszarką. 

przykładowa aranżacja małej łazienki

Umiar prostą drogą do celu! 

Mała łazienka, a inspiracji aż nadto? Aby uniknąć wrażenia chaosu i przeładowania naszej aranżacji polecamy zachować umiar, zarówno w kwestii materiałów i kolorystyki. Kwestię wizualnego powiększenia metrażu możemy osiągnąć dzięki kilku sprawdzonym zabiegom, na przykład: 

  • zastosowaniu gładkich, lśniących powierzchni, 
  • zawieszeniu odpowiedniej wielkości lustra, 
  • unikaniu intensywnych i ciemnych kolorów, 
  • wprowadzeniu dodatkowych punktów świetlnych, oprócz oświetlenia ogólnego. 

Proste bryły mebli świetnie wkomponują się do niedużych łazienek, natomiast ściany i podłogi warto utrzymać w jasnych, chłodnych barwach, takich jak na przykład biel, beż, szarość, które optycznie oddalą nam ściany. Większe formaty kafli również mogą „dodać” wnętrzu centymetrów, a ich odpowiednie ułożenie sprawi, że wyda się ono szersze oraz wyższe. Ciekawym zabiegiem może być zastosowanie tych samych płytek zarówno na podłodze, jak i na ścianach. W ten sposób zaciera się granica przestrzenna, a samo pomieszczenie nabierze dodatkowego optycznego metrażu. Warto wówczas sięgnąć po płytki rektyfikowane, przy których można zastosować bardzo wąskie fugi. Niezależnie jednak od wyboru samej kolorystyki w przypadku małych łazienek zachęcamy do wybrania płytek polerowanych lub w wykończeniu lappato, które będą odbijały światło. Zadbajmy także o drobne akcenty dekoracyjne: świece, pachnące mydło czy małe sukulenty. Dodadzą one uroku naszemu niewielkiemu wnętrzu i sprawią, że pomimo niedużej przestrzeni będziemy się tam czuć komfortowo. 

przykładowa aranżacja małej łazienki

Porządek ponad wszystko! 

Gdy wybierzemy odpowiedni rozmiarowo sprzęt i wyposażenie naszej małej przestrzeni, warto zadbać o wizualny porządek. Szafki, słupki naścienne, koszyki – postarajmy się jak najlepiej wypełnić te miejsca naszymi kosmetykami, środkami czystości, wszystkim tym, co jest dla nas niezbędne w łazience. Tak zorganizowana przestrzeń będzie sprawiała wrażenie większej. Szuflady można wyposażyć w specjalne systemy do organizacji przestrzeni, a połączenie szafki i lustra z dodatkowym oświetleniem sprawi, że praktyczność zjednoczy się z wyjątkowym urokiem. 

przykładowa aranżacja małej łazienki

Mała łazienka wbrew pozorom stwarza ogrom możliwości aranżacyjnych. Mimo niewielkich wymiarów, jej zaprojektowanie wiąże się z wieloma wyzwaniami, którym sprostać mogą projektanci wnętrz z FengshuiHome – pomogą Ci zrealizować wnętrzarskie marzenia, niezależnie od metrażu przestrzeni!