minimalistyczne wnętrze
29
gru

Styl minimalistyczny cechuje harmonia, porządek oraz przestronność. Minimalizm doskonale sprawdzi się nie tylko do relaksu, ale również do pracy twórczej. Przestrzeń pozbawiona nadmiaru przedmiotów sprzyja koncentracji oraz skupieniu. Wnętrza w minimalistycznym stylu poprzez wykorzystanie wysokiej jakości materiałów oraz spokojnych kolorów potrafią być wyjątkowo eleganckie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak wprowadzić minimalizm do Twojego wnętrza bądź całego mieszkania czy domu.  

Minimalistyczne wnętrza zachwycają swoją prostotą oraz panującym ładem. Aranżacja pomieszczeń jest zawsze bardzo dobrze przemyślana. Każdy z wykorzystanych przedmiotów jest ważnym elementem do budowania spójnej całości. Nie ma tu miejsca na przypadek czy chaos.  

Minimalizm może być interesujący!  

Pomieszczenia urządzone w tym stylu wydają się bardzo czyste, wręcz sterylne. Na półkach nie znajdziemy figurek, bibelotów czy innych ozdobnych drobiazgów. Takie wnętrza niektórym mogą wydawać się wręcz ascetyczne. To za sprawą ograniczenia się do najpotrzebniejszych mebli czy przedmiotów. Jednak nie jest to do końca prawdą – chodzi tu raczej o funkcjonalizm, który w tym przypadku został potraktowany bardzo dosłownie. Do tego ograniczenie ilości przedmiotów przekłada się na jakość tych, które wybieramy.  

Nie każdy odnajdzie się we wnętrzach w stylu minimalistycznym. Jest to styl, który powinien być spójny z filozofią życia osoby, która decyduje się na urządzenie w nim mieszkania. Kuchnia w tym stylu wyróżnia się brakiem przedmiotów na blacie, łazienka natomiast kosmetyków ustawionych na wannie czy umywalce. Przedmioty, które nie są nam w danym momencie potrzebne, powinny być schowane. Właściciel minimalistycznego mieszkania powinien dbać o porządek oraz nie mieć skłonności zbieracza.  

komoda z szufladami bez uchwytów

Kolorystyka  

W stylu minimalistycznym najczęściej wykorzystywanymi barwami są te neutralne takie, jak: 

  • biel,  
  • beż,  
  • szarość,  
  • brąz, 
  • czerń.  

Przeważają odcienie chłodne, dzięki którym wnętrza wydają się optycznie większe. Dotyczy to zarówno ścian, podłóg, drzwi oraz mebli i dekoracji. Powszechne jest również dodanie wyrazistego koloru, dzięki któremu przełamiemy monotonię. Musi być on jednak idealnie pasować do całej aranżacji. Można wykorzystać np. parę kolorowych dodatków. Sprawdzi się np. krzesło oraz grafika powieszona na ścianie.  

Kształty  

Im mniej, tym lepiej – ta zasada obowiązuje również w przypadku kształtów, jakie wykorzystamy do urządzenia wnętrza. Meble z gładkimi frontami, brak zdobień, czy proste bryły – to elementy, które wprowadzą do wnętrz porządek oraz harmonię.  

W celu podkreślenia prostoty mebli oraz innych elementów warto skontrastować je np. z kolorem ścian. Szare, proste meble świetnie będą komponowały się na tle białym bądź granatowym.  

Materiały  

Metal, szkło, drewno oraz beton to materiały, które najlepiej sprawdzą się w aranżacji minimalistycznych wnętrz. Dzięki tym materiałom wnętrze nabiera surowego wyrazu. Te materiały doskonale wpisują się w ideę minimalizmu. Jeśli zależy Ci na dodaniu do wnętrza ciepła, warto wybrać drewno w cieplejszych odcieniach bądź dodatki w słonecznych kolorach.  

Dodatki  

Minimalizm nie lubi zbędnych dodatków oraz dekoracji. Każdy z nich musi być dobrze przemyślany. Dobierając dodatki do minimalistycznego wnętrza należy kierować się ich prostotą. Największą uwagę przykuwają meble, więc dodatki nie powinny być zbyt wymyślne. Ciekawym przełamaniem surowego wnętrza, będą wzorzyste tekstylia, takie jak poduszki. Dzięki nim wnętrze stanie się cieplejsze oraz bardziej przytulne. Dobrym wyborem może okazać się biblioteczka na książki. Ściany warto udekorować zdjęciami, plakatami czy minimalistycznymi obrazami.  

Jakość  

W minimalistycznych wnętrzach ważna jest jakość użytych materiałów oraz sprzętów. Istotne jest również dopracowanie szczegółów oraz precyzja w wykonaniu. Sprawia to, że wnętrze nabiera eleganckiego, wręcz luksusowego charakteru.  

Czy styl minimalistyczny to same zalety?  

Jedną z zalet jest łatwość sprzątania wnętrz zaaranżowanych w minimalistycznym stylu. Niewielka ilość dodatków wpływa na małą ilość zbierającego się kurzu. Dzięki miejscu do przechowywania rzeczy możesz łatwo zadbać o porządek. Brak licznych poduszek, dywanów czy zasłon pozytywnie wpływa na alergików.  

Minimalizm ma jednak też swoje wady. Styl ten wyróżnia surowość wnętrz. Wiele osób uważa to za wadę. Spowodowane jest to tym, że domowe zacisze powinno kojarzyć się z ciepłem. Odpowiednio dobrane kolory oraz dodatki sprawią, że problem surowego wnętrza zniknie. Kolejną z wad jest to, że meble, ściany czy dodatki dość łatwo się brudzą. To wszystko przez jasne kolory mebli oraz ścian. W tym wypadku konieczne będzie odpowiednie zadbanie o nie. Białe czy jasne ściany mogą wymagać częstego odświeżenia, aby wnętrze zawsze wyglądało porządnie oraz czysto.  

Oczywiście to nie wszystkie wskazówki, dotyczące urządzania wnętrz w minimalistycznym stylu. Nasza firma FengshuiHome chętnie stworzy projekt specjalnie dla Ciebie. Zapraszamy do kontaktu i wprowadzenia zmian w Twoim mieszkaniu.