para siedząca na sofie otoczonej pudłami
13
sty

Kto z nas nie marzy o tym, aby w swoich wnętrzach poczuć przestronność i komfort? Jeśli Twoje wnętrza należą do stosunkowo niewielkich to nic straconego! Podpowiemy Ci jak za pomocą odpowiedniej kolorystyki, a także dobrze dobranych dodatków optycznie powiększyć przestrzeń i tchnąć we wnętrza powiew świeżości… 

I. Kolorystyka – postaw na jasność! 

Na tym etapie należy, za pomocą jasnych, ciepłych barw, sprawić, aby Twoje wnętrza wydawały się o wiele bardziej przestronne niż w rzeczywistości. Nasze zmysły dosyć łatwo oszukać, stosując pastelowe, ciepłe kolory, a zwłaszcza cieszące się niezmienną popularnością: 

  • odcienie beżu 
  • odcienie błękitu, 
  • odcienie szałwii, 
  • odcienie szarości 

Oczywiście nie można zapomnieć o pięknej, ponadczasowej bieli, która rozświetli nasze cztery ściany. Decydując się na tę barwę, należy zachować ostrożność – nie chcemy, aby biel całkowicie zdominowała naszą przestrzeń, która uzyska w ten sposób sterylny charakter. Aby temu zapobiec, polecamy zastosowanie farb z rodzaju off-white. Są to mieszanki bieli z niewielką ilością innej barwy, która pięknie przełamuje jej dominację. Czy oznacza to, że będąc posiadaczem małej przestrzeni musisz wyzbyć się marzeń o użyciu ciemniejszych barw? Oczywiście, że nie! Ciemną kolorystykę z powodzeniem możesz zastosować w oprawach klamek czy gniazdek. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup dodatków w barwach ciemniejszych – butelkowozielona poduszka, a może granatowy, ceramiczny wazon? 

zdjęcie mieszkania urządzonego według wskazówek

II. Przestrzeń – wyznacz strefy! 

Jednym z największych wyzwań przy niewielkich przestrzeniach jest połączenie przestronności z funkcjonalnością. Jasna kolorystyka optycznie powiększy Twoje wnętrza, jednak źle zagospodarowana przestrzeń, całkowicie zniweczy ten efekt. Przy aranżacji niewielkich wnętrz kluczem do sukcesu jest wyznaczenie tzw. stref funkcjonalnych. Podziel swoją przestrzeń na strefę odpoczynku i relaksu, kuchnię, łazienkę i sypialnię. Przy planowaniu poszczególnych stref ważna jest jedna zasada – im mniej ścian, tym więcej przestrzeni. Co to oznacza w praktyce? Nie rozdzielaj poszczególnych obszarów tradycyjnymi ścianami. W Twoim niewielkim wnętrzu lepiej sprawdzą się „ściany” z ustawionych odpowiednio roślin. Innym polecanym przez nas rozwiązaniem jest zastosowanie przeszkleń w postaci np. ścian działowych. Dzięki tym metodom, Twoje wnętrze pozostanie nadal przestrzenne i otrzyma niestandardową dekorację. 

III. Strefy funkcjonalne – nie bój się łączyć! 

Chcesz spotęgować wrażenie przestronności w Twoich czterech ścianach? Postaw na łączenie wyznaczonych stref funkcjonalnych. Częstym trendem w niewielkich mieszkaniach jest otwarcie kuchni na strefę wypoczynku. Ważne jest, aby tak połączone strefy były utrzymane w podobnej kolorystyce – w innym przypadku cały efekt zostanie utracony. Propozycja łączenia dwóch stref często spotyka się z falą krytyki. Wiele osób uważa, że widok zmywarki z sofy nie jest zbyt estetyczny. Mamy na to rozwiązanie! Tutaj pomocnym okaże się regał na książki lub dość wysoka roślina doniczkowa. W łatwy sposób zasłonisz niechciane widoki, zachowując swobodne przejście między dwiema strefami. 

IV. Meble – przede wszystkim funkcjonalność! 

Tutaj zasada jest prosta – unikaj zagracania niewielkich przestrzeni. Oznacza to, że wybierając meble musisz najpierw postawić na ich funkcjonalność. Im więcej funkcji posiada mebel, tym lepiej. Idealnym rozwiązaniem będą zatem rozkładane sofy, otwierane pufy czy składane regały. Do sypialni wybierz łózko łóżko kontynentalne – dzięki ukrytemu schowkowi, możesz z łatwością przechować tam wiele rzeczy i w ten sposób oczyścić przestrzeń. W kuchni postaw na meble w zwartej zabudowie. Wybierz również szafę sięgającą sufitu z wbudowanym lustrem – to sprawdzony sposób na przechowanie zbędnych akcesoriów! Małe przestrzenie stawiają przed nami duże wyzwania, zwłaszcza, gdy mowa o łazienkach. Potrzeba niemało trudu, aby z okrojonych już przestrzeni, uratować cenne metry. Proponujemy Ci szafki i schowki dobrze ukryte pod umywalką. Dobrze sprawdzi się również kabina prysznicowa typu walk-in, która wkomponuje się w całość pomieszczenia. Wybieraj większe i mniejsze lustra – sprawią, że niewielkie wnętrze wizualnie się powiększy!  

V. Podsumowanie – ważne tricki!

Niewielki metraż nie pociąga za sobą mniejszych problemów i wyzwań w jego aranżacji. Wręcz przeciwnie, potrzeba nie lada wysiłku i pomysłowości, aby nadać przestronności i komfortu w małych wnętrzach. Chcąc ułatwić Ci to zadanie, przedstawiamy listę kilku wskazówek, która z pewnością pomogą Ci się przy aranżacji tego typu wnętrz.  

1. Jasna kolorystyka – barwy pastelowe i kolory ziemi 

2. Ciemna barwy – tylko w elementach wykończeniowych lub dodatkach 

3. Wybór mebli funkcjonalnych 

4. Łączenie poszczególnych stref przy zachowaniu zbliżonej kolorystyki 

5. Lustra – dodają głębi i przestrzeni 

6. Im więcej światła, tym lepiej 

7. Ostrożnie z ilością dekoracji – nie zagracaj przestrzeni 

Każdy z nas dąży do poczucia komfortu i uzyskania przestronnego wnętrza w swoim domu. Zespół FengshuiHome doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Dzięki nam małe wnętrze nabierze zupełnie innego charakteru. Już dziś zadzwoń i umów się z nami na indywidualną konsultację.