przykładowa aranżacja pokoju gościnnego
13
sty

Odwiedziny ważnych osób to element życia naszego domu. Przyjazd na święta, urodziny czy inną uroczystość rodzinną często kończy się udzieleniem noclegu, więc warto być przygotowanym na taką okoliczność i zaaranżować jedno z pomieszczeń na pokój gościnny. Zapewnienie intymności i swobody w postaci osobnego pomieszczenia sprawi, że wspólny czas z bliskimi będzie jeszcze przyjemniejszy. Aranżacja pokoju gościnnego to jednak nie lada wyzwanie, dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszymi funkcjonalnymi rozwiązaniami. 

duży salon z rozłożoną kanapą

Wielkość mieszkania a pokój gościnny 

W zależności od wielkości domu, pokój gościnny możemy urządzić w niezaaranżowanym dotąd pomieszczeniu lub poprzez połączenie różnych funkcji w ramach jednego pokoju. W przypadku mieszkania o niewielkim metrażu, z powodzeniem możemy przekształcić w dodatkową sypialnię na przykład salon lub gabinet. Salon warto wyposażyć w wygodną kanapę, która nie tylko posłuży jako miejsce do relaksu, ale także spełni rolę łóżka, gdy odwiedzi nas rodzina czy znajomi. Istotną kwestią jest dokładne wymierzenie odległości między nią i pozostałymi meblami oraz dobór przedmiotów, które pozwolą na swobodę poruszania się po pokoju, gdy kanapa będzie rozłożona. W przypadku gabinetu, jego przestrzeń możemy czasowo przekształcić za pomocą dodatkowej rozkładanej sofy oraz pustej komody na drobiazgi gości na czas noclegu. Dla posiadaczy domów idealnym rozwiązaniem będzie wygospodarowanie osobnego pomieszczenia – pokoju lub na przykład zaadaptowanie poddasza. Wówczas pojawia się wiele ciekawych propozycji aranżacji pokoju gościnnego, który zapewni pełną prywatność i komfort odwiedzającym. 

Uniwersalizm aranżacji 

Pokój gościnny, służący okazyjnym wizytom, powinien charakteryzować się przede wszystkim uniwersalnością. Neutralne kolory sprawią, że stanie się on przyjazną przestrzenią dla każdego gościa. Warto wówczas postawić na stonowane odcienie – biel, delikatne szarości lub beże, ponieważ mocne akcenty kolorystyczne mogą dla niektórych okazać się zbyt agresywne, przez co negatywnie wpłyną na ich odpoczynek. Dodatkowo sam wystrój wnętrza powinien być stosunkowo prosty i funkcjonalny. Aby uniknąć wrażenia ciasnoty, warto postawić na ograniczoną ilość mebli: przede wszystkim na odpowiednie, wygodne łóżko oraz miejsce do przechowywania rzeczy, takie jak szafa czy komoda. Warto przemyśleć także kwestię dodatków, aby nadać pomieszczeniu charakteru a jednocześnie zapewnić poczucie komfortu. 

Meble 

Nasi goście z pewnością docenią praktyczne wyposażenie tymczasowej sypialni, które polepszy jakość ich wizyty. W pokoju gościnnym powinny znaleźć się meble zarówno typowe dla wystroju sypialni, jak i te charakterystyczne dla salonu. Najbardziej praktycznym wyborem będzie dwuosobowe łóżko, co najmniej w rozmiarze 140x200cm. Oczywiście trzeba zadbać o świeżą pościel i tekstylia, aby przestrzeń była gotowa do odpoczynku. Warto postawić na komodę z szufladami, w której można umieścić komplet ręczników czy kapcie. Jeśli metraż nam na to pozwala, dobrym wyborem będzie także przestronna szafa ubraniowa, do której będzie można schować swoje ubrania i obuwie oraz na przykład walizki czy torby. 

