kuchnia połączona z salonem
30
gru

Właściciele niewielkich mieszkań zadają sobie pytanie: jak urządzić małe wnętrza? Dobrze przemyślane jego urządzenie oraz wystrój sprawią, że mały metraż nie będzie problemem.  

Jeśli urządzamy małe mieszkanie w bloku, powinniśmy pamiętać, aby zapewnić maksymalną przestronność oraz jak najlepiej wykorzystać przestrzeń do przechowywania. Małe mieszkanie nie oznacza, że nie możemy podążać za najnowszymi trendami. 

Jak więc urządzić niewielkie mieszkanie, jakich błędów unikać? Co uczyni wnętrze bardziej funkcjonalnym? 

O czym pamiętać urządzając małe mieszkanie? 

Niewielkie mieszkanie powinno być zaaranżowane tak, aby nie przytłaczać już i tak małej przestrzeni. Musi być przy tym w pełni funkcjonalne. Bardzo istotne jest wyznaczanie poszczególnych stref:  

  • przestrzeń do przygotowywania oraz spożywania posiłków,  
  • strefa relaksu przed telewizorem,  
  • miejsce do spania, 
  • łazienka, 
  • estetyczny przedpokój.  

Tyle wystarczy, by mieszkać wygodnie na ograniczonym metrażu.  

Nie jest konieczne oddzielanie poszczególnych stref za pomocą ścian kartonowo-gipsowych. Lepszym sposobem będzie wyodrębnienie stref w taki sposób, aby nie zabierać światła dziennego. Świetnie sprawdzą się do tego przeszklenia – ściany działowe oraz drzwi. Aby chociaż symbolicznie oddzielić przestrzeń, możemy wykorzystać do tego rośliny doniczkowe. W ten sposób nie obciążymy wizualnie mieszkania. Dodamy przy okazji ciekawej dekoracji do całego mieszkania.  

Połączenie kuchni z miejscem do wypoczynku 

To rozwiązanie ma wielu przeciwników, którzy rozsądnie to argumentują. Jednym z minusów jest mało atrakcyjny widok z pokoju dziennego na zlewozmywak. Aranżując małe mieszkanie blat roboczy w kuchni można częściowo zasłonić. Rozwiązań jest sporo.  Dobrze sprawdzi się półwysep z podniesionym fragmentem blatu lub ażurowy dwustronny regał stojący na granicy kuchni i salonu. Będzie nie tylko dzielił mieszkanie na strefy, ale również umożliwiał swobodną komunikację, zajętymi różnymi czynnościami, domownikom. Łączenie pomieszczeń w niewielkim mieszkaniu ma nie tylko wymiar przestrzenny, ale także rodzinno-towarzyski.  

Podłoga  

Cała przestrzeń w strefie dziennej wykończona tym samym materiałem, optycznie powiększy wnętrze, podkreśli jego charakter oraz uprości wystrój. Inną możliwością jest położenie w pobliżu zlewu i płyty grzewczej posadzki, która odporna będzie na wilgoć oraz łatwa do utrzymania w czystości. W pozostałej części dziennej dobrze jest postawić na np. drewno. Przewaga nietypowej posadzki we wnętrzu sprawi, że salon będzie wydawał się większy. Jest to efekt niezwykle pożądany we wnętrzach o małym metrażu.  

Jakie kolory sprawdzą się najlepiej? 

W małym mieszkaniu warto postawić na jasne, stonowane kolory. Dzięki temu możemy umiejętnie zakamuflować metraż wnętrza. Małe pomieszczenia urządzone w bieli, beżu czy szarości sprawiają wrażenie bardziej przestronnych niż w takich, gdzie dominuje granat, czerwień, ciemna zieleń czy fiolet. Te bardziej wyraziste kolory w mniejszych mieszkaniach powinny być traktowane jedynie jako dopełnienie całej aranżacji.  

Na jakie oświetlenie postawić? 

Nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Przy użyciu kinkietów, punktowych lamp czy schowanych we wnękach na ścianie bądź w podwieszanym suficie, możemy podkreślić wybrane elementy we wnętrzu oraz powiększyć wizualnie przestrzeń. Dzięki odpowiednim operowaniu światłem w niewielkich wnętrzach, możemy zwiększyć wrażenie ich przestronności.  

Antresola 

Na odbiór przestrzeni w małych mieszkaniach oprócz powierzchni podłóg duży wpływ ma wysokość pomieszczeń. Jeśli przekracza standardową wysokość 2,5 m, nawet niewielkie mieszkanie będzie bardziej przestronne.  

Nadprogramową wysokość w takich mieszkaniach można wykorzystać na stworzenie antresoli. Jeśli metraż mieszkania nie jest wystarczający na wydzielenie osobnego pomieszczenia jako sypialni, jej funkcję pełni antresola. Powinna mieć wysokość przynajmniej 1,4 m., aby można było wygodnie z niej korzystać.  

Powinno się zadbać, aby antresola miała odpowiednią wentylację. Pomocny może okazać się wentylator z kratką wlotową umieszczoną pod sufitem antresoli oraz wymuszony mechanicznie przepływ powietrza. Wygodne wejście zapewnią lekkie schody kotwione w ścianie bądź tak zwane schody kacze, które zajmują stosunkowo niewiele miejsca w i tak już małych pomieszczeniach.  

Funkcjonalne meble 

punktowe lampy w ścianie

We współczesnych trendach aranżacji wnętrz opieramy się na ograniczaniu widoczności przedmiotów, które są zbędne. Ukrycie ich w niewielkim mieszkaniu jest nie lada wyzwaniem. Można sobie jednak z tym poradzić. Na popularności zyskują rozwiązania związane z przechowywaniem. Coraz więcej pracy mają stolarze wykonujący szafy na zamówienie, które idealnie wpasują się do małego przedpokoju. Rzemieślnicy są w stanie maksymalnie wykorzystać każdą przestrzeń. Meble robione na wymiar będą również doskonałym rozwiązaniem w przypadku mieszkań na poddaszu, które często są kłopotliwe do zaaranżowania.  

Aby optymalnie wykorzystać przestrzeń, ważne jest zamawianie mebli na wymiar – najlepiej pod sam sufit.  Zasada ta sprawdzi się zarówno w kuchni jak i w przedpokoju czy sypialni. Modne staje się stosowanie spersonalizowanej zabudowy meblowej, dzięki której możemy wykorzystać również przestrzeń nad łóżkiem.  

To jedynie kilka rad dotyczących aranżacji mieszkania o niewielkim metrażu. Jeśli potrzebujesz pomocy projektanta wnętrz, zapraszamy do kontaktu! Dla zespołu FengshuiHome nie ma rzeczy niemożliwych. Wydobędziemy to, co najlepsze nawet z najmniejszych pomieszczeń.