projekt salonu wabi-sabi
02
paź

Odrzuć konsumpcjonizm z wabi–sabi

Wabi–sabi to filozofia, która zachęca do uznawania uroku i wartości w rzeczach niedoskonałych, zniszczonych czy zużytych. Niektórzy uważają, że wabi–sabi to sposób na uniknięcie perfekcyjnej precyzji i zimnego minimalizmu. Wabi–sabi jest inny, ciepły, z charakterem. Oznacza to, że nie musisz mieć idealnie urządzonego wnętrza, które idealnie odzwierciedla trendy. Zamiast tego, wybieraj przedmioty, które przemawiają do ciebie i dodają charakteru twojemu domowi. Daj się porwać kreatywności i pokaż swoją indywidualność. Stwórz wnętrze, które jest odzwierciedleniem twojej osobowości, a nie tylko kolejnym domem z wystawnych mebli i bielizny pościelowej.

brązowa kanapa, wiklinowa lampa

Co kryje się za filozofią wabi–sabi?

Podstawowe aspekty związane z filozofią wabi–sabi:

  • Wabi–sabi to pojęcie, które łączy w sobie dwa piękne elementy – prostotę i dojrzałość.
  • To filozofia, która zachęca do odrzucenia konsumpcjonizmu i skupienia się na tym, co naprawdę ważne.
  • Wabi oznacza urok prostoty, życie zgodne z tym, co się ma i docenienie autentyczności. Sabi to zaś dojrzałość, piękno starzenia się i upływu czasu.
  • Filozofia wabi–sabi proponuje nam zmianę podejścia do naszego otoczenia. Nie musimy szukać wciąż nowych, idealnych rzeczy, bo to niedoskonałe, stare i autentyczne niesie ze sobą swoje piękno.
  • Wabi–sabi zachęca do docenienia tego, co jest stare i zniszczone, do odkrycia w nim nowego piękna.
  • Wabi–sabi to filozofia, która wpływa na wiele aspektów naszego życia. Zachęca nas do patrzenia na rzeczywistość w inny sposób, do szukania piękna w przemijających momentach. Dzięki temu przestajemy dążyć do perfekcji, przestajemy kierować się wyłącznie trendami, a zaczynamy tworzyć przestrzeń, która pozwoli nam wyciszyć się, odpocząć i zatrzymać.
  • Wabi–sabi to także podejście do urządzania wnętrz. W takim pomieszczeniu ważniejsze są przedmioty z historią i charakterem niż nowoczesne meble bez duszy.
  • To wnętrze, w którym kolory i faktury tworzą niepowtarzalną atmosferę, a detale są pięknie podkreślone.  
  • Wabi–sabi zachęca nas do tworzenia przestrzeni, która odzwierciedla naszą wewnętrzną harmonię.
  • Filozofia wabi–sabi uczy nas dostrzegać piękno tam, gdzie nie jest oczywiste. Zachęca nas do szukania uroku w niedoskonałościach i zniszczeniach. To podejście, które pozwala nam dojrzeć piękno w upływającym czasie i cieszyć się z jego magicznej mocy.

Naturalne materiały w stylu wabi–sabi

Wabi–sabi to styl bliski naturze, dlatego wypełnij swoją przestrzeń naturalnymi materiałami. Drewno jest najważniejsze – wykorzystaj je do wykonania okien, drzwi, okładzin. Dobrze sprawdzą się też meble z naturalnego surowca. Drewno nie powinno być pokryte niczym, powinno być surowe, mieć swój naturalny odcień i nawet ślady zniszczeń. Styl wabi-sabi nie przewiduje stosowania wielu dodatków, które tylko przytłaczają. Jednak nie oznacza to, że musisz się całkowicie z nich rezygnować. Postaw na to, co jest naturalne – kilka gałązek w ceramicznym wazonie nadgryzionym przez czas, kilka różnorodnych kamieni umieszczonych na ceramice lub wazonie. Kolejnymi naturalnymi materiałami, które podkreślą styl wabi–sabi, są wiklina, len i wełna. Wykorzystaj wiklinowe kosze do przechowywania, len do pościeli w sypialni i zasłony do salonu, a także wełniany koc, który ułożysz na kanapie.

łazienka w aranżacji wabi sabi

Harmonia barw wabi–sabi

Styl wabi–sabi, będący jednym z najnowszych trendów w aranżacji wnętrz, wprowadza do naszych domów spokój i harmonię. Jego inspiracją jest natura, stąd też przeważają w nim kolory ziemi. Beżowy i brązowy stanowią bazę, która idealnie komponuje się z drewnem i kamieniem, będącymi w nim głównymi materiałami. Dodatkowo w tę tonację wpisują się zieleń i biel, nadające pomieszczeniom nie tylko prostoty, ale także przytulnego charakteru. Wabi–sabi to styl minimalistyczny, dlatego zrezygnuj z krzykliwych kolorów i intensywnych wzorów, które niepotrzebnie odwrócą uwagę od jego głównych zalet. Jeśli jednak zależy Ci na nieco bardziej kolorowej aranżacji, postaw na pastele, które idealnie łączą się z kolorem ziemi. Gołębi błękit to jeden z najczęściej wykorzystywanych odcieni, ponieważ subtelnie wpisuje się w drewniane elementy wystroju. Możesz także spróbować zgaszonego różu, który doda pomieszczeniu kobiecego uroku. Barwy uzupełniające, na przykład pastele, sprawdzą się najlepiej na dodatkach, takich jak poduszki, zasłony czy dywany. Kolorowe tekstylia nie zaburzą prostoty wystroju, jednocześnie wprowadzając odrobinę życia. Jeśli chcesz jednak urozmaicić większą powierzchnię pastelowym odcieniem, zdecyduj się na pomalowanie wyłącznie jednej ściany, co stanie się ciekawym akcentem w sypialni czy salonie. Wabi–sabi to styl, który na pewno przypadnie do gustu miłośnikom prostoty i naturalnego piękna.

Cicha elegancja mebli wabi–sabi

Meble, które zwykle odgrywają dwie istotne funkcje – dekoracyjną i praktyczną, w przypadku wnętrz urządzonych w stylu wabi–sabi, powinny przede wszystkim być funkcjonalne. Ich zadaniem nie jest przyciąganie wzroku efektowną formą czy błyszczącą powierzchnią, lecz służenie domownikom i gościom oraz zapewnienie im wygody. Jeśli zamierzasz wybrać się na pchli targ w poszukiwaniu mebli, to nie przerażaj się śladami zużycia na nich. Drewniana komoda, której front jest już zarysowany, może okazać się niepowtarzalnym dziełem sztuki. Po powrocie do domu nie rzucaj się od razu na papier ścierny i farbę, lecz pozostaw mebel w takim stanie, w jakim go znalazłeś, a rysy traktuj jako jego niepowtarzalną ozdobę. Kluczowe dla mebli wabi–sabi są prosta forma, dusza i historia. Warto szukać ich nie tylko na pchlim targu, ale także wśród osób, które na portalach społecznościowych ogłaszają chęć pozbycia się mebli, których już nie potrzebują. Wybieraj takie, które faktycznie służą ludziom, a rezygnuj z tych, które tylko zagradzają przestrzeń. Oprócz wysłużonych mebli z długą historią, które znajdziesz na strychu czy otrzymasz od rodziny, we wnętrzu wabi–sabi warto zastosować elementy wyposażenia pochodzące z natury. Kawałek pnia o nieregularnym kształcie może z powodzeniem pełnić funkcję stolika kawowego, o ile jest wystarczająco stabilny i ma swój niepowtarzalny urok. Szukaj też unikalnych przedmiotów wykonanych przez rzemieślników. Wnętrza urządzone w stylu wabi-sabi sprzyjają elementom prostej i skromnej formy, wolnym od zbędnych zdobień. Pamiętaj jednak, że w takim wnętrzu nie powinno być zbyt wielu mebli. To pomieszczenia niemal ascetyczne, gdzie znajduje się tylko to, co niezbędne w codziennym życiu. W ten sposób meble stają się nie tylko praktycznym elementem wnętrza, ale także wzbogacają jego charakter, historię i indywidualny styl. Urządzone w duchu wabi-sabi pomieszczenia stają się oazą spokoju i harmonii, zachęcającą do wyciszenia i kontemplacji.

Koncepcja less is more wabi–sabi

Wabi-sabi to styl, którego piękno leży w prostocie i surowości form. Wnętrza urządzone w tym stylu są wolne od nadmiaru dekoracji, co pozwala cieszyć się przestrzenią, powietrzem i światłem. Warto zwrócić uwagę na funkcjonalność, ponieważ wabi-sabi to styl, który stawia na praktyczność. Nie wszystkie dodatki są jednak zbędne – istnieją takie, które spełnią praktyczne i dekoracyjne funkcje. Ceramika jest kluczowym elementem wabi–sabi, a jej wybór jest ważny. Szukaj jej w miejscach nietypowych, na portalach z używanymi przedmiotami lub targach staroci. Warto zwrócić uwagę na ceramikę z uszkodzeniami – wabi–sabi uwielbia nieidealność. Jeśli ceramiczny przedmiot ulegnie uszkodzeniu, nie ma powodów do niepokoju – dzięki technice kintsugi można go naprawić, a nawet podkreślić jego oryginalność. Wnętrza wabi–sabi ozdobione są prostymi elementami, takimi jak patery na owoce, wazony na kwiaty czy gliniane donice. Warto zwrócić uwagę na naturalne materiały, takie jak drewno i wiklina, które dodają wnętrzu ciepła i przytulności. Zagłówek łóżka wykonany z desek czy lustra z nieperfekcyjną ramą doskonale podkreślą styl wabi–sabi. Wabi–sabi to styl, który warto poznać i wdrożyć w swoim wnętrzu. Warto zwrócić uwagę na prostotę i surowość form, a także na naturalne materiały i ceramikę. Wnętrza wabi–sabi są pełne harmonii i spokoju, co pozwala na odpoczynek i relaks.

Zmień filozofię swojego domu

Odkryj spokój i harmonię w stylu wabi sabi w swoim mieszkaniu. Nasz doświadczony projektant wnętrz z FengshuiHome specjalizuje się w projektowaniu i aranżacji wnętrz w tym unikalnym stylu. Stworzymy dla Ciebie przestrzenie, które celebrują piękno naturalnych niedoskonałości, promując prostotę i spokój. Zalety mieszkania w stylu Wabi Sabi to zrównoważenie, minimalizm i duchowe piękno. Skorzystaj z naszych usług, aby stworzyć wyjątkowe, spokojne wnętrza. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

FAQ – pytania naszych klientów

Czym jest filozofia wabi–sabi?

Wabi–sabi to filozofia, która zachęca do uznawania uroku i wartości w rzeczach niedoskonałych, zniszczonych czy zużytych. Niektórzy uważają, że wabi-sabi to sposób na uniknięcie perfekcyjnej precyzji i zimnego minimalizmu. Wabi–sabi jest inny, ciepły, z charakterem. Oznacza to, że nie musisz mieć idealnie urządzonego wnętrza, które idealnie odzwierciedla trendy.

Co oznacza nazwa wabi–sabi?

Wabi oznacza urok prostoty, życie zgodne z tym, co się ma i docenienie autentyczności. Sabi to zaś dojrzałość, piękno starzenia się i upływu czasu.

Jakie kolory dominują w stylu wabi–sabi?

Styl wabi–sabi, będący jednym z najnowszych trendów w aranżacji wnętrz, wprowadza do naszych domów spokój i harmonię. Jego inspiracją jest natura, stąd też przeważają w nim kolory ziemi. Beżowy i brązowy stanowią bazę, która idealnie komponuje się z drewnem i kamieniem, będącymi w nim głównymi materiałami.

Jakie powinny być meble w stylistyce wabi–sabi?

Meble, które zwykle odgrywają dwie istotne funkcje – dekoracyjną i praktyczną, w przypadku wnętrz urządzonych w stylu wabi-sabi, powinny przede wszystkim być funkcjonalne. Ich zadaniem nie jest przyciąganie wzroku efektowną formą czy błyszczącą powierzchnią, lecz służenie domownikom i gościom oraz zapewnienie im wygody.