przykładowa aranżacja pokoju gościnnego

Poczucie prywatności 

Prywatność, poczucie intymności i cisza to niezbędne elementy, aby dobrze się zregenerować, szczególnie jeśli nasi goście przejechali długą drogę, by nas odwiedzić. Aranżując pokój gościnny, warto zastanowić się, jakie jeszcze rozwiązania, oprócz odpowiednich mebli, sprawią, że najbliżsi poczują się u nas jak we własnym domu. Dobrym pomysłem będzie na przykład zastosowanie zasłon zaciemniających, oprócz rolet czy standardowych firan. Ich cechą charakterystyczną jest duża gęstość splotu tkaniny, co przekłada się na jej grubość i jednocześnie niską przepuszczalność światła i dźwięków dochodzących z zewnątrz. Taki zabieg może okazać się bardzo pomocny, jeśli goście będą planowali spać dłużej, szczególnie gdy nasze mieszkanie mieści się przy ruchliwej ulicy lub w miejscu o podwyższonym natężeniu hałasu. Dodatkowo takie zasłony ochronią przed nasłonecznieniem pokoju w upalne dni. Najlepszym wyborem tkanin na zasłony tego typu będą welur, sztruks czy aksamit. 

Pokój gościnny warto wyposażyć także w gruby, puszysty dywan. Zadziała on na podobnej zasadzie co zasłony a jego materiał będzie wchłaniał dźwięki, zamiast je odbijać. Zapewni on także przytulny charakter całemu pomieszczeniu. Jeśli chcemy uniknąć niesienia się dźwięków, należy rozważyć również inne materiały na wykończenie podłóg niż kafelki, a także wybrać dodatkowe tekstylia, takie jak narzuta na łóżko czy koc. Jeśli planujemy większy remont, możemy także rozważyć wymianę okien i drzwi, które znacząco mogą wpłynąć na wyciszenie pomieszczenia — warto postawić na przykład na okna o najwyższym wskaźniku tłumienia hałasu Rw, których najlepsze modele tłumią hałas nawet do 50 decybeli. 

Dodatki i akcesoria 

Właściwy efekt naszej aranżacji będzie pełny, gdy wkomponujemy w nią odpowiednie dodatki i akcesoria, podkreślające charakter pomieszczenia. Świeży komplet pościeli, wykonany na przykład z lnu czy bawełnianej satyny, wygląda bardzo elegancko a dodatkowo bardzo dobrze przepuszcza powietrze. Wykorzystany wzór powinien nieść za sobą przyjemne skojarzenia – istotne jest wówczas właściwe połączenie wygody oraz ozdobnych materiałów. Dodatkowo można postawić na ozdobne poduchy, które dodadzą przytulności. Oczywiście wybrane akcesoria dekoracyjne powinny pasować do pozostałych elementów wyposażenia pomieszczenia. 

przykładowa aranżacja pokoju gościnnego

Planując wystrój pokoju gościnnego, warto zadbać o drobne akcenty, które umilą wizualnie pobyt naszym gościom, na przykład lampy, kwiaty doniczkowe czy lustro. W miarę możliwości umieśćcie w nim także małe sprzęty RTV i AGD, które przydadzą się na co dzień i sprawią, że goście poczują się komfortowo: 

  • telewizor, 
  • żelazko, 
  • czajnik. 
przykładowa aranżacja pokoju gościnnego

Dekorowanie pokoju gościnnego można oczywiście na bieżąco uzupełniać — dodać z czasem stylową narzutę na łóżko, niewielki stojak na gazety lub stolik czy powiesić delikatny obraz. Drobne akcesoria ożywią pomieszczenie a goście z pewnością docenią naszą dbałość o szczegóły. Przytulny klimat stworzą także świeże kwiaty w ozdobnym wazonie lub świece i kadzidełka, chociaż warto upewnić się, czy nie będzie to przeszkadzało osobom nas odwiedzającym, ponieważ zapach bywa intensywny. Dobrym dodatkiem będzie także przygotowana wcześniej karteczka z hasłem do sieci bezprzewodowej, która usprawni połączenie się z Internetem w razie potrzeby.  

Pokój dla gości powinien być pomieszczeniem o uniwersalnym charakterze, który posłuży dla znajomych o różnych gustach. Warto postawić głównie na neutralność i praktyczność, aby każda odwiedzająca nas osoba czuła się w nim dobrze. W przypadku salonu czy gabinetu, przestrzeń musi być zaprojektowana w taki sposób, żeby z łatwością móc zmienić jego codzienną użytkowość w przytulną sypialnię. W oddzielnym pokoju postaw nie tylko na nowoczesny design, lecz także na funkcjonalne umeblowanie i dodatki. Z pomocą projektantów wnętrz z FengShuiHome stwórz przytulny kąt dla odwiedzających Cię najbliższych, by mogli się poczuć tak dobrze, jak u siebie w domu.