06
mar

Przestrzeń w twoim domu: jak ją zagospodarować?

Jeśli kupiłeś mieszkanie dla całej rodziny, prawdopodobnie wiesz, jak trudno jest zmieścić wszystko w niewielkiej przestrzeni. Szafa często nie wystarcza, a ubrania, buty i akcesoria zajmują dużo miejsca. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem może być stworzenie garderoby, nawet takiej niewielkich rozmiarów.

Mała przestrzeń, dużo ubrań: jak zapanować nad chaosem?

Garderoba to idealne miejsce do przechowywania wszystkich ubrań i akcesoriów w jednym miejscu. Dzięki temu łatwiej utrzymać wśród nich porządek, a także znaleźć miejsce na przedmioty, na które do tej pory brakowało przestrzeni.

Istnieją sposoby na stworzenie garderoby nawet w niewielkim pomieszczeniu. Można zastosować różne rozwiązania, takie jak wiszące półki, wieszaki, kosze na bieliznę, czy szuflady na akcesoria. Ważne jest, aby zaplanować przestrzeń i wykorzystać ją w sposób optymalny.

wnętrze szafy

Co zrobić, gdy szafa w sypialni już nie wystarcza?

Nie musisz posiadać dużego mieszkania, aby stworzyć garderobę. Istnieją różne sposoby na wykorzystanie wolnej przestrzeni i zagospodarowanie jej na przechowywanie ubrań i akcesoriów. Możesz wyodrębnić przestrzeń w większym pokoju lub korytarzu, której nie wykorzystujesz w konkretny sposób. Wystarczy już 55-60 cm głębokości, aby utworzyć garderobę za przesuwnymi drzwiami lustrzanymi, np. w przedpokoju.

Warto też wykorzystać wolną przestrzeń w sypialni, rezygnując z miejsca za łóżkiem lub obok niego. Garderobę można wtedy zabudować w klasyczny sposób lub postawić przesuwną szafę, obok toaletki i designerskiego fotela, co pozwoli na uzyskanie spójnego i komfortowego wnętrza.

W nowatorskich aranżacjach warto postawić na dużą szafę wysuwaną ze ściany, działającą jak szuflada. To rozwiązanie dla osób kreatywnych i stawiających na jak najskuteczniejsze wykorzystanie przestrzeni, ponieważ wymaga znacznie mniej miejsca niż klasyczna garderoba. Nie ważne, jaki sposób wybierzesz – zaaranżowanie osobnej przestrzeni na ubrania i akcesoria pozwoli Ci utrzymać porządek i ułatwi codzienne życie.

zabudowa za łóżkiem

Z myślą o praktycznym przechowywaniu

Garderoba to nie tylko miejsce do przechowywania ubrań, ale przede wszystkim dobrej organizacji przestrzeni. Ważnym elementem wyposażenia są półki i wieszaki, które umożliwiają odpowiednie przechowywanie różnego rodzaju akcesoriów. Szafki najlepiej projektować z myślą o konkretnym rodzaju ubrań  — na przykład na swetry lub koszule. Warto pamiętać o odpowiednich wymiarach półek, które powinny wynosić przynajmniej 45 cm szerokości i 30 cm wysokości każda. W przypadku przechowywania butów należy wyznaczyć około 80 cm długości, a odległości pomiędzy nimi dostosować do poszczególnych rodzajów obuwia.

Dopasowane wymiary

Szuflady są bardzo przydatnym elementem garderoby. Można w nich przechowywać zarówno buty, jak i akcesoria, bieliznę czy elementy odzieży. Płaskie i szerokie szuflady o wymiarach 60-65 cm szerokości i 12-15 cm głębokości są odpowiednie dla mniejszych elementów garderoby, takich jak bielizna czy skarpetki. Głębsze modele natomiast dobrze sprawdzą się w przypadku przechowywania czapek, szalików czy rękawiczek. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego wyposażenia garderoby, można łatwo i wygodnie uporządkować ubrania zachowując przy tym ład w pomieszczeniach.

Organizacja przestrzeni

Garderoba to nie tylko miejsce na ubrania, ale również na dodatki, biżuterię i sprzęty domowe. Wszystkie te elementy warto trzymać w porządku, a do tego idealnie nadają się szufladki. Warto je wykorzystać na wszelkie pierścionki, kolczyki, naszyjniki czy apaszki. Wkłady do szuflad z przegródkami ułatwią utrzymanie porządku w najmniejszych akcesoriach. Należy pamiętać przeznaczyć przestrzeń na deski do prasowania czy uchwyty na rury do odkurzaczy, aby przechowywanie sprzętów domowych było łatwe i praktyczne.

Niezbędnym elementem garderoby jest też lustro. Jeśli chcemy zaoszczędzić miejsce, możemy powiesić je na wewnętrznej stronie drzwi, na ścianie lub wybrać zwierciadło stojące, jeśli mamy więcej przestrzeni. Jest to nie tylko wygodne rozwiązania, ale również sztuczka, która pozwoli nam optycznie powiększyć garderobę i wprowadzi do niej dodatkowe światło.

szuflada z organizerami

Profesjonalna pomoc w aranżacji

Projektowanie garderoby może być czasochłonna i wymagająca, ale z pewnością warta swojego pracy i ceny. Dzięki odpowiednio posegregowany ubraniom i dodatkom codzienne życie stanie się łatwiejsze i bardziej uporządkowane. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie stworzyć idealną garderobę, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnych projektantów. Zespół FengshuiHome ma wiedzę i doświadczenie, które pomogą w stworzeniu optymalnego układu przestrzeni i dostosowaniu jej do Twoich potrzeb. Skorzystanie z ich usług z pewnością przyspieszy proces aranżacji garderoby i pozwoli na osiągnięcie najlepszych efektów.

FAQ – najpopularniejsze pytania 

Jakie akcesoria ułatwiają utrzymanie porządku w garderobie?

W roli organizerów idealnie odnajdą się wieszaki na spodnie czy krawaty, wysuwane kosze oraz kosze cargo do przechowywania bielizny.

Co to są pantografy w garderobie?

Pantograf to drążek z uchwytem, który umożliwia jego opuszczenie do komfortowej pozycji i następnie podniesienie go do góry, umożliwiając wykorzystanie całej przestrzeni garderoby, nawet tej pod sufitem.