widoczna kratownica
25
kwi

Wyraziste detale w surowym stylu 

Surowy styl w aranżacji wnętrz to odważne i nowoczesne podejście do dekoracji mieszkań. Charakteryzuje się minimalistyczną estetyką, wykorzystaniem naturalnych materiałów i przestrzenią pozostawioną w stanie surowym. W tego typu aranżacjach nierzadko występują elementy pozostawione w oryginalnym stanie. W surowych wnętrzach meble są przede wszystkim proste, wykonane z metalu lub drewna. Kolory dominujące to biel, szarość, beż, czernie i odcienie zieleni.  

W dzisiejszych czasach to właśnie osoby poszukujące nietypowych rozwiązań decydują się na surowe wykończenie wnętrz. Są one idealne dla ludzi ceniących sobie minimalizm i funkcjonalność.  Niezwykle istotną kwestią jest to, że tego typu styl musi być perfekcyjnie wykonany. Surowość wnętrz ma na celu imitować warunki panujące na nieukończonej budowie, a nie być jej częścią. Warto pamiętać, że nie musimy całkowicie stylizować naszego mieszkania lub domu w ramach zimnego, industrialnego stylu. Doskonałym pomysłem są detale wykończeniowe, które dodadzą charakteru wielu pomieszczeniom. W tym artykule przedstawimy cztery propozycje surowego wykończenia wnętrz, które pozwolą na wprowadzenie oryginalnego stylu do domu lub mieszkania. 

Charakterystycznymi elementami w surowych wnętrzach są: 

  • kratownice, 
  • surowe ściany, 
  • widoczne instalacje, 
  • wielkogabarytowe meble. 
masywne meble

Kratownice 

Przemysłowa surowość kojarzy się przede wszystkim z miastami, gdzie konstrukcje z betonu, szkła i stali przytłaczają mieszkańców. Detalem wykończeniowym wprost z takiej scenerii są wszelkiego typu kratownice – symbol przemysłu, który można znaleźć w sklepach, magazynach oraz halach produkcyjnych. Jednak w domowym zaciszu, element ten zyskuje zupełnie nowe życie. Ciekawym pomysłem będzie użycie metalowych szafek z frontami lub bocznymi płytami wykonanymi z kratownic. Dzięki nim można sprytnie wyeksponować zawartość, nie wystawiając jej w pełni na wzrok gości. Ponadto, kratownice można pomalować w dowolnym kolorze, co pozwala na dostosowanie ich do wszystkich typów wnętrz. 

Surowe ściany 

Elementem najbardziej charakterystycznym dla surowych wnętrz są ściany wykonane z materiałów, takich jak cegła czy beton. Nie są one pokryte ani farbą, ani tynkiem, co sprawia wrażenie przebywania na budowie lub w mieszkaniu w stanie deweloperskim. Niemniej jednak, wykonanie takich materiałów powinno jedynie imitować prawdziwe materiały budowlane, a nie nimi rzeczywiście być. Równie ciekawym pomysłem na wykończenie ścian są kamienne płyty. Pomysł nie odnosi się bezpośrednio do industrialnego stylu aranżacyjnego, nawiązuje raczej do gotyku i kamiennego ciężaru wnętrz zamczysk. Surowość w takim wydaniu jest o wiele bliżej natury, dlatego doskonale współgra z elementami drewnianymi. Z kolei beton rewelacyjnie uzupełnia się ze stalą oraz szkłem. 

surowe ściany

Widoczna instalacja 

W wystroju wnętrz można stosować wiele różnych patentów aranżacyjnych, jednym z nich są wystające elementy instalacyjne, takie jak kable, przewody i rury. Zazwyczaj wszelkie tego typu elementy są ukrywane, ale w surowych wnętrzach, zwłaszcza industrialnych, można zastosować brak kamuflażu i eksponować elementy instalacyjne. Przykładem takiego rozwiązania może być łazienka, gdzie pozostawiono widoczne kurki i elementy rur wodociągowych. W pokoju ozdobionym w stylu industrialnym można umieścić wiszące lampy z wystającymi z sufitu kablami lub perforowane narożniki na ścianach. 

widoczna instalacja we wnętrzu

Masywne meble 

W takich aranżacjach bardzo dobrze sprawdzają się meble o dużych gabarytach. Zamiast małego podnóżka, w przedpokoju lub przedsionku można postawić potężną ławę z litego drewna. Zamiast cienkich mebli z listewek, warto rozważyć przemysłowe, żelazne szafy ze stali, a cienkie przeszklenia mebli powinny być wzmocnione dodatkowymi ramami. Meble o mocnym wykonaniu, ze względu na swoją wagę, mogą być trudne do przetransportowania, ale są one wytrzymałe i praktyczne, co czyni je idealnym wyborem dla miłośników naturalnych i oryginalnych wnętrz. 

Stwórz wyjątkowe wnętrze 

Urządzenie mieszkania w stylu surowym może przynieść wiele korzyści. Oryginalność, prostota i elegancja, to tylko niektóre z nich. W aranżacji takiego wnętrza może pomoc nasz doświadczony projektant z FengshuiHome. Dzieląc się swoją wiedzą, stworzymy razem z Tobą całkowicie niepowtarzalne i wyjątkowe wnętrze.  

FAQ – najpopularniejsze pytania 

Jakie są charakterystyczne elementy surowego stylu w aranżacji wnętrz?

Surowy styl w aranżacji wnętrz charakteryzuje się zastosowaniem materiałów, takich jak beton, metal, szkło czy drewno. Widoczne są również elementy instalacyjne, takie jak rury, przewody, kable. 

Czy surowy styl w aranżacji wnętrz jest odpowiedni dla każdego typu mieszkania?

Surowy styl w aranżacji wnętrz pasuje przede wszystkim do mieszkań o dużej powierzchni oraz loftów, ale można go również zastosować w mniejszych wnętrzach, np. poprzez zastosowanie charakterystycznych elementów w pojedynczych meblach czy akcesoriach. 

Jakie dodatki i akcesoria pasują do surowego stylu w aranżacji wnętrz?

Do surowego stylu w aranżacji wnętrz pasują dodatki z naturalnych materiałów: skóra, wełna czy bawełna. Ważne są również oświetlenie i dekoracje ze szkła czy metalu. Klasyczne meble przemysłowe, czyli np. stalowe szafki, regały czy hokery, również doskonale wpisują się w ten styl.