06
paź

Powrót do przeszłości

Słowo „vintage” wywodzi się z języka angielskiego i pierwotnie odnosiło się do dobrych roczników wina. Jednak z czasem jego znaczenie uległo zmianie i zaczęło być używane w odniesieniu do mody oraz aranżacji wnętrz. Kuchnie w stylu vintage to połączenie elegancji i przytulności, które przywołują wspomnienia z przeszłości. Ich charakterystyczną cechą jest połączenie mebli z różnych epok w spójną całość, co tworzy niepowtarzalny, pełny nostalgii i ciepła styl. Kuchnie retro to przeciwieństwo klasycznych, surowych kuchni – charakteryzuje je bogactwo kolorów i nietypowych rozwiązań, które przyciągają uwagę. To wnętrze wypełnione niebanalnymi dodatkami, antykami oraz stylowymi wykończeniami.

duża wyspa i jadalnia w kuchni

Barwy oldschoolu

Odpowiednio dobrane kolory stanowią kluczowy element całości w stylu vintage, dlatego w tego typu kuchni warto postawić na takie odcienie, jak:

  • biały,
  • beżowy,
  • delikatny róż,
  • wyrazisty czerwony,
  • żółty,
  • niebieski.

Pastelowe i jasne barwy idealnie współgrają z wyrazistymi odcieniami, np. czerwienią czy żółcią. Dobrym wyborem jest również kolor niebieski, który, w przeszłości był stosowany w kuchniach, by odstraszać muchy. Obecnie kojarzy się on z eleganckim charakterem retro.

Kolejnym elementem wnętrza w stylu vintage jest drewno, które można wykorzystać na wiele sposobów. Może to być blat do szafek kuchennych lub drewniany stół z krzesłami, jeśli kuchnia jest połączona z salonem. W szczególności popularna jest biała przestrzeń w stylu retro, uzupełniona o dodatki z drewna. Taki duet nigdy się nie nudzi i wprowadza do aranżacji akcent niezbędnej świeżości w akompaniamencie drapieżnej nuty vintage.

Ściany, podłogi i sufity

W stylu retro kuchnie emanują kontrastami, które wzbogacają ich wygląd. Na podłodze często pojawia się klasyczna szachownica w czarno-białe kraty z lat 50. Poczucie starych czasów przywołuje również gumolit, który był bardzo popularny w okresie PRL – u. Idealnie odnajdują się tu też płytki imitujące drewno, kamień lub klinkierowe (inaczej cotto).

Boazeria, choć kojarzy się nam z przeszłością, nadal może pełnić funkcję ozdoby ścian w kuchni vintage i z powodzeniem zastąpi nawet białe płytki. Jeśli jednak wolisz bardziej stonowane rozwiązania, postaw na pomalowane na biało ściany, które stanowią idealne tło dla kolorowych naczyń, porcelany czy mebli. A jeśli szukasz więcej koloru, wykorzystaj pastelowe odcienie różu, błękitu czy seledynu.

Sufit powinien nawiązywać do stylu rustykalnego. Jeśli masz taką możliwość, warto wyeksponować drewniane belki ukryte pod sufitem. W połączeniu z białą ścianą dodadzą one klimatu wnętrzu i nadadzą mu wyjątkowy charakter, rodem z góralskiej chaty.

kolorowa lodówka retro

Meble z charakterem

Starannie wybrane meble z duszą, często odrestaurowane lub kupione na targach staroci, przyciągają wzrok i wzbudzają zainteresowanie. Również drewniane wyposażenie, stylizowane na dawne czasy, to nieodłączny element wnętrza w stylu retro. Często występuje w kolorach złamanej bieli, szarości i delikatnych brązach, co wprowadza harmonię i spokój. Detale są tu kluczowe – frezowane fronty, zaokrąglone uchwyty i dekoracyjne cokoły czy witryny tworzą ten wyjątkowy styl.

Urządzając kuchnię w stylu vintage, warto zainspirować się latami 50. i 60. ubiegłego wieku. Proste meble kuchenne o klasycznych frontach, delikatnie żłobionych lub błyszczących, w neutralnych kolorach, nadadzą pomieszczeniu elegancji. Szczególnie popularne są białe szafki ze stylizowanymi uchwytami, które nie przytłaczają wnętrza i wydają się bardzo lekkie. Meble w tym stylu charakteryzują się również niewielkimi, zdobionymi nóżkami, dodającymi im uroku.

Prawdziwym must – have tego stylu jest obecność przeszklonych kredensów lub frontów, które umożliwią wyeksponowanie pięknej zastawy stołowej, porcelany, wazonów i pamiątek. Wybierając meble do kuchni retro, stawiaj na matowe wykończenia, a z kolei unikaj powierzchni na wysoki połysk.

Designerskie AGD

Kuchnie w stylu vintage to przede wszystkim designerskie, wolnostojące urządzenia AGD o zaokrąglonych krawędziach. W takim wnętrzu nie może zabraknąć pastelowego tostera, stylizowanego piekarnika, jaskrawego ekspresu do kawy czy klasycznego miksera. Nie musisz jednak rezygnować z nowoczesnych, funkcjonalnych rozwiązań, które spełniają współczesne standardy. Na rynku dostępne są urządzenia, w których zaawansowana technologia i klimat vintage doskonale się łączą, tworząc harmonijną całość.

Ważną rolę odgrywa również armatura. Zlew i bateria powinny mieć staromodny design z zaokrągleniami i zdobieniami. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów kuchni vintage jest kolorowa lodówka. To właśnie ona może dodać energii i życia nawet minimalistycznej kuchni. W takim pomieszczeniu można pozwolić sobie na odważne rozwiązania i eksperymentowanie z kolorami. Jaskrawe kolory, takie jak żółty, czerwony czy błękit morski sprawiają, że lodówka staje się ozdobą samą w sobie.

Kluczowy element – dodatki

Niezbędnym elementem kuchni retro są nostalgiczne i pełne ciepła ozdoby. Doskonały przykład stanowi porcelanowa zastawa stołowa wysokiej jakości, z klasycznym wzornictwem i roślinnymi ornamentami – taka, jaką pamiętasz z dzieciństwa. Warto też dodać ceramiczne dzbanki i karafki, emaliowane garnki lub kamionkowe miski, które oprócz funkcji ozdobnych, będą służyć do podawania napojów podczas posiłków.

Kolejny istotny element to oświetlenie. Abażury z drewna w ciekawy sposób rozpraszają światło i wprowadzają do wnętrza przytulny klimat. Romantyczne firanki i lampy w stylu retro również roztoczą miękkie światło na całą aranżację, a staromodny zegar przeniesie nas myślami do pełnego ciepła domu babci. Warto nakryć stół obrusem lub serwetą, a pod talerze położyć podkładki z naturalnych materiałów. Dzięki temu kuchnia zyska wyjątkowy charakter i zachęci do wspólnych posiłków w rodzinnej atmosferze.

kuchnia w stylu klasycznym

Nostalgia jest w modzie

Kuchnie w stylu vintage to nie tylko moda, ale także powrót do przeszłości, która kojarzy się z ciepłem i nostalgią. Meble z różnych epok, pastelowe kolory, drewno, boazeria i klasyczne szachownice na podłodze to tylko niektóre z elementów, stanowiących o wyjątkowości takiego wnętrza. Klasyczne dodatki ożywiają wspomnienia, a każdy element przestrzeni ma swój niepowtarzalny styl. W kuchni retro znajdziemy coś dla siebie bez względu na to, czy ceni się klasyczne, stonowane rozwiązania, czy też wyraziste i niebanalne ozdoby. Jeśli chcesz stworzyć miejsce, w którym można poczuć się jak w innej epoce oraz cieszyć się eleganckim i przytulnym wystrojem, zespół profesjonalistów z FengshuiHome jest do twojej dyspozycji. Realizujemy projekty na terenie Warszawy i okolic, a także online w całej Polsce. Zadzwoń i omów z nami szczegóły współpracy.

FAQ – najpopularniejsze pytania

Na czym polega styl vintage?

Styl vintage to połączenie elegancji i przytulności. Ma przywoływać pozytywne wspomnienia z dzieciństwa lub młodości. Jego charakterystyczną cechą jest łączenie mebli z różnych epok w spójną całość, a także bogactwo kolorów i nietypowych rozwiązań.

Jakie elementy pasują do kuchni w stylu vintage?

Kuchnie w stylu retro to często meble z duszą, odrestaurowane lub kupione na targach staroci, o prostych, klasycznych lub frezowanych frontach, z zaokrąglonymi uchwytami i dekoracyjnymi cokołami. Kluczowym elementem są też nostalgiczne dodatki (np. stylowa zastawa porcelanowa) oraz designerskie, kolorowe AGD.

Jakie kolory wykorzystać w kuchni retro?

W stylu vintage ważne są pastelowe i jasne barwy takie jak biały, beżowy czy różowy, które idealnie współgrają z wyrazistymi odcieniami mebli i dodatków, jak czerwień czy żółć. Dobrym wyborem, jest również niebieski oraz kolor drewna. Na podłodze retro często pojawia się klasyczna szachownica w czarno-białe kraty